حضور باشکوه در راهپیمایی روز قدس حمایت از آرمان فلسطین است

قم - رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، روز قدس را روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین دانست و گفت: حضور باشکوه در راهپیمایی روز قدس حمایت از آرمان فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله احمد مبلغی به مناسب شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر در سخنانی خاطرنشان کرد: با وجود این تراث عظیم در اختیار، عملیات تجمیع، تحلیل و تطبیق این دیدگاه‌ها و تبدیل آنها به نظریه‌هایی در باب عدالت، انجام نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: امام علی (ع) به دلیل حکومت داری و فضایی که در آن قرار داشتند، نسبت به امامان دیگر، بیشترین سخن را در باب عدالت بیان کرده و توانستند، ادبیات و مفاهیم زیادی با ابعاد و زوایای متعددی را پیرامون عدل ارائه کنند و امروز این میراث بزرگ در اختیار ما قرار دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر بتوانیم تراث کلامی امام را همراه با تراث رفتاری آن حضرت در یک مسیر جدی مطالعه دقیق قرار دهیم این دو با پشتیبانی و کمک هم می‌توانند ما را به یک حقایق، ادبیات، اندیشه‌ها و نظریه‌های بزرگی در باب عدالت رهنمون کنند ولی در این زمینه ما کم کاری داشتیم.

وی با بیان اینکه سخن از عدالت علوی به صورت عمومی با تحلیل و نظریه علمی در این زمینه متفاوت است، گفت: ما نیازمند دقت‌ها و نظریه‌های دقیقی در باب عدالت علوی هستم.

آیت الله مبلغی گفت: با وجودی که ابراز تحلیل و دقت را در اختیار داریم ولی آنها را به کار در این زمینه نگرفتیم.

گرایش عام و خاص به سمت عدالت

وی خاطرنشان کرد: عدالت گم شده بشریت است و هر چه زمانه به جلوتر می‌رود مردم به صورت عام و نخبگان، شخصیت‌ها و مجامع علمی به صورت ویژه به سمت عدالت گرایش و توجه پیدا می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان بیان داشت: عدل یک سیاست عام و اداره کننده عمومی است و چون در آن بیشترین فراخی و وسعت (فی العدل سعة) از نظر ماهیت، ظرفیت، قابلیت و کارکرد نهفته است، تعبیر امام علی علیه السلام این است که عدالت بهشت دولت‌هاست.

وی با اشاره به اینکه وقتی راهبرد اتخاذ می‌شود مجموع رفتارها، ساختارها و امکانات چینش خاصی با محوریت آن راهبرد پیدا می‌کنند، گفت: از پاره‌ای از کلمات امام علی علیه السلام چنین استفاده می‌شود که باید محبوب ترین امور نزد ما اموری باشند که عدالت را به صورت عام‌تر و گسترده‌تری ایجاد می‌کنند و چنین نگاهی از حضرت با عدالت راهبردی سازگار است، یعنی باید سیاست‌هایی اتخاذ شود که فرآورده‌ها، انعکاس‌ها، نتایج، بازتاب‌ها و اولویت دادن‌های ناشی از آن، معطوف به عدالت باشد، چون عدل پایه و اساس همه چیز است.

آیت الله مبلغی یادآور شد: امامان (ع) مریدان پاک می‌خواهند و باید این عزاداری و عرض ارادت‌ها به مثابه یک ظرفیت و زمینه برای وصل شدن به سیره الهی امام علی (ع) باشد.

وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قدس گفت: روز قدس، روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین است و امروزه، کسی نیست که نداند مردم مظلوم فلسطین در خاورمیانه تحت ظلم تاریخی قرار گرفتند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: ما از خاستگاه اسلام باید با حضور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس، از مردم مظلوم فلسطین حمایت کنیم.

کد خبر 4627039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =