چشم طمع همسایه‌ها به عوارض آلایندگی عسلویه/ مردم کوتاه نمی‌آیند

بوشهر - در حالی که برخی همسایگان استان بوشهر چشم طمع به اعتبارات عوارض آلایندگی صنایع عسلویه دوخته‌اند، مردم و مسئولان استان این اقدامات را ناعادلانه دانسته و مقابل آن ایستاده‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، فاطمه حیاتی: شهرستان عسلویه و کنگان در جنوب استان بوشهر میزبان خیل عظیم صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در زمین و دریا هستند و بخش عمده گاز کشور و حجم انبوه محصولات پتروشیمی در این منطقه تولید می‌شود.

حدود ۱۴ هزار هکتار از اراضی پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و ۱۶ هزار هکتار از آن در شهرستان کنگان واقع شده است. حضور تأسیسات عظیم صنعتی و تراکم بسیار بالای صنایع در این منطقه باعث شده است تا این مناطق به یک مرکز تولید آلاینده‌های مختلف تبدیل شود.

این آلاینده‌ها در زمین، هوا، دریا، آب و خاک تأثیر خود را گذاشته‌اند و مشکلاتی را برای مردم این مناطق ایجاد کرده‌اند و علی‌رغم مشکلاتی که برای سلامتی مردم داشته است، هنوز هم تلاشی برای توقف این آلاینده‌ها صورت نگرفته است.

بر اساس قانون، این صنایع آلاینده موظف به پرداخت حق آلایندگی به محیط پیرامون خود که تحت تأثیر این عوارض آلایندگی قرار دارند هستند که هر ساله مبلغی به استان بوشهر تعلق می‌گرفته است.

شهرستان کنگان میزبان ۶۰ درصد از پارس جنوبی است ولی آلایندگی آن از صنایع صفر اعلام شده است و سازمان محیط زیست ادعا می‌کند که آلودگی پرواز می‌کند به مهر و لامرد می‌رسد ولی به کنگان و دشتی و دیر نمی‌رسد بر اساس اعلام حمید بردستانی مدیر کل دفتر شهری استانداری بوشهر، کل اعتبارات از محل عوارض آلایندگی اختصاص یافته به ۳۷ شهر استان بوشهر در سال گذشته ۱۵۲ میلیارد تومان بوده است.

اما حالا اتفاقات جدیدی رقم خورده است و در جایی که بوی لابی‌گری استان‌های همسایه به مشام می‌رسد، سازمان محیط زیست کشور، وضعیت آلایندگی صنایع مستقر در عسلویه را به شکل جدید تعریف کرده است که با واقعیات فاصله دارد.

سازمان محیط زیست پیشنهاد داده که میزان آلایندگی برای شهرستان‌های مهر و لامرد در استان فارس ۲۸ درصد، برای شهرستان عسلویه ۳۶ درصد، برای شهرستان جم ۱۴ درصد و پارسیان در استان بوشهر ۲۲ درصد است و سهم شهرستان کنگان صفر است.

در حالی که شهرستان کنگان میزبان حدود ۶۰ درصد از منطقه پارس جنوبی است، سهمی در این آلایندگی‌ها ندارد و آلایندگی آن از صنایع صفر اعلام شده است و سازمان محیط زیست ادعا می‌کند که آلودگی پرواز می‌کند به مهر و لامرد می‌رسد ولی به کنگان و دشتی و دیر نمی‌رسد.

نگاه به آلایندگی عادلانه باشد

این وضعیت ناعادلانه باعث شده است تا مردم و مسئولان استان بوشهر نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند و خواستار اصلاح این وضعیت و نگاه عادلانه به موضوع شوند.

فرماندار شهرستان کنگان با انتقاد از اینکه میزان آلایندگی در کنگان صفر اعلام شده است گفت: این اتفاقات نامبارک با لابی‌گری در حال انجام است و خط رأس این موضوع هم سازمان محیط زیست کشور است.

برای مردمی که در زیر فلرها نفس می‌کشند و روزگار سخت و جانکاهی سپری می‌کنند و با بیماری‌های صعب العلاجی گریبان گیر هستند، اظهار نظرهای غیر مستند و تصمیم‌گیری بر این مبنا جفای آشکار است فتح‌الله نوروزی بیان کرد: به موجب کدام داده‌ها کار کارشناسی اعلام شده است که آلایندگی شهرستان کنگان صفر است ولی دیگر شهرستان‌ها در دیگر استان‌ها دارای آلایندگی هستند.

وی خاطرنشان کرد: کنگان ۱۶ هزار هکتار از اراضی منطقه پارس جنوبی را در خود جای داده است و فازهای مختلفی در آن افتتاح شده است ولی هیچ عدد و رقمی برای سهم آلایندگی کنگان در نظر نگرفته‌اند و این کار در حوزه سازمان محیط زیست رقم خورده است.

فرماندار عسلویه با غیر کارشناسی خواندن معیارهای سنجش اندازه‌گیری آلودگی هوا در عسلویه تصریح کرد: این نحوه توزیع عوارض آلایندگی بدون بهره‌گیری از هر گونه امکانات و تجهیزات سیستم پایش آلایندگی و صرفاً گمانه زنی‌هایی که شفاهی و بدون استناد صورت گرفته است.

عبدالنبی یوسفی تاکید کرد: برای مردمی که در زیر فلرها نفس می‌کشند و روزگار سخت و جانکاهی سپری می‌کنند و با بیماری‌های صعب العلاجی گریبان گیر هستند، اظهار نظرهای غیر مستند و تصمیم‌گیری بر این مبنا جفای آشکار است.

وی با بیان اینکه حفظ ثبات و آرامش در شرایط حساس کنونی کشور وظیفه همه است تصریح کرد: اقدامات این چنینی، غیر کارشناسی و نسنجیده موجب ناراضایتی عمومی و ایجاد تنش‌های روانی در جامعه خواهد شد که تصمیم گیران باید پاسخگوی مردم باشند.

ظلم آشکار به استان بوشهر

عضو شورای اسلامی شهر اهرم به خبرنگار مهر گفت: وقتی که پروژه اتصال دریا به استان فارس مصوبه دولت را می‌گیرد گرفتن آلایندگی از مردم مظلوم عسلویه برای همسایه بوشهر کار سهل و آسانی است.

محسن قاسمی‌زاده اضافه کرد: گرفتن بخش زیادی از حق آلایندگی از مردم بوشهر نشان می‌دهد مسئولان استان فارس ماه‌ها پیش کلید آن را از طریق افراد ذی نفوذ در دولت زده‌اند و این مسئولان بوشهر بودند که در خواب غفلت به سر بردند.

وی ادامه داد: گرفتن حق آلایندگی از مردم زجر کشیده عسلویه شبیه قرار داد ننگین ترکمانچای است که برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس از امتیازات ویژه ای برخوردار شدند.

این عضو شورای اسلامی بوشهر تصریح کرد: وقتی که در طول سال از نمایندگان بوشهر یک نطق آتشین در راستای مظلومیت مردم این استان شاهد نیستیم نتیجه تاراج رفتن سرمایه‌های استان است.

قاسمی‌زاده با بیان اینکه دغدغه نمایندگان استان بوشهر مجلس یازدهم است تصریح کرد: ببینید کدام یک از نمایندگان استان در خصوص بودجه ۹۸ بوشهر اظهار نظر کردند.

وی با بیان اینکه اعتبارات توازن منطقه‌ای سالانه به طور کامل تحقق نمی‌یابد گفت: اگر حق آلایندگی مردم استان بوشهر را بگیرند نباید شاهد توسعه این استان بود و ظلمی آشکار است.

وی با بیان اینکه شیطنت‌های برخی مسئولان استان همسایه در گذشته نیز مسبوق به سابقه داشته و تمامی ندارد خاطر نشان کرد: حق آلایندگی باید به طور کامل به بوشهر باید داده شود و دولت باید به این موضوع توجه داشته باشد.

این اعتبارات حق مردم است

نماینده مردم دیر کنگان، جم و عسلویه در مجلس به خبرنگار مهر گفت: رئیس جمهور به مردم استان بوشهر قول داد که کمیته ملی بررسی آلایندگی‌های عسلویه تشکیل شود ولی حالا شاهد اتفاقاتی عکس این موضوع هستیم.

سکینه الماسی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تخصیص عوارض آلایندگی دریافتی از مردم بوشهر به سایر شهرستان‌ها و استان‌های کشور افزود: اعتبارات بسیار پایینی هم که به مردم تعلق می‌گرفت قرار است به دیگر استان‌ها برسد.

وی با اشاره به اینکه این عوارض حق مردمی است که زیر فلرها زندگی می‌کنند، ادامه داد: این مردم زیر فلرها سلامتی خود را از دست می‌دهند و شایسته این مردم نیست که با چنین رفتاری روبرو شوند.

مردم استان بوشهر کوتاه نخواهند آمد

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر درباره ادعا و پیشنهاد غیر اصولی برخی از نمایندگان استان‌های همجوار در شراکت حق آلایندگی و سهم خواهی آنان از پارس جنوبی، اظهار داشت: بی تردید اعتبارات جبرانی و عوارض آلایندگی توسط صنایع آلاینده حق مسلم مردم عزیز استان بوشهر است که به دلیل تحمل رنج‌ها و مشکلات فراوان آن صنایع مخرب زیست محیطی به ویژه جنوب استان باید منحصراً به این استان تعلق گیرد.

آیت الله صفایی بوشهری گفت: متأسفانه سهم خواهی بی مبنای تقاضا کنندگان به هیچ صورت موجه و قابل قبول نیست و در این باره ورود غیر کارشناسانه برخی از مسؤولان پایتخت نشین نیز قابل تأمل بوده و شایان بررسی است.

وی ادامه داد: با دفتر ریاست جمهوری و مسئولان ذی ربط صحبت کرده و درخواست کردم که این موضوع متوقف شود و نگرانی مردم عزیز استان برطرف شود و آنان نیز قول مساعد برای مسکوت گذاشتن و رد این پیشنهاد را دادند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ضمن تشکر و قدرانی از همه مسئولان استان، شخصیت‌ها و اصحاب رسانه که در این زمینه از حقوق مردم استان دفاع کرده‌اند، تأکید کرد: به هیچ صورت این موضوع قابل پذیرش نیست و مردم دلاور و شهید پرور بوشهر به هیچ وجه در این باره کوتاه نخواهند آمد.

این لابی‌گری‌ها تأسف‌بار است

استاندار بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌گونه سنجش علمی برای وضعیت آلایندگی‌ها در شهرستان‌های مدعی صورت نگرفته است، اظهار داشت: این پیشنهاد سازمان محیط زیست فاجعه و شرم‌آور است.

عبدالکریم گراوند با انتقاد از اینکه این اقدامات و تعیین سهم‌ها بر اساس لابی‌گری صورت گرفته است، ادامه داد: این ادعا که آلایندگی به کنگان نمی‌رسد ولی از کوه عبور کرده و به مهر و لامرد می‌رسد واقعاً تأسف‌بار است.

وی با اشاره به اینکه این نوع لابی‌گری‌ها را نمی‌پذیرم و اجازه ظلم آشکار در حق مردم استان بوشهر را نخواهیم داد اضافه کرد: حق مردم این استان و خصوصاً مردم عسلویه و کنگان نباید ضایع شود.

مردم استان بوشهر میزبان شایسته‌ای برای صنعت بوده‌اند و پارس جنوبی با این عظمت با همکاری و همراهی مردم استان به تولید رسیده است و صنعت وظیفه دارد که حق این مردم را بدهد.

عوارض آلایندگی حق مردمی است که سال‌ها زیر فلرهای این صنایع سوخته‌اند و به انواع مرض آلوده شده‌اند و هرگونه تخصیص اعتبارات باید بر اساس سنجش علمی و عالمانه صورت گیرد تا حق کسی ضایع نشود.

کد خبر 4627289

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =