زهد و عدل برجسته ترین ویژگی های فردی و اجتماعی امام علی (ع) است

رشت- مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان زهد و عدل را برجسته ترین ویژگی های فردی و اجتماعی امام علی (ع) برشمرد و گفت: در عدالت علی (ع) آشنا و بیگانه، دوست و دشمن، مسلمان و غیرمسلمان تفاوتی نداشت.

حجت الاسلام سعید مهدوی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ویژگی های فردی و اجتماعی حضرت علی (ع) با اشاره به اینکه در این مجال کوتاه امکان توصیف این ویژگی‌ها وجود ندارد، اظهار کرد: برای درک شخصیت کامل امیرالمومنین علی علیه السلام معرفتی همسنگ و هم‌تراز آن امام همام لازم بوده یا باید معرفت انسان به اندازه معرفت یاران درجه یک ایشان باشد تا بتوان شخصیت فردی و اجتماعی این معجزه الهی در نظام هستی را بیان کرد.

وی با بیان اینکه هر کسی به حد معرفت، شناخت و دریافت از حقیقت خود در طول تاریخ به مقام و منزلت امیرالمومنین علی علیه السلام اشاره کرده است، افزود: روایات بسیاری از پیامبر گرامی اسلام در توصیف مقام و شخصیت فردی و اجتماعی و ملکوتی امیرالمومنین علی علیه السلام ذکر شده که قابل اعتنا است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از برجسته ترین ویژگی های فردی حضرت علی (ع) که در میان همه ادیان و مذاهب، اندیشمندان و خردمندان مشهور بوده زهد ایشان است، گفت: حضرت علی (ع) با وجود ساده زیستی چنان ثروتی تولید کرد که هنوز هم چاه های حفر شده توسط ایشان آب شرب مدینه را تأمین می کند.

وی همچنین به آباد کردن نخلستان ها به دستان مبارک آن حضرت نیز اشاره و بیان کرد: اما امیرالمومنین علی علیه السلام با همه مهارت‌ها و توانایی‌هایی که در تولید ثروت داشت هیچ وقت آلوده به دنیا، اسراف، اشرافی‌گری، ریخت و پاش، تجمل‌گرایی، فخرفروشی و رفاه طلبی نشد این سبک زندگی در میان خانواده ایشان و فرزندانشان نیز جاری و حاکم بود امیرالمومنین علی علیه السلام با همه مهارت ها و توانایی هایی که در تولید ثروت داشت هیچ وقت آلوده به دنیا، اسراف، اشرافی‌گری، ریخت و پاش، تجمل‌گرایی، فخرفروشی و رفاه طلبی نبوده است این سبک زندگی در میان خانواده ایشان و فرزندانشان جاری و حاکم بوده است.

حجت الاسلام مهدوی با بیان اینکه در این میان شاهد این هستیم که عده‌ای که هیچ هنری در تولید ثروت ندارند مدعی زهد هستند، تصریح کرد: زهد علی (ع) استثنایی بود همانگونه که تولید ثروت وی نیز استثنایی بود.

وی با اشاره به اینکه تولید ثروت توسط حضرت علی (ع) در چهارچوب حکم خدا، تولید رزق حلال و پربرکت بود، گفت: ایشان خود همیشه غذای ساده می‌خورند اما با اخلاص و بدون ریا مسائل مربوط به معیشت و آسایش فقرا و نیازمندان زمان خود را فراهم می‌کردند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در ادامه به برخی ویژگی‌های اجتماعی حضرت علی (ع) نیز اشاره و اظهار کرد: یکی از برجسته ترین ویژگی های اجتماعی ایشان عدالت پیشگی و عدل امام علی (ع) است به گونه‌ای که نام ایشان مترداف با مفهوم عدل بوده است.

وی با تأکید بر اینکه در دایره عدالت ورزی و اجرای حدود الهی امام علی (ع) تفاوتی میان دوست، دشمن، خویش و بیگانه، مسلمان و غیر مسلمان نبود، ادامه داد: برخی چه زیبا درباره امام علی (ع) گفته اند که ایشان کشته شده عدالت خویش هستند.

مهدوی همچنین با بیان اینکه در باب حکمرانی عدالت ورزانه و مومنانه حضرت علی (ع) نیز نیازمند زمان زیاد و شناخت و معرفت فراوان هستیم، گفت: در این زمینه تنها می‌توانیم به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر یکی از منصوبانشان اشاره کرد که بر سر در سازمان ملل به عنوان یک منشور و ایجاد حکومت جهانی نصب العین انسان‌های روی زمین قرار گرفته است.

کد خبر 4628243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =