مشاور وزیر جهاد کشاورزی از باغ گردوی مدرن در قزوین بازدید کرد

قزوین- مشاور وزیر جهاد کشاورزی از طرح باغ گردوی مدرن در بخش کوهین شهرستان قزوین بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین فتاح الجنان مشاور وزیر و مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارت جهاد کشاورزی عصر سه شنبه از طرح باغ گردوی مدرن در بخش کوهین شهرستان قزوین بازدید کرد.

در این بازدید که فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و مدیران آب و خاک و امور اراضی این سازمان نیز حضور داشتند مشاور وزیر جهاد کشاورزی از بخش‌های مختلف و سیستم آبیاری این باغ مدرن بازدید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در این بازدید گفت: باغ ٤٠ هکتاری گردو به روش کشت بافتی از نوع ارقام چندلر و فرنو است و فرانکت و روند هم پایه‌های گرده افشانه که رویشی هستند را دارد.

فاطمه خمسه افزود: این نوع از درختان گردو از سال چهارم وارد بار اقتصادی و از سال ٨ و ٩ به اوج بار اقتصادی می‌رسد.

به گفته وی؛ همچنین تا ٥٠ سال دیگر این درختان به مرحله بهره وری خواهند رسید.

خمسه تصریح کرد: این طرح کشاورزی در منطقه کوهین توانسته برای ٢٥ نفر اشتغال ایجاد کند که برای اجرای این طرح ٧ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه سیستم آبیاری درختان گردو در این باغ از نوع زیرسطحی است گفت: در این مجموعه باغی از پیوندک‌های درختان برای اصلاح درختان موجود می‌توان استفاده کرد که ارقام بومی یک تن در هکتار بار می‌دهد اما این ارقام کشت بافتی ٨ تا ١٠ تن محصول تولید می‌شود.

خمسه یادآور شد: گل دهی خیلی دیرتر از ارقام محلی، مقاومت در برابر سرما و همچنین یک دست بودن گردوها، عملکرد بالا و صادرات خوب از مهمترین مزایای این گونه باغات است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از طرح انتقال آب در اراضی شیبدار طارم سفلی بازدید کرد و با تشکیل جلسه ای بررسی طرح انتقال آب از حاشیه شاهرودبه باغات زیتون طارم سفلی مورد بررسی قرار گرفت.

فاز اول این پروژه توسط بانک بانک زمین در سطح ۵۱۱ هکتار برای کشت زیتون از سال ۹۵ آغاز شده است.

برای انتقال آب از رودخانه به ارتفاع ۴۵۰ متری ۲.۵ کیلومتر خط انتقال اصلی نیاز است که تاکنون ۲ کیلومتر آن تکمیل شده است.

همچنین برای انتقال آب شبکه داخلی و اجرای سیستم آبیاری نوین بیش از ۱۴۰ کیلو متر لوله گذاری انجام شده است.

آب این طرح در اراضی خاگینه علیا از توابع شهرستان قزوبن جهت مصارف کشاورزی از منابع آب سطحی رودخانه شاهرود تامین شده است.

دراین طرح آب از رودخانه شاهرود به ارتفاع ۴۵۰ متری انتقال و پس از انتقال به استخیره سازی از طریق ۱۴۰ کیلومتر شبکه انتقال اب به باغات انتقال داده می شود.

فتاح الجنان مشاور وزیر و مدیر کل هماهنگی امور استان های وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از مراحل اجرای این طرح ابراز اممیدواری کرد با هماهنگی سایر دستگاههای اجرایی این پروژه مهم به اتمام برسد.

کد خبر 4628331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =