ساعتی در دفتر مدعی‌العموم؛از مکاتبه با رئیس صداوسیما تا قاچاق چوب

خرم‌آباد- حضور کمتر از یک‌ساعته در دفتر مدعی‌العموم مرکز لرستان فرصتی برای خبر گرفتن از پرونده‌های متفاوتی بود که هر روزه راهی دادسرا می‌شوند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ساعت حوالی دو ظهر به پشت درِ دادسرای خرم‌آباد می‌رسیم؛ ساعت اداری تمام‌شده و کارکنان و ارباب‌رجوع جمع‌وجور کرده‌اند تا دادسرا هر لحظه خالی‌تر شود. بااین‌حال همچنان در طبقه سوم ساختمان دادستان خرم‌آباد مشغول است و کار متوقف نشده، با هماهنگی تلفنی راهی دفترش می‌شویم و خیلی سریع بدون هر گونه تشریفات معمول اداری رو به روی میز دادستان برای مصاحبه می‌نشینیم.

کلام قاطع دادستان خرم آباد: در موضوع سلامت مردم با کسی تعارف نداریم!

چیدمان اتاق با صندلی‌های زیادی که روبروی میز دادستان قرار دارد شبیه دادگاه‌هایی است که شاید روزانه در تصاویر منتشرشده از فضای دادسرا می‌بینیم، روی میز دادستان همچنان پرونده‌هایی برای مطالعه وجود دارد و ورود ما به اتاق هم هم‌زمان با مطالعه یکی از همین پرونده‌هاست.

خیلی سریع می‌خواهیم سراغ سؤالاتمان برویم، برای ضبط صدا اجازه می‌گیرم و با پرسیدن نخستین سوال پرونده سوال و جواب‌های خبری با دادستان را باز می‌کنیم. نخستین سؤالمان در مورد اظهارنظر اخیر رئیس شبکه بهداشت خرم‌آباد در رابطه با لزوم برخورد با استخرهای متخلف است که با قاطعیت می‌گوید: در موضوع سلامت مردم با کسی تعارف نداریم!

پیگیری دادستانی پیرامون بهداشت استخرهای خرم آباد

برای حرف‌هایش شاهد مثال می‌آورد؛ کارتابلی از نامه‌های ارسالی به مجموعه علوم پزشکی را جلوی رویمان می‌گذارد و می‌خواهد برخی نامه‌ها را بخوانیم. مکاتبه‌هایی که خود دادستانی در آن‌ها پیش‌قدم بوده و خواستار برخورد با متخلفان در حوزه بهداشت و سلامت مردم شده و تأکید کرده است که هیچ‌گونه مسامحه‌ای حتی از سوی دستگاه‌های متولی پذیرفته نیست.

موضوع نامه‌ها را داخل برگه یادداشتم می‌نویسم، از نامه‌نگاری برای بازرسی و بازدید از شیرینی فروشی‌ها، آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها گرفته تا مراکز عرضه مکمل‌های دارویی و مرغ فروشی‌ها. مکاتباتی که در آن‌ها تأکید شده که بدون اغماض با متخلفان برخورد و واحدهای فاقد مجوز پلمب شوند و حتی یادآوری شده که پیگرد قانونی در انتظار خاطیان است.

ما خودمان به دستگاه‌های مختلف زنگ می‌زنیم که پیگیر موارد مختلف باشند

دادستان می‌گوید درب اتاقش به روی نمایندگان حقوقی دستگاه‌ها باز است و می‌توانند بدون هیچ‌گونه مشکلی مستقیماً برای پیگیری موارد مربوط به هر حوزه‌ای سراغش بروند و برای تأیید حرف‌هایش نمونه موارد مراجعه نمایندگان دستگاه‌های مختلف اعم از منابع طبیعی، شهرداری، صنعت و معدن، آب منطقه‌ای و … را مثال می‌زند.

«ما خودمان به دستگاه‌های مختلف زنگ می‌زنیم که پیگیر موارد مختلف باشند» این را دادستان می‌گوید و یادآوری می‌کند: هرجایی که احساس کنیم به بهداشت و سلامت عمومی لطمه وارد می‌شود ما بیش از مجموعه‌های مرتبط ازجمله علوم پزشکی پیگیر هستیم و اگر سلامت مردم در خطر باشد قاطعانه برخورد می‌کنیم.

دادستان مرکز لرستان در مورد تخلفات مربوط به یکی از استخرهای خرم‌آباد و اظهارنظر رئیس شبکه بهداشت و درمان خرم‌آباد هم گفت: بارها گفته‌ایم علوم پزشکی پرونده‌های این‌چنینی را که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد از طریق دادستانی پیگیری کند تا دستورات قاطع دهیم.

موضوع عدم تحویل موبایل در یکی از استخرهای بانوان خرم‌آباد از دیگر مواردی است که دادستان به آن واکنش نشان می‌دهد و با یادآوری اینکه تحویل موبایل یک امر پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع تخلف است، خواستار ایجاد باکس‌هایی برای دریافت موبایل در استخرها می‌شود.

مکاتبه با رئیس سازمان صدا و سیمای کشور

دادستان لابه‌لای نامه‌های ارسالی به مکاتبه‌ای با رئیس سازمان صداوسیمای کشور اشاره می‌کند که در آن مدعی‌العموم از علی عسگری خواسته است در مورد تبلیغات محصولات بهداشتی و دارویی کنترل‌های لازم از طریق وزارت بهداشت صورت گیرد و مفاد قانون برای جلوگیری از صدمه به افراد رعایت شود.

در مورد برخورد با روزه‌خواری سوال می‌کنیم و دادستان می‌گوید که خوشبختانه موارد در این زمینه انگشت‌شمار بوده و مردم رعایت کرده‌اند.

موضوع حفاظت از اراضی ملی را به‌شدت دنبال می‌کنیم

پرونده‌های حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست و بحث تصرف اراضی ملی از دغدغه‌هایی است که دادستان در موردش حرف می‌زند و می‌گوید: ما بر اساس گزارش‌های منابع طبیعی دستورات قانونی لازم را صادر و با افرادی که به اراضی ملی و دولتی دست‌درازی کنند برخورد می‌کنیم.

«موضوع حفاظت از اراضی ملی را به‌شدت دنبال می‌کنیم» این را دادستان مورد تأکید قرار می‌دهد و یادآور می‌شود: در بحث قاچاق چوب دو سه مورد تخلف مشاهده و به‌شدت برخورد شد. رازانی با اشاره به روند کاهش جرایم و تخلفات در این حوزه معتقد است که نتایج برخوردها در این زمینه کاملاً مشخص است.

برخورد با قطع درختان از دیگر تخلفاتی است که پرونده‌های آن قاطعانه از سوی دادستانی پیگیری شده تا سعید رازانی بگوید: در مسئله توسعه فضای شهر خرم‌آباد هم ورود کرده‌ایم و مرتب در حال پیگیری در این زمینه هستیم و خوشبختانه فعالیت‌های خوبی هم انجام شده است.

ماجرای آزادراه خرم آباد- پل زال و بازدید مستمر دادستان از محورهای مواصلاتی

ماجرای آزادراه خرم‌آباد- پل زال و غیر ایمن بودن بخش‌هایی از این محور بارها از سوی رسانه‌ها گوشزد شده بود تا دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم در این زمینه وارد عمل شود. رازانی می‌گوید: طی چندین مرتبه بازدید از آزادراه نقاط نیازمند ترمیم و ایمن‌سازی شناسایی و به سرپرست آزادراه اعلام شد. بخش از نقاط اصلاح‌شده و بازهم اگر نقاط غیر ایمنی وجود داشته باشد برای رفع آن پیگیری خواهیم کرد.

بازدید مستمر از محورهای مواصلاتی برای رفع مشکلات حریم راه‌ها و رفع نقص‌هایی مانند روشنایی و ترمیم راه از دیگر اقداماتی است که دادستان می‌گوید در برخی موارد شخصاً به همراه تیم‌هایی از دستگاه‌های مرتبط پیگیر آن بوده است.

نظارت بر امنیت مراکز گردشگری مرکز استان از دیگر دغدغه‌های دادستان است. رازانی می‌گوید که ایام نوروز به همراه نیروی انتظامی مراکز و اماکن گردشگر پذیر استان را در بازدیدهای روزانه رصد کرده و به‌طور مستمر در این مناطق حضورداشته‌اند؛ موضوعی که باعث ارتقای احساس امنیت در این ایام شده است.

حضور مستمر در محل دریاچه کیو، پارک‌های جنگلی ازجمله مخمل کوه، قلعه فلک الافلاک و سایر مراکز گردشگری و حتی نظارت بر پارکینگ‌های فعال طی این مدت تنها بخشی از اقداماتی است که دادستان خودش به همراه تیم‌های انتظامی پیگیر آن‌ها بوده است.

دستگیری عوامل مرتبط با درگیری طایفه‌ای در خرم آباد و برخورد قاطع با مجرمان

از دادستان در مورد پیگیری‌ها در زمینه سیل خرم‌آباد می‌پرسیم؛ رازانی که خودش در جریان وقوع سیل پا به پای دستگاه‌های اجرایی در صحنه بوده است، می‌گوید که دادستانی در ابعاد مختلف اعم از مباحث پیشگیرانه و مدیریت بحران و پیگیری برای پرداخت خسارات پای‌کار بوده است و همچنان پیگیر موارد مرتبط است.

پیگیری موضوع درگیری طایفه‌ای در یکی از مناطق خرم‌آباد از دیگر مواردی است که دادستان به آن اشاره می‌کند و از دستگیری عوامل مرتبط با آن و برخورد قاطع با مجرمان خبر می‌دهد. وی با یادآوری اینکه دادستانی از ابتدای وقوع این درگیری وارد عمل شده و پرونده قضائی تشکیل داده است.

رازانی: در اتاقم به روی خبرنگاران باز است

دادستان معتقد است که مقابله با جرایم در سطح شهرستان نیازمند تعامل و همراهی همه دستگاه‌های مرتبط در بخش‌های مختلف اعم از متولیان در حوزه آموزش، فرهنگ‌سازی و پیشگیری و در نهایت انتظامی و قضائی است. رازانی از همکاری دادستانی با همه دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف می‌گوید و تأکید می‌کند که هرجایی که نیاز به ورود دادستانی بوده این مجموعه پیش‌قدم بوده است.

بخشی از سؤالاتمان تمام می‌شود، از دادستان اجازه می‌گیریم که نوبت بعدی برای تهیه گزارشی میدانی از روند رسیدگی به پرونده‌های قضائی در دفتر کارش حاضر شویم، استقبال می‌کند و با همان قاطعیت دادستانی می‌گوید که در اتاقش به روی خبرنگاران باز است.

کد خبر 4628362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =