توافق با اتحادیه میهنی در انتخاب نچیروان بارزانی لحاظ نشد

نماینده اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که توافقات میان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان ادامه دار است و باید حفظ شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - سمیه خمارباقی: پارلمان کردستان عراق علیرغم بایکوت نشست رای اعتماد بە رئیس اقلیم کردستان، روز گذشته با ۶۸ رای برای ۴ سال سکان رهبری منطقە کردستان عراق را بە نچیروان بارزانی برادرزادە مسعود بارزانی سپرد.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار مهر به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه آمده است.

*علیرغم توافقات قبلی میان اتحادیه میهنی و حرب دموکرات (پارتی) چرا نشست پارلمان برای رای به ریاست اقلیم توسط فراکسیون اتحادیه میهنی بایکوت شد؟

با توجه به بیانیه حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان پایبندی به پیمان‌نامه وجود ندارد که بین هر دو طرف قبلاً وجود داشته است بنابراین اتحادیه میهنی کردستان این جلسه را بایکوت کرد.

اتحادیه میهنی کردستان مشکلی با کاندیدای حزب دموکرات کردستان و آقای نچیروان بارزانی نداشت بلکه نکته سر انجام فرایند سیاسی و انجام ندادن پیمان بین دو طرف است.

*آینده توافقات میان دو حزب اصلی اقلیم را چگونه ارزیابی می کنید؟ احتمال لغو توافقات وجود دارد؟

در کل تفاهمات و پیمان‌های میان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان در راستای حفظ دستاوردهای مردم اقلیم کردستان و این آزمون مهم، لازم و ضروری می‌باشند. زیرا من این طور برداشت می‌کنم که توافقات میان طرفین باید انجام بپذیرند و ادامه دار باشند. هر پیمانی هم دارای حکمتی است در جهت انجام آن و می‌دانم که سطح مسئولیت هر دو طرف در جهت دلسوزی آینده مردم اقلیم به سوی تفاهم و سرانجام خوبی خواهد داشت.

*فراکسیون‌های جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی و نسل نو، به دلیل اعتراض به اصلاحات قانون ریاست اقلیم در رای‌گیری تعیین رئیس اقلیم شرکت نکردند بنابراین این رای گیری مورد اعتماد همه گروه های کردی نیست نظر شما چیست؟ این چه تبعاتی دارد؟

در پروسه پارلمانی و دموکراسی این یک کار طبیعی هست هر کسی یا گروهی آزاد است زمانی جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی کردستان در همه پروسه‌ها شرکت می‌کردند امروز می‌خواهند به شیوه‌ای دیگر عمل کنند. مهم این است آزمون کردستان حفظ شود و هر اقدام و واکنشی در جهت مصالح شخصی و حزبی نباشد بلکه در جهت حفظ مصالح ملت و آرمان‌های ملی باشد.

کد خبر 4628487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =