حركت خزنده خصوصي سازي مدارس در كشور

هنوز مردم سخن وزير آموزش و پرورش را كه چندي پيش گفت " خصوصي سازي نقاط قوت خوبي دارد ولي در آموزش و پرورش قابل اجرا نيست." را فراموش نكرده اند كه اينك برخي مسوولان از خصوصي سازي اجتناب نا پذير مدارس خبر مي دهند .

دبير كانون تربيت اسلامي  در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر  با اشاره به اين كه علي رغم تاكيد  وزير آموزش و پرورش بر واگذاري مديريت مدارس به بخش خصوصي بر اساس ماده 88 شاهد خصوصي سازي مدارس هستيم ، گفت : مسولين خصوصي سازي را تكذيب مي كنند ، اما اين حركت به صورت خزنده و پنهان در حال اجراست و اين نشان مي دهد كه افرادي مي خواهند از اين سرمايه ملي به نفع خود استفاده كنند. 

محمود فرشيدي با تاكيد بر اين كه خصوصي سازي مدارس زدن  چوب حراج به سرمايه هاي ملي است ، افزود : مدارس سرمايه هاي ملي هستند كه اگر قرار باشد به بخش خصوصي واگذار شوند ،  بايد تمام جوانب كار سنجيده شود و دقت كرد كه مثل خصوصي سازي در صنايع  عده اي از مديران به عنوان امتياز طلبي سرمايه هاي ملي را به نفع خود مصادره نكنند.

وي با ابراض نگراني از وضعيت معلمان در خصوصي سازي مدارس گفت :  آيا معلمان نيز به همراه مدارس فروخته مي شوند يا مجبورند  به مناطق دور افتاده نقل مكان كنند؟

دبير كانون تربيت اسلامي افزود : عواقب منفي خصوصي سازي مدارس فقط ضررهاي مادي نيست و اگر سنجيده نباشد نسل آينده را از دست خواهيم داد.  

دبير كانون تربيت اسلامي با اشاره به اين كه  با خصوصي سازي در آموزش و پرورش سرمايه هاي ملي به يغما برده مي شود ، ادامه داد : اين طرح سال گذشته هم مطرح شد و شاهد اعتراض فرهنگيان بوديم ، وزارت آموزش و پرورش نمي تواند از مسئوليت هاي خود كناره بگيرد و كارتعليم و تربيت نسل آينده را به بخش خصوصي واگذار كند.

درصدي از مدارس بايد خصوصي شود

از سوي ديگر  دبير ستاد مركزي  اجراي ماده 88 در آموزش و پرورش  ضمن تاكيد بر اين كه ده درصد مدارس خصوصي سازي مي شوند ، گفت : واگذاري سرانه دانش آموزي به مديران مدارس در بعضي از استان ها در حال اجراست و در بعضي ديگر از سال تحصيلي آينده اجرا خواهد شد.

محمد رضا شريف كاظمي افزود : به سازمان هاي وزارت آموزش و پرورش استان هاي كشور ابلاغ شده است كه بايد  ده درصد مدارس هر استان تحت پوشش اين طرح قرار بگيرند و بر اين اساس مدير مدرسه  با سرانه دانش آموزي  و اختياراتي كه به وي داده مي شود مستقل از سازمان هاي آموزش و پرورش براي بالا بردن كيفيت آموزشي مدرسه برنامه ريزي مي كند.وي  با تاكيد بر اين كه با واگذاري سرانه دانش آموزي به مدير مدرسه ساختار وزارت آموزش و پرورش تغيير نمي كند  و مديران مدارس  فعلا حق استخدام و اخراج هيچ كدام از كاركنان وزارت آموزش و پرورش را ندارند ، گفت :  واگذاري مسايل مادي و حقوقي معلمان به مديران  مدارس براي امسال زود بود ، در نتيجه تمام معلمان و كاركنان مدارس  حقوق و مزاياي خود را از ادارات آموزش و پرورش دريافت مي كنند.

مشاور وزير با اشاره به اين كه كميته اي بر عملكرد مديران مدارس نظارت خواهد داشت ، افزود : خصوصي سازي  مدارس به معناي رايج در جامعه مساوي با قدرت و ثروت براي يك تعداد محدود نيست  و وزارت آموزش و پرورش چيزي ندارد كه بتواند واگذار كند. در اين وزارتخانه  بر اساس ماده 88 بايد  مدارس را به حد مطلوب و استاندارد رساند و سپس به روش قيمت تمام شده به مدير مدرسه واگذاركرد.

 شريف كاظمي با تاكيد بر اين كه خصوصي سازي مدارس به معناي واگذاري يك طرفه مدارس نيست ، افزود : نمي توان آموزش و پرورش را خصوصي كرد و در آموزش و پرورش خصوصي سازي بي معني است. بايد در فرايند آموزش دست افراد مجري را بازگذاشت تا با توجه به اوضاع منطقه خود به بالا بردن كيفيت آموزشي بپردازند.

کد خبر 46287

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha