آخرین آمار بانک خون بند ناف/ سهم نوزادان پسر و دختر از بانک

رئیس بانک خون بند ناف از آمار نمونه های ذخیره شده در این بانک خبر داد و گفت: تاکنون ۱۱۰هزار نمونه ذخیره شده که تا پایان سال این تعداد افزایش می یابد.

مرتضی ضرابی، مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته های رویان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه بزرگترین ظرفیت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف را در منطقه و خاورمیانه داریم، گفت: تا کنون حدود ۱۱۰ هزار نمونه خون بند ناف در بانک خصوصی و بیش از ۵ هزار نمونه در بانک عمومی خون بندناف رویان ذخیره شده است.

وی افزود: از تعداد نمونه‌های ذخیره شده، ۵۵ درصد متعلق به نوزادان پسر و ۴۵ درصد مربوط به نوزادان دختر بوده است.

وی با بیان اینکه از زایمان‌های طبیعی می‌توان میزان بیشتری خون بند ناف نسبت به زایمان سزارین استخراج کرد، اظهار کرد: اما ۷۹ درصد نمونه‌های نگهداری شده ماحصل زایمان سزارین و مابقی مربوط به زایمان طبیعی بوده است.

به گفته عضو هیأت علمی جهاددانشگاهی، همچنین یک درصد از نمونه‌های ذخیره شده حاصل دوقلوزایی بوده است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان گفت: با بالارفتن آمار نمونه‌های ذخیره شده در بانک خون بندناف، امکان استفاده از نمونه و امکان یافتن نمونه مناسب برای پیوند بیش از پیش امکان پذیر شده و شانس اینکه ما بتوانیم از این ظرفیت برای پیوند بیماران استفاده کنیم افزایش یافته و همچنین امکان تبادل نمونه در سطح کشورهای دیگر نیز ایجاد شده است.

وی افزود: امیدوار هستیم که نمونه‌های بانک خون بند ناف تا پایان سال ۹۸ تعداد به بیش از ۱۳۰ هزار نمونه برسد.

وی گفت: از بند ناف نوزاد در هنگام تولد بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلی‌لیتر خون استحصال می‌شود که بین ۵ تا ۱۰ دقیقه فرصت داریم تا پس از تولد نوزاد، این خون را از بندناف متصل به جفت استخراج کنیم و طی ۲۴ ساعت اولیه پس از استخراج نمونه، سلول‌های بنیادی خون بندناف از نمونه‌ها استخراج می‌شود و ذخیره سازی می‌شود.

ضرابی خاطر نشان کرد: در حال حاضر تمام فرآیندهای پردازش و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف مطابق استانداردهای جهانی است.

کد خبر 4628914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =