حق آلایندگی مردم کنگان ضایع نشود/ لزوم تبیین اندیشه‌های امام

بوشهر - تاکید بر لزوم جلوگیری از تضییع حقوق کنگانی‌ها، ضرورت تبیین اندیشه‌های امام و تاکید بر کمک به نیازمندان از نکات مهم نماز جمعه کنگان، سیراف و برازجان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن مصلح امروز در خطبه‌های امروز نماز جمعه برازجان با تقدیر از حضور گسترده مردم در راهپیماییی روز جهانی قدس اظهار داشت: این روز از روزهای مهمی است که از سوی امام خمینی (ره) انتخاب شد و از ابتدا مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: پس از نامگذاری این روز توسط امام راحل به عنوان روز جهانی قدس، هر ساله راهپیمایی این روز بزرگ و جهانی در نقطه به نقطه ایران و سایر بلاد اسلامی برای حمایت از مظلومان فلسطین و سایر مظلومان عالم برگزار می‌شود.

امام جمعه برازجان افزود: نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام «روز جهانی قدس» نشان از تدبیر و درایت بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی در حمایت نظام جمهوری اسلامی از تمامی مردم مظلوم جهان است.

وی تصریح کرد: بی‌تردید امسال، روز جهانی قدس به لحاظ تشدید سیاست‌های خصمانه نظام سلطه به سرکردگی ددمنشانه دولت حاکمه شیطان بزرگ، آمریکای تروریست‌پرور علیه آرمان مقدس فلسطین از جمله طرح توطئه رذیلانه «معامله بزرگ قرن» با همراهی سرسپردگان ذلت‌پیشه و حکام مرتجع از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار شده است.

مصلح با اعلام اینکه امسال آمریکایی‌ها با طرح معامله قرن به دنبال محو آرمان فلسطین هستند، بیان داشت: مثلث آمریکایی، صهیونیست‌ها و آل سعود در تلاش هستند با معامله قرن که دو سه مورد اقدام را هم از سال گذشته از قبیل انتقال سفارت، به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان و فراهم کردن مقدمات نشستی در بحرین برای نشان دادن سرمایه‌گذارانی که حاضرند در سرزمین‌های فلسطین سرمایه‌گذاری کنند ترتیب داده‌اند.

خطیب جمعه برازجان خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم همه گروه‌های فلسطینی از دولت خودگردان و گروه‌های حماس و جهاد اسلامی و همچنین توده مردم فلسطین با این نشست و معامله قرن به مخالفت برخاسته‌اند و همان‌طور اکثر کشورها با انتقال سفارت همراه نشدند در مورد مسئله جولان هم کسی با آنها همراهی نکرد حتی سازمان ملل این کار را غیرقانونی اعلام کرد.

وی یادآور شد: قطعاً نشست بحرین هم با این افتضاح روبرو می‌شود و تنها نتیجه این خواهد بود که ملت فلسطین یک بار دیگر با انگیزه‌تر دست به زانوی خود بگذارند و همان‌طور که در ۶۰ هفته گذشته راهپیمایی کرده‌اند این بار نیز پاسخ روشنی بدهند برای آنهایی که می‌گویند چرا فلسطینی‌ها در صحنه حضور ندارند.

وی درگذشت امام جمعه کازرون را تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب همواره روحانیت انقلابی را مانع تحقق اهداف و نقشه‌های خود می‌دیدند، لذا برای برداشتن این سد و مانع به دو شیوه ترور شخصیتی روحانیت انقلابی یا حذف فیزیکی روحانیت انقلابی اقدام می‌کنند.

مصلح افزود: روحانیت مفتخر است در طول تاریخ همواره پیشتاز مبارزه با استبداد و استعمار بوده که تعدادی از آنها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و جمعی نیز در انتظار شهادت به سر می‌برند و برای شهادت لحظه‌شماری می‌کنند.

خطیب جمعه برازجان اظهار داشت: اگر بندبند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرهایمان را بالای دار ببرند، اگر زن و فرزندان و هستیمان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت ببرند، هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضاء نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و ما آمریکا را در منطقه زیر پا می‌گذاریم، ابراز کرد: ملت ایران یک لحظه استقلال و عزت خود را با هزار سال زندگی در ناز و نعمت ولی وابسته به اجانب و بیگانگان معاوضه نمی‌کند.

لزوم جلوگیری از تضییع حقوق کنگانی‌ها

شیخ محمد جمالی در نماز جمعه اهل سنت کنگان به تفسیر پیرامون مسائل و احکام فطریه در ماه مبارک رمضان پرداخت و اظهار داشت: زکات فطریه یا سرروزه، مقدار معینی قوت (غذای) غالب شهر است که واجب شرعی است و بایستی به مستحق داده شود.

امام جمعه اهل سنت کنگان دادن زکات فطریه را در راستای فطرت و سرشت انسان مسلمان دانست و گفت: زکات سرانه باید جز فطرت باشد.

وی فلسفه و حکمت عملی پرداخت زکات فطریه را طهارت و پاکیزگی روزه دار دانست که موجب جبران نقصان روزه است.

جمالی ادامه داد: پرداخت زکات فطریه، تعاون و همکاری در تامین غذای بینوایان در ایام عید و رمز فراموش نکردن فقرا و نیازمندان است.

وی نحوه وجوب زکات فطریه برای افراد مختلف را تشریح کرد و خواستار توجه و اهمیت دادن به پرداخت بموقع آن شد.

جمالی، میزان زکات فطریه (سر روزه) هر نفر را با توجه به گرانی امروز بالغ بر ۴۰۰ هزار ریال اعلام کرد و خواستار پرداخت سریع آن به مستمندان شد.

وی در خطبه دوم نماز به اشاره به سالروز جهانی قدس و اهمیت راهبردی بزرگداشت هر چه با شکوه تر آن گفت: ما معتقدیم که وحدت عامل قدرت و توسعه یافتگی و تفرقه عامل سستی دیانت و عقب ماندگی است و روز جهانی قدس میتواند عامل اصلی وحدت در جهان اسلام باشد و واجب است مسلمین و امت بزرگ اسلام برای مقابله با پدیده شوم صهیونیسم جهانی و دفع و نابودی آثار و پیامدهای آن به عنوان مانع اساسی در پیش روی وحدت جهان اسلام، اهتمام ویژه به این روز داشته باشند.

جمالی بیان کرد: یهودی سازی بزرگترین تهدید برای قدس شریف است و امروزه صهیونیست‌ها با طرح نقشه های جدید خواب‌های پریشانی برای تغییر جغرافیای مسجد الاقصی دیده اند و یهودی سازی قدس شریف مهمترین طرح برای استمرار اشغال قدس بوده است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم قدس سمبل و نماد فلسطین و محور وحدت جهان اسلام است و صهیونیست‌ها با دست اندازی به این شهر بقای دولت جعلیشان را منوط به ادامه اشغال و یهودی سازی قدس میدانند.

امام جمعه اهل سنت کنگان با اشاره به اهمیت روز قدس از زوایای گوناگون خاطرنشان کرد: جهان اسلام مخالف موجودیت نامشروع رژیم غاصب صهیونیستی است و شرایط ویژه خاورمیانه و جهان اسلام شرایطی را ایجاد کرده تا آرمان آزاد سازی قدس طرفداران زیادی به خود جذب کند.

وی ادامه داد: امروزه در جهان اسلام آمادگی بحمدالله در نقطه مطلوب وجود دارد و امیدواریم دغدغه اصلی و همیشگی حضرت امام (ره) که همانا آزاد سازی قدس عزیز است بزودی تحقق پیدا کند.

جمالی با اشاره به موضوع چشم طمع همسایه های استان به عوارض آلایندگی شهرستانهای عسلویه و کنگان و سیاست غارت حقوق استان بوشهر گفت: با کمال تآسف امروزه حجم آلاینده ها، از زمین و هوا و دریا و آب و خاک تاثیر خود را بر سلامتی مردم شهرستان‌های جنوبی استان گذاشته و مشکلات حادی را برای سلامتی مردم داشته و علیرغم قول‌های مساعد داده شده، هیچگونه اقدام عملی در جهت توقف آلایندگی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به سهم ۶۰ درصدی میزبانی شهرستان کنگان از پارس جنوبی گفت: اعلام آلایندگی صفر شهرستان کنگان توسط سازمان محیط زیست و طرح بدعتی جدید آلودگی پروازی به مهر و لامرد و نبود هر گونه صنعت و آلودگی در شهرستان های کنگان و عسلویه از اظهارنظرهای مضحک و عجیب سازمان محیط زیست کشور است و به خوبی میتوان رد پای لابی‌گری استان های همجوار را در آن مشاهده کرد.

امام جمعه اهل سنت کنگان در ادامه ضمن محکوم کردن این اظهارنظرهای سلیقه ای و غیر مستند و جفای آشکار به مردم ستمدیده شهرستان کنگان گفت: معلوم نیست پشت پرده این اتفاقات و منشاء آن کجاست، وقتی پروژه اتصال دریا به استان فارس مصوبه دولت می‌گیرد، تعریف جدید آلایندگی نباید عجیب باشد.

وی در پایان ضمن اخطار شدید به سازمان محیط زیست و همه مسئولین دست اندرکار دولتی، خواستار اصلاح سریع اشتباه کارشناسی مذکور و رفع نگرانی مردم شریف استان، بخصوص مردم مرزنشین شهرستان کنگان شد.

لزوم تبیین اندیشه امام راحل

حجت الاسلام و المسلمین صادق عاشوری در خطبه‌های امروز نماز جمعه سیراف به تببین بیانات مقام معظم رهبری پرداخت و اظهار داشت: روز قدس امسال از هر سال مهمتر است چرا که امریکا و برخی دنباله هایش با «معامله قرن» به‌دنبال به فراموشی سپردن مسئله فلسطین در جهان هستند که البته ناکام خواهند ماند.

وی‬ بیان‬ کرد: از برجسته‬ ‏ترین مولفه‏‬ های نظام فکری حضرت امام خمینی (ره) می‬ ‏توان مبارزه با نظام سلطه و استکبار‬ جهانی و دفاع از مظلومین و مستضعفین در تمامی نقاط جهان به‏‬ خصوص ملت‬ ‏های مسلمان را‬ نام‬ برد.

حجت الاسلام عاشوری گفت: شرایط کنونی جهان اسلام و خیانت ارتجاع عرب به مردم فلسطین باعث شده است تا اهمیت روز قدس امسال چند برابر شود. در واقع رژیم‏‬ های مرتجع عربی بر خلاف افکار و عقاید ملت‏های جهان اسلام در حال عادی‏‬ سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند.

وی اضافه کرد: روز قدس در چند دهه گذشته باعث شده تا رژیم صهیونیستی جرات اجرای طرح‬ ‏های اشغالگرانه خود را نداشته باشد اما همکاری ارتجاع عرب با این رژیم باعث شده که اکنون این رژیم جرات خیانت بزرگی را پیدا کند.

امام جمعه بندر سیراف به شهادت حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون اشاره کرد و افزود: بصیرت انقلابی و مقابله با فتنه در مقاطع گوناگون، استواری و ثبات قدم در مسیر ولایت، تلاش علمی و جهاد تبلیغی و زیست ساده و بی تکلف و مردمی وی از ایشان در انظار مردم آن دیار امام جمعه‌ای محبوب ساخته بود.

وی با تسلیت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و بزرگداشت شهدای ۱۵ خرداد خاطرنشان کرد: آنچه که امروز نیاز جامعه ماست آشنایی با تفکرات و اندیشه ناب امام راحل است که متاسفانه گاهی تحریف و گاهی به فراموشی سپرده شده است. هم باید با ابعاد شخصیت فردی امام و هم باید با ابعاد شخصیت اجتماعی امام آشنا شویم. آنچه که برای امام راحل مهم بود حفظ اسلام با عمل به فرامین قرآن و اهل بیت (ع) بود.

عاشوری‬ افزود: حرکت انقلابی ملت مسلمان ایران که در بهمن ‏۵۷ به پیروزی رسید، حرکتی نه دفعی و ناگهانی بلکه حرکتی تدریجی، آگاهانه و همراه با بیدارگری، بصیرت افزایی و غلیان اعتقادات دینی برای مبارزه و جهاد علیه طاغوت‏ها و مستکبران زمان به رهبری دینیِ فقیهی مجاهد، شجاع و دوراندیش بود.

کد خبر 4630180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =