چه اقداماتی پروژه «۲۰۴۰ استنفورد» را با شکست مواجه می‌کند

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه اگر نظام ما به موضوع تولید فناورانه ملی توجه داشته باشد موضوع برنامه ۲۰۴۰ که پیشرفت های علمی ما را زیر سوال می برد، رد می شود.

دکتر حمیدرضا طیبی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بیانات رهبری و برنامه ۲۰۴۰ که در مراسم دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب مطرح شد، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در برنامه ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد آمده است: «پیشرفت های علمی و کیفیت مقالات ایران پایین است و استناداتی که به مقالات ما می‌شود کم هستند».

وی با اشاره به راهکاری در خصوص مقابله با برنامه ۲۰۴۰ گفت: زمانی می‌توانیم در توسعه علمی و فناورانه پیشرفت کنیم که به طور جدی مبنای اداره جامعه، علمی و کارشناسانه باشد و در تصمیم گیری ها از آنها استفاده شود.

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر انجام فعالیت‌های علمی توسط دانشمندان کشور، خاطر نشان کرد: زمانیکه علم مبنای کار کشور باشد و اقتصاد ما اقتصاد دانش بنیان متکی بر تولید ملی باشد؛ تولیدات ما می‌توانند در عرصه جهانی برای خود جایگاهی داشته باشند.

به گفته طیبی، ما زمانی می‌توانیم در دنیا و در همه حوزه‌ها چه در فناوری‌های پیشرفته و چه در فناوری‌های متوسط سهم بگیریم که محصول علمی پیشرفته بر پایه کار علمی پیشرفته داشته باشیم. ما اگر فقط حرف بزنیم و شعار دهیم به جایی نمی رسیم.

باید مبنای کار را تولید محصول پیشرفته قرار دهیم

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در اقتصاد دنیا سهم بگیریم و در بازار آنها حضور داشته باشیم باید مبنای کارمان را تولید محصولات پیشرفته قرار دهیم.

طیبی افزود: می‌بایست حمایت از تولید ملی را در دستور کار خود قرار دهیم و روش‌هایی اتخاذ کنیم که تولید ملی ارتقا پیدا کند؛ همچنین ضروری است که نوع حمایت‌های ما به سمت تشویق تولید کنندگان رود تا در نهایت به تولید محصول با کیفیت برویم.

وی با تاکید بر اینکه اگر این برنامه‌ها در راستای توسعه تولید ملی در پیش بگیریم به نوعی برنامه ۲۰۴۰ را زیر سوال می بریم، بیان کرد: زمانی می‌توانیم برنامه ۲۰۴۰ را رد بکنیم که کار علمی خوب داشته باشیم و فناوری‌های پیشرفته تولید کنیم؛ همچنین اثبات کنیم که کشور ما این توانمندی را دارد.

وی تاکید کرد: جهاددانشگاهی که بعد از انقلاب ایجاد شد در صدد اثبات انجام کارهای بزرگ بر آمد و توانست اثبات کند که توان علمی و فناورانه داریم و پیشرفته‌ترین علممان را کاربردی کرده‌ایم ولی وقتی از آنها استفاده نمی‌شود چه فایده‌ای دارد؛ یک زمانی پول داشتیم خرید خارجی می‌کردیم ولی الان پول نداریم از این رو باید متکی بر تولیدات خود باشیم.

هنوز نگاهمان به توان ملی جدی نیست

وی تاکید کرد: هنوز نگاه ما به توان ملی، جدی نیست و تصمیم نگرفته‌ایم در حوزه‌های مختلف تولید محصول، مواد و… داخلی داشته باشیم و از سوی دیگر زیرساخت‌های آنها را هم فراهم نمی‌کنیم.

وی ا فزود: زمانی کیفیت مقالات ما روز به روز افزایش می‌یابد که در مرز علم حرکت کنیم؛ علم را به فن تبدیل کنیم و برای آن فن، بازار ایجاد کنیم؛ وقتی بازار باشد توسعه علمی رخ داده است.

رئیس جهاددانشگاهی عنوان کرد: اگر اقتصاد کشور ما متکی بر تولید باشد و تولید ما متکی بر محصولات علمی و فناورانه خودمان باشد موضوع برنامه ۲۰۴۰ رد می‌شود. ما باید مبنای ارتقایمان کارهای فناورانه باشد و صرف مقاله و تعداد آن نباشد.

تولید فناوری اولویت باشد

وی گفت: یکی از مشکلات ما این است که سالهاست مبنای کارمان تولید مقاله است در صورتیکه باید تولید فناوری باشد؛ کاربرد فناوری هم مربوط به حوزه اجرایی کشور می‌شود اگر این اتفاقات بیافتد خود به خود توانایی علمی کشور هم ارتقا می‌یابد.

وی افزود: در حال حاضر مبنای افزایش حقوق و پیشرفت ما مدرک است و برای مدرک هم آسان‌ترین کار تولید مقاله است؛ ما خودمان باعث می‌شویم این اتفاقات رخ بدهد و شرایطی فراهم آمده که تعداد مقاله مهم باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: ما باید شرایطی را فراهم آوریم که طبق فرمایشات رهبری پیشرفت‌های علمی مان زیر سوال نرود؛ از این رو باید مسیرها اصلاح شود تا توانمندی محققان کشور عینیت پیدا کند.

وی با اشاره به راهکاری برای تحقق بیانات رهبری و ردِ برنامه ۲۰۴۰ گفت: هدف ما باید تولید فناوری باشد و از سوی دیگر شرایط استفاده از فناوری را فراهم کنیم. اگر اقتصاد ما بر اساس فناوری باشد می‌تواند در دنیا برای خودش سهم بگیرد و با این برنامه پیشرفت‌های علمی ما نیز زیر سوال نمی‌رود.

وی عنوان کرد: رد کردن برنامه ۲۰۴۰ به واسطه تولید محصول فناورانه و تولید محصلات علمی زیر سوال می‌رود.

طیبی افزود: کل نظام باید به دنبال این باشد که در همه زمینه‌ها از توانایی ملی استفاده کند که هنوز در آن کوتاهی می‌شود اگر این کوتاهی برطرف شود این برنامه زیر سوال می‌رود. خیلی از تصمیمات ما مبنای درستی ندارند و نیاز است که نظام به این موضوع توجه داشته باشد.

کد خبر 4630912

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha