برخورد با فروشگاه‌های غیرمجاز کود و سموم بازدارنده نیست

رفسنجان - فرماندار رفسنجان گفت: برخورد با فروشگاه‌های غیرمجاز کود و سموم برخورد بازدارنده ای نیست و مردم جدیت در این امر را مطالبه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فصیحی هرندی بعدازظهر شنبه در جلسه کمیسیون نظارت بر نهاده‌های کشاورزی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: خسارتهایی که به باغات پسته از سوی سموم و کودهای تقلبی وارد شده قابل توجه بوده است و متأسفانه قوانین و برخوردها، مؤثر و بازدارنده نبوده است.

وی افزود: خسارتهای ناشی از سموم تقلبی صرفاً به نسل امروز وارد نمی‌شود بلکه ضرر آن به نسل‌های بعد نیز منتقل می‌شود.

وی تأکید کرد: باید در این زمینه به سمتی برویم که محافظه کاری و رودربایستی نداشته باشیم چون اتفاقات و خسارتهایی که ممکن است رقم بخورد بیشتر از آن چیزی است که ممکن است در برخورد با این فروشگاه‌های غیرمجاز با آن مواجه باشیم.

فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه برای یک ایرانی متعهد و انسان مسلمان این مطلب همیشه صادق است که کالای خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار دهد و اصل انصاف را در کار خود قرار دهد، افزود: برخی فروشندگان که اقدام به توزیع سموم و کودهای غیرمجاز و غیراستاندارد می‌کنند آگاه نیستند و در غیر این صورت آگاهانه به مردم ضرر می‌رسانند.

فصیحی هرندی تصریح کرد: کسانی که در چارچوب استانداردها رفتار کنند هم سود متعارف خود را به دست می‌آورند هم خدمات وی برای مردم مؤثر و مفید است و نزد مردم و خداوند از عزت برخوردارند.

فرماندار رفسنجان با تأکید بر اینکه اصلاً نباید برای کسانی که مسیرهای اشتباه را رفته و به مردم صدمه و آسیب می‌رسانند دلسوزی کرد، افزود: برخورد با فروشگاه‌های غیرمجاز کود و سموم برخورد بازدارنده‌ای نیست و مردم جدیت در این امر را مطالبه می‌کنند چرا که به محیط زیست صدمه می‌رسانند.

فصیحی هرندی اظهار کرد: وظیفه مسئولان نظارت مؤثر و و حمایت از فروشندگان مجاز و برخورد با خاطیان است و فروشندگان نیز متعهدانه با دریافت مجوز و ارائه محصولات مناسب و استاندارد وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

فرماندار رفسنجان بر لزوم اطلاع رسانی فروشگاه‌های مجاز عرضه سموم و کود تأکید و تصریح کرد: باید از طریق رسانه‌ها فروشگاه‌های مجاز عرضه سموم را به مردم اطلاع رسانی کنیم، حتی در روستاها توسط دهیاریها و در مساجد نیز اطلاع رسانی انجام شود.

فصیحی هرندی با اشاره روش‌های نظارت بر فروشگاه‌های عرضه سموم، یادآور شد: یکی از این روش‌ها وجود انبارها است که این نظارتها باید در چارچوب مشخص و قابل کنترل برای مدیریت جهاد کشاورزی فراهم باشد.

وی با بیان اینکه نگهداری برخی از سموم و مواد شیمیایی یا کودها در فروشگاه‌های غیرمجاز با خطراتی نیز مواجه بوده و این مسائل ممکن است تبعات زیادی ایجاد کند، تصریح کرد: کسی که سموم و کود غیراستاندارد ارائه می‌دهد محیط شهر و محیط زیست را آلوده می‌کند و خواه ناخواه به زندگی اجتماعی مردم صدمه وارد می‌کند.

فرماندار رفسنجان اظهار کرد: هرگز در این مسیر نباید چشمان خود را در برخورد با این افراد ببندیم. باید اراده‌ای در این کار باشد و دستگاه‌های ذیربط باید در این زمینه همکاری کنند.

به گفته وی باید زمان بندی برای اخذ مجوز برای فروشگاه‌های سموم تبیین و روند اخذ مجوز تسهیل شود.

کد خبر 4631265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =