استاد داود گنجه ای در گفتگو با مهر : بدیها را در سال 86 با هنر و موسیقی از بین ببریم

موسیقی و هنر نیاز به عشق،محبت و انسانیت دارد و تا وقتی بدی، نامهربانی و دشمنی هست هیچگاه هنر رشد نمی کند، پس بیایید در سال نو بدیها را با مهربانی،با موسیقی و با ملودیهای دلنشین و گوشنواز از بین ببریم.

داود گنجه ای موسیقیدان و کمانچه نواز ضمن بیان این مطلب در دیداری نوروزی خبرگزاری مهر گفت : نوروز86 را به امید بهتر شدن اوضاع و احوال مردم وهنرموسیقی در سال جدید آغازمی کنم و امیدوارم مسئولان مواضع روشنی برای بهبود شرایط زندگی در همه شؤون از جمله فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی درنظر بگیرند.   

برنامه پنج ساله لازم است

این استاد ومدرس موسیقی در ادامه به چشم اندازموسیقی در سال 86 اشاره کرد و گفت : عدم برنامه ریزی صحیح درعرصه موسیقی از جمله مسائلی است که روند پیشرفت این هنر را کند و راکد کرده که به نظرمن مسئولان در حوزه تصمیم گیری باید برنامه ای منسجم تحت عنوان برنامه پنج ساله برای موسیقی ترتیب دهند و کاملا مشخص کنند که مسیر حرکت موسیقی در طول سال از کجا آغاز و به کجا ختم خواهد شد.  

وی همچنین تصریح کرد : داشتن برنامه بلند مدت واقدامات سازمان یافته درعرصه فعالیتهای موسیقی نیازمند وجود کارشناسانی است که در این زمینه صاحبنظر باشند. به عنوان نمونه ،درخانه موسیقی افراد شایسته و آگاه به مسائل موسیقی حضور دارند که می توانند به عنوان مشاور در حوزه تصمیم گیری مفید باشند در واقع این خانه اتاق فکری برای حل مسائل مربوط به این هنر ارزنده است و چه خوب است که مسئولان قبل از اقدام به هر تصمیمی در سال جدید با این کارشناسان مشورت کنند.  

آموزش موسیقی را فراموش نکنیم 

داود گنجه ای یکی از مشکلات موجود در عرصه موسیقی را آموزش دانست و گفت : سالهای سال است که موسیقی در حوزه آمورش به ویژه بعد از انقلاب آسیب دیده است چراکه آموزش این هنر بیش از هرچیزی در محافل خانگی رشد کرده است واین درحالی است که در جامعه هنری ما دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته موسیقی به عنوان نیروی زنده و آماده کاربدون هیچ افق روشنی وجود دارند؛ استعدادهایی که هریک به نوعی در آموزش هنرموسیقی می توانند مفید واقع شوند. بنابراین چه خوب است که مسئولان با یک برنامه ریزی منسجم والبته تخصیص بودجه مناسب فکری به حال آموزش موسیقی در سال جدید بکنند. 

ارائه الگوی مناسب برای موسیقی پاپ

این پیشکسوت موسیقی در انتقاد به وضعیت موسیقی پاپ گفت : به دلیل ضعف مدیریت کارآمد در مراکز فرهنگی و هنری و همچنین نداشتن الگوی مناسب ازموسیقی پاپ، متاسفانه نوعی موسیقی نازل تحت عنوان موسیقی پاپ شکل گرفته که به بدنه موسیقی اصیل لطمه های بسیاری وارد کرده است . به عنوان مثال ، صدا وسیما که مروج این نوع موسیقی است می تواند با کارشناسی درست الگویی مناسب از موسیقی پاپ را ارئه دهد و من امید دارم این الگوسازی در موسیقی پاپ و البته سایر گونه های موسیقی در سازمانی مانند صداوسیما صورت گیرد.

بدی ها را با ملودی های خوب از بین ببریم

داود گنجه ای در پایان به موسیقی در مراسم نوروزخوانی اشاره کرد و گفت : موسیقی از ارکان مهم نوروزخوانی در مناطق مختلف لرستان ،خراسان و سایر نقاظ ایران زمین بوده است که به عنوان میراثی کهن ازگذشته های دورباقی مانده است و حالا وظیفه محققان وهنرمندان درعرصه موسیقی است که با یک برنامه ریزی درست در جهت شناخت این فرهنگ تاریخی و حماسی اقدامی شایسته انجام دهند تا همانطور که موسیقی عاشورایی و موسیقی درماه رمضان در مراسم هایی مانند سحرخوانی و افطار خوانی باقی مانده،نوروز خوانی هم بار دیگر احیا شود.

آرزوی استاد

استاد با اشاره به این که اهالی موسیقی سال جدید را به یاد دوستان سفر کرده آغاز کردند گفت : در سال 85 استادان و بزرگانی را در عرصه موسیقی از دست دادیم که نام و یاد آنها را باید گرامی داشت و امیدوارم سال 86 سال سلامتی و بهروزی برای تمامی هنرمندان و موسیقیدانان این مرز و بوم باشد.

کد خبر 463161

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =