جشنواره رضوی مشوق نویسندگان برای خلق آثار کیفی درباره معصومین(ع)

علی جانفزا معتقد است جشنواره رضوی باعث افزایش رجوع مردم به کتابخانه‌ها شده و می‌تواند در تشویق اهالی قلم برای نگارش آثار کیفی درباره زندگی معصومین(ع) تاثیرگذار باشد.

علی جانفزا نویسنده کتاب «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» که به عنوان یکی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش جوان و بزرگسال معرفی شده، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این کتاب گفت: به‌طور کلی در این کتاب سعی شده پیش‌نیازهای ارتباط، عوامل برقراری ارتباط و موانع برقراری ارتباط موثر ناظر به احادیث امام رضا (ع) دسته‌بندی شود و با یک قلم روان در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

وی افزود: این کتاب حاصل یک کار پژوهشی است که پیش از تبدیل‌شدن به کتاب، در قالب مقاله‌های علمی - پژوهشی و علمی- ترویجی منتشر شده بود و مباحث علمی دقیقی را در حوزه احادیث و علوم ارتباطات اجتماعی ارائه می‌داد که سعی شد در کتاب، با استفاده از زبانی ساده و روشن، برای همه مردم قابل استفاده باشد.

این نویسنده درباره ساختار کتاب و برخی از مطالب ارائه شده در آن گفت: «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» به موضوعاتی نظیر هنر یک پیام‌رسان ماهر، یادگیری مقدمات، روش‌ها، عوامل برقراری ارتباط اثربخش و شناسایی موانع و بازدارنده‌ها و استفاده بهینه از آن در زمان مناسب اختصاص دارد. همچنین از دیگر موضوعات در این کتاب ارتباط بین اشخاص از جنبه‌های مذهبی اسلام، علی بن‌موسی الرضا (ع)، امام هشتم، اخلاق، جنبه‌های مذهبی اخلاق اجتماعی در اسلام است.

جانفزا با ابراز خرسندی از انتخاب کتاب «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» به‌عنوان یکی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: پیش از هرچیز باید از تأثیری که انجام این تحقیق بر اخلاق و رفتار خودم داشته سخن بگویم. این پروژه از سال ۱۳۸۹ آغاز شد که طی مراحل پژوهش، تأثیرات حاصل از ارتباط با معارف رضوی، من را به شدت تحت تأثیر قرار داده بود. از طرفی ما کتاب‌های غربی زیادی در حوزه ارتباطات داریم. اما به تولید کتاب در حوزه ارتباطات با نگاه اسلامی و به خصوص از منظر امام رضا (ع) پرداخته نشده بود. معمولاً در پژوهش‌هایی که با محوریت احادیث رضوی انجام می‌شود، بخشی از احادیث مورد بررسی قرار می‌گیرند، اما من سعی کردم در این اثر تمام ۲۲۰۰ حدیثی را که به امام رضا (ع) نسبت می‌دهند، مطالعه کنم و تمام نکات ارتباطی آن را استخراج و ارائه کنم.

وی ضمن اشاره به ایجاد زمینه آگاهی از معارف رضوی در این جشنواره گفت: آمارهای قابل پایش از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی نشانی می‌دهد که طی برگزاری این جشنواره، میزان مراجعه مردم به کتاب و همچنین کتابخانه با افزایش همراه بوده است. این موضوع بسیار ارزشمند است که البته با مشارکت سایر دستگاه‌های فرهنگی می‌تواند پربارتر نیز باشد. اما از طرف دیگر این جشنواره نقش مهمی در تشویق اهالی قلم برای نگارش آثار کیفی بیشتر در این زمینه نیز دارد؛ اتفاقی که می‌تواند انتشار کتاب با محوریت ائمه اطهار را با افزایشی چشمگیر روبه‌رو کند.

کتاب «مهارتهای ارتباط موثر در سیره امام رضا (ع)» تیرماه سال گذشته، همزمان با دهه کرامت، در قالب سلسله نشست‌های تبلیغی ترویجی در پناه کلمات، رونمایی شد.

کد خبر 4632685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =