۴۸ طرح برای کاهش آسیب های اجتماعی در دادگستری قزوین در حال اجراست

قزوین- رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: ۴۸ طرح با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در دادگستری استان در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام نورالله قدرتی در نشست هم اندیشی با اساتید دانشگاه فرهنگیان استان قزوین که روز دوشنبه با موضوع آسیب های اجتماعی برگزار شد گفت: آسیب های اجتماعی مجموعه ناهنجاری های معارض با قانون و ارزش های جامعه است که برای کاهش آن باید اقدام کرد.

وی اضافه کرد: در موضوع کنترل جرائم و آسیب های اجتماعی همه با رویکرد مبارزه موافقیم اما در شیوه های مبارزه با هم اختلاف داریم و این امر نیازمند آن است که منسجم، هماهنگ و همسو در کنار هم قرار گیریم و در مصادیق آسیب های اجتماعی به یک گفتمان مشترک برسیم.

مقام ارشد قضایی استان تصریح کرد: اینکه بخواهیم قبل از ظهور حضرت، جامعه عاری از جرم و آسیب اجتماعی داشته باشیم امکان پذیر نخواهد بود زیرا در زمان اولیاء و انبیاء الهی نیز آسیب های اجتماعی مختص آن دوران وجود داشته لذا باید همت کنیم و مانع گسترش و افزایش آسیب های اجتماعی شویم.

رئیس کل دادگستری قزوین تصریح کرد: دستگاه قضایی سرریز بسیاری از آسیب های اجتماعی است و نتیجه بسیاری از جرائم و آسیب های اجتماعی به دستگاه قضایی ختم می شود لذا باید قبل از تشکیل پرونده اقدامات پیشگیرانه از سوی نهادهای مختلف بخصوص نهادهای فرهنگی صورت گیرد.

وی بیان کرد: تشکیل بیش از ۲۶۰ هزار فقره پرونده در استان در سال ۹۷ زیبنده این استان با این پیشینه غنی فرهنگی نیست.

حجت الاسلام قدرتی در ادامه گفت: در برخی جرائم تشکیل پرونده برای اشخاص در آینده فرد تاثیر بسزایی دارد و گاهی منجر به حذف شخص ز جامعه می شود به همین دلیل باید به نتیجه بسیاری از احکام و تشکیل پرونده های قضایی توجه و با نگاه پیشگیرانه با برخی جرائم برخورد کنیم و اجازه دهیم فرد در کنار جامعه اصلاح شود.

وی گفت: اساتید دانشگاه تنها یک فرد نیستند بلکه در سال های تدریس خود با هزاران انسان که اغلب از قشر جوان جامعه هستند ارتباط و سرو کار دارند و از این رو اساتید می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین تاکید کرد: اساتید باید نسبت به دانشجویان همانند فرزندان خود حساس باشند و بسیاری از مسائل دانشگاه ها همچون حجاب، روابط، نماز را مورد توجه قرار دهند و در سال هایی که دانشجویان در دانشگاه مشغول تحصیل هستند بخوبی در کنار آموزش، به تریبت آنها هم توجه داشته باشند زیرا همه ما در روز قیامت نسبت به کوتاهی خود پاسخگو خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: اساتید می بایست قوانین کیفری و مدنی را مطالعه کنند و در اختیار دانشجویان قرار دهند و آنان را از مسائل خارج از دانشگاه نیز آگاه کنند و دانشگاه به جای فقط محل تحصیل بودن باید محل مهارت های اجتماعی و زندگی نیز باشد.

رئیس شورای مسئولان قضایی استان در این نشت هم اندیشی افزود: کاهش آسیب های اجتماعی در گرو بالا بردن سرمایه های اجتماعی است و باید ارزش هایی که مورد قبول عموم جامعه است ارتقاء یابد و اگر بخواهیم این ارزش ها افزایش یابد می بایست سطح علم، آگاهی و دانش جامعه را بالا ببریم تا به یک رشد عقلی برسیم.

حجت الاسلام قدرتی افزود: ۴۸ طرح در مسیر کاهش آسیب های اجتماعی در دادگستری استان در حال اجراست و باید به موضوع آسیب های اجتماعی در تمام برنامه ها، خطبه ها، هیئت های مذهبی، نشست ها توجه شود تا شاهد رشد نسلی آگاه باشیم.

رئیس کل دادگستری قزوین گفت: مقام معظم رهبری در موضوع اقدامات فرهنگی انجام شده رضایت نداشته و به همین خاطر شخصاً به این موضوع ورود پیدا کردند زیرا بسیاری از اقدامات فرهنگی ما به صورت جزیره ای انجام می شود و نیاز به این دارد که در این خصوص به یک انسجام عمل برسیم.
 

کد خبر 4632804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =