۱۰۶ هزار نفر در طرح ملی بسیج کنترل فشارخون تحت پوشش قرار گرفتند

شهرکرد - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: ۱۰۶ هزار نفر در طرح ملی بسیج کنترل فشارخون در این استان تحت پوشش قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید راشد جزایری ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان به مناسبت اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون، با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست دادند، افزود: بر اساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶، حدود یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال در ایران مبتلا به فشار خون بالا هستند.

وی افزود: بیش از ۱۵ میلیون فرد مبتلا به فشار خون بالا در ایران وجود دارد که ۶۰ درصد آنان از بیماری خود اطلاع دارند.

وی بیان کرد: نیمی برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند و فشار خون ۱۹ درصد از آنان کنترل می‌شود و از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران، حدود سه برابر شده است.

جزایری افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون بالا را از اهداف کلی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون عنوان کرد.

رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: اکنون در استان بیش از ۴۰ دستگاه به کمپین طرح ملی بسیج کنترل فشارخون پیوستند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های طرح ملی بسیج کنترل فشارخون شامل چهار فرآیند ارزیابی، شناسایی، مراقبت و درمان است.

جزایری مصرف نمک، چاقی، کم‌تحرکی، اختلال چربی، مصرف سیگار و الکل را دلایل ابتلاء به فشار خون بالا عنوان کرد و گفت: افزایش آگاهی افراد بالای ۳۰ سال بسیار حائز اهمیت است.

وی کنترل فشار خون زنان باردار حتی زیرسال، بیماران نارسایی کلیوی، شناسایی افراد بالای ۳۰ سال که سکته مغزی یا قلبی داشتند را نیز از اهداف طرح برشمرد.

جزایری بیان کرد: ارزیابی فشارخون بالا در شش مکان اعم از بستر شبکه‌های بهداشت و درمان و اکثر درمان‌ها و بیمارستان‌های تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، بیمارستان‌های تحت پوشش سایر ارگان‌ها ماند سپاه، ایستگاه‌های ثابت و سیار، محل‌های کار و کارگری، ادارات دولتی و خصوصی توسط تیم‌های سیار انجام خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: در مرحله شناسایی به دنبال طبقه‌بندی افراد هستیم و حتی افراد دارای فشار خون پایین نیز خطرآفرین محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: از سوی وزارت بهداشت توسط سامانه ۱۰۰۰۳۵، پیامکی برای عموم مردم ارسال می‌شود که در آن افراد با انتخاب گزینه مورد نظر می‌توانند با راهنمایی صورت گرفته، فشار خون خود را کنترل و از آن آگاهی یابند.

وی بیان کرد: از آغاز اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون در استان تاکنون بیش از ۱۰۶ هزار نفر از بالغ از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، تحت پوشش طرح قرار گرفتند.

جزایری با بیان اینکه یکی از اهداف در اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون ترغیب مردم شهر نشین به مراجعه برای کنترل فشار خون است، گفت: در حاشیه شهرها نیز تبلیغات بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.

وی گفت: دستگاه‌هایی اعم از هلال احمر و تأمین اجتماعی برای اجرای این طرح در استان اعلام آمادگی کرده و اکنون در پایگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد حضور دارند.

رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: در مجموع ۶۵۰ محل برای غربالگری فشار خون در استان در نظرگرفته شده که از این تعداد ۲۰ پایگاه در مرکز استان قرار دارد.

کد خبر 4632856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =