کتاب «لباس سنتی مردم ایران؛ کلیات طراحی تا دوخت» در دست تألیف

کتاب جدید سیده راضیه ابراهیمیان با عنوان «لباس سنتی مردم ایران؛ کلیات طراحی تا دوخت» در دست تألیف است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیده راضیه ابراهیمیان فعال حوزه مد و لباس و مؤلف کتاب «چادر؛ کلیات طراحی تا دوخت»، کتاب جدیدی با عنوان «لباس سنتی مردم ایران؛ کلیات طراحی تا دوخت» را در دست تألیف دارد.

ابراهیمیان در پیشگفتار کتاب جدیدش آورده است: «هنر، فرهنگ و تمدن چند هزارساله مردم کشور ایران در طول تاریخ همواره در جهان پر آوازه بوده است و با وجود فراز و نشیب‌ها (مانند، سیاست، جنگ، اقتصاد، مذهب، بلایای طبیعی) هرگز از تلاش و دغدغه قشر متفکر هنرمند جامعه کاسته نشد و همواره ظهور هنرمندان بزرگ و ماندگاری که با هنر خود سازندگی، بالندگی و جاودانگی به جای گذاشتند را شاهد بوده‌ایم.

از این جمله هنرها می‌توان به لباس و پوشاک سنتی مردم ایران اشاره کرد. میراثی به جا مانده از تاریخ فرهنگ، نوع پوشش و زندگی مردم ایران، که نشانگر تجلی تفکر، هنر، اندیشه و فرهنگ سترگ و جهان‌گستر مردمان این مرز و بوم است.

عکاس: مریم اصلانی

امروزه در عصر تکنولوژی و ارتباطات، لباس و پوشاک سنتی ایران، زبان دیگر ملی ما برای معرفی در عرصه جهانی شدن است.

در راستای رسیدن به استقلال فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، آشنایی با لباس و پوشاک محلی ایران یکی از موضوعاتی بوده است که در چند دهه اخیر دغدغه بسیاری از هنرمندان، طراحان، اساتید و دانشجویان بوده است، اما همواره کمبود منابع علمی و ضرورت نیاز به مرجعی کامل به همراه نمایش آنها احساس می‌شده است.

تاریخ، مکان جغرافیای، اقتصاد و نحوه زندگی، هنر، ذوق و سلیقه مردم هر منطقه با نوع لباس و پوشاک آنها ارتباط مستقیم دارد.

به همین سبب در این کتاب ابتدا، پیشینه تاریخی، فرهنگی، سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی پوشاک هر منطقه بررسی و سپس اجزا و تکه‌های مختلف با تصویر نمایش داده شده همراه با نحوه الگوسازی و دوخت آنها با پارچه‌ها و ابزار و یراق موجود در بازار ایران، (به دلیل عدم دسترسی عموم هنرجویان به دوخت‌های سنتی مناطق مختلف ایران) تلاش شده است با ابزار و یراق موجود در بازار، دوخت‌های سنتی، با وفاداری به رنگ، طرح و ساختار لباس‌های هر منطقه مشابه‌سازی شود. و در پایان به معرفی طرح‌های پیشنهادی با اقتباس از فرهنگ و لباس اقوام سنتی ایران به روش جدید و آسان پرداخته شده است.

کتاب «لباس سنتی مردم ایران؛ کلیات طراحی تا دوخت» حاصل بهره‌گیری از منابع متعدد و متنوع، پژوهش و انسجام در محتوا طراحی، الگوسازی و دوخت لباس سنتی است و در جهت پیشرفت علمی با ارائه اطلاعات کافی در مورد لباس سنتی ایران است، تقدیم می‌شود به همه هنرجویان و دانشجویان علاقه‌مند به آشنایی، یادگیری الگو و دوخت لباس سنتی، طراحی با اقتباس از لباس‌های سنتی و فرهنگ پوشاک محلی ایران هستند.»

کد خبر 4634899

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =