به چه فکر می‌کنیم، وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم؟

سایمون کریچلی در کتاب «به چه فکر می‌کنیم، وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم؟» معتقد است که فلسفه به فوتبال کمک نمی‌کند اما فوتبال به فهم فلسفی کمک زیادی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته تدریچاردز «کلیسا امروز جای خود را به ورزشگاه داده است. جوامع از راه ورزش است که داستان‌های مشترک می‌سازند و در زمین بازی است که قهرمانان معاصر به وجود می‌آیند و پرستش می‌شوند…»

امیدوارم فیلسوفان از این سخن رنجش خاطر پیدا نکنند اما آنقدرها هم که فکر می‌کنیم، فلسفه جدی نیست. همان‌طور که ویلیام جیمز می‌گوید طعم جادویی و سرخوشانه زندگی ما در لحظاتی است که در آن کمی نامعقول رفتار می‌کنیم و به تفریحات و تعطیلات بیش از مطالعه و کار اهمیت می‌دهیم. آیا اموراتی نظیر استراحت و تفریح جزو غیر ضروری زندگی ما هستند؟ آیا هر چیز غیر جدی را باید جدی گرفت؟ به نظر می‌رسد که برخی امور غیر جدی نظیر سرگرمی و تفریح و فراغت از آن دست چیزهایی هستند که نباید سرسری از کنار آنها گذشت. اگر از سوی دیگر ماجرا نگاه کنیم.

فوتبال درباره خیلی چیزهاست، چیزهای پیچیده، متناقض و متعارض بسیار: حافظه، تاریخ، مکان، طبقه اجتماعی، جنسیت با تمامی تنوع پُرمسئله‌اش، هویت خانوادگی، هویت قبیله‌ای، هویت ملی، ماهیت گروه‌ها، هم‌گروه بازیکنان و هم‌گروه طرفداران و ….

در این کتاب سایمون کریچلی با تکیه بر مطالعات حرفه‌ای‌اش در فلسفۀ قاره‌ای و مشاهدات و تجربیات شخصی‌اش از مربیان فوتبال، بازیکنان و طرفداران نشان می‌دهد که چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش این کرۀ خاکی است.

او تحت عنوان «سوسیالیسم»، فوتبال را به سیاست گره زده و به‌قول خود به «بوطیقای فوتبال» می‌پردازد. او می‌نویسد «آنچه در یک تیم سازمان‌یافته رخ می‌دهد، دیالکتیک بی‌وقفه‌ای است بین فعالیت جمعی و مشترک گروه و فعالیت‌های حمایت‌گرانه و تکمیلی بازیکنانی که وجودشان تنها به‌واسطۀ تیم معنی می‌یابد.»

عمق و گسترۀ دانش کریچلی شگفت‌آور است. روایت او را شخصیت‌هایی چون زین‌الدین زیدان، مارتین هایدگر فیلسوف و یورگن کلوپ مربی لیورپول پیش می‌برند.

تفکرات دقیق فلسفی کریچلی به خوانندگان کمک می‌کند که دوباره دربارۀ رابطه‌شان با فوتبال فکر کنند.

کتاب «به چه فکر می‌کنیم، وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم؟» اثر سایمون کریچلی با ترجمه سیاوش آقاررزاده مسرور در ۱۵۲ صفحه از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

کد خبر 4635172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =