اعتبارات طرح های آبخیزداری فارس در سال جاری ۳ برابر شد

شیراز _ مدیرکل منابع طبیعی فارس از افزایش ۳ برابری اعتبارات طرح های آبخیزداری و آبخوان داری استان از صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس شهرام منتصری با اشاره به تأیید اولیه اعتبارات امسال طرح‌های صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های منابع طبیعی، از افزایش سه برابری اعتبارات پروژه‌های آبخیزداری و آب خوانداری فارس و طرح بوم سازگان زاگرس از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در سال جاری اعتباری نزدیک به ۱۱۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات این صندوق جهت استان فارس مصوب گردید که در صورت تخصیص اعتبارات صرف ساخت و احداث پروژه‌های مذکور خواهد شد.

وی افزود: این میزان اعتبار در قالب پروژه‌های مکانیکی و طرح‌های احیا و توسعه جنگل‌ها، اصلاح و احیا مراتع، پروژه‌های گشت و مراقبت، کاداستر اراضی ملی، تغییر الگوی مصرف سوخت، مستند سازی پروژه‌ها، آموزش و ترویج و احداث کمربند حفاظتی تصویب و تعیین شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اعتبارات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری فارس در سال گذشته را بالغ بر ۳۸ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: از این میزان اعتبار نزدیک به ۲۸ میلیارد تومان برای انجام فعالیت‌های سازه‌ای آبخیزداری در قالب ۳۴ پروژه در ۳۳ حوزه آبخیز و در سطح ۲۳ شهرستان هزینه شده است.

وی افزود: خوشبختانه با حمایتهای همه جانبه دستگاه‌های اجرایی و مشارکت حداکثری مردم در اجرای پروژه‌های آبخیزداری شاهد نتایج مثبت و تأثیر گذار اجرای این پروژه‌ها در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان در سال گذشته بودیم.

منتصری اجرای طرح‌های بند خاکی پارسل خسویه داراب، کنترل سیلاب و آبخوانداری جورگ سپیدان، حفاظت خاک و آبخیزداری دشت برم کازرون، کنترل سیلاب و آبخوانداری بن دشت شهرستان زرین دشت را از مهمترین طرح‌های اجرایی استان در حوزه آبخیزداری فارس در سال گذشته عنوان کرد و گفت: آبگیری و ذخیره ۱۶ میلیون و ۸۹۰ هزار متر مکعبی روان آب سالیانه از محل اجرای این طرح‌ها از مهمترین اقدامات تأثیر گذار این طرح‌ها بوده است.

وی با اشاره به اثر بخشی این طرح‌ها خاطرنشان کرد: ازابتدای اجرای پروژه‌های آبخیزداری تاکنون بالغ بر ۸۴۰ میلیون متر مکعب از سیلابهای مخرب و روان آب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها بطور سالیانه مهار و این مسئله علاوه بر تغذیه آبخوان هاو چاه‌ها موجب کنترل سیلاب و تزریق تدریجی آن به حوزه‌های آبخیز و نیز به حداقل رسانیدن خسارات و خطرات سیلاب در مناطق زیر دست شده است.

وی در ادامه مشارکت مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری را از اولویتهای مهم عنوان و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی و پیگیری‌های انجام شده در راستای تکمیل و اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سال جاری شاهد تحولات مثبت و درخشان حوزه‌های آبخیزداری استان خواهیم بود.

کد خبر 4635374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =