تعطیلی۱۳واحدتولیدی دراثرسیل/پرداخت۸میلیاردتومان غرامت به کشاورزان

گرگان- سرپرست استانداری گلستان با بیان این که ۱۳ واحد تولیدی شهرک صنعتی آق قلا هنوز به چرخه تولید برنگشتند، گفت: هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان غرامت بخش کشاورزی به سیل زدگان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، میرمحمد غراوی، پیش از ظهر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان اظهار کرد: استکبار جهانی در راستای رفتار سلطه جویانه دست از شرارت علیه ایران برنخواهد داشت و در این راستا تحریم های ظالمانه ای را علیه ایران اعمال می کند.

وی افزود: با اعمال تحریم ها ارتباط کشور با جامعه جهانی از نظر مبادلات مالی مختل شده و بسیاری از درآمدهای حاصل از فروش نفت دچار چالش شده است.

غراوی گفت: طبق فرموده رهبری نگاه ما باید به داخل کشور باشد تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت داخلی در مقابل با فشارهای استکبار مقاومت کنیم.

وی بیان کرد: وضعیت مالی دولت امسال مساعد نیست و با توجه به خسارت سیل در ۲۱ استان در شروع سال، بسیاری از بخش های تولیدی، صنعتی، کشاورزی و مسکونی دچار آسیب شدند.

غراوی اظهار کرد: با مصوبه هیئت وزیران اقدامات خوبی در بخش کشاورزی و مسکونی اتفاق افتاده و امیدواریم که این مصوبات در بخش صنعت هم ادامه یابد.

وی از تصویب سه هزار و ۹۵۸ پرونده بخش کشاورزی خبرداد و گفت: تاکنون معادل ۴۹ میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان خسارت به بخش کشاورزی نهایی شده که ۵۰ درصد غرامت به کشاورزان پرداخت یا آماده پرداخت است.

غراوی بیان کرد: ۱۳۲ میلیارد تومان غرامت بخش کشاورزی در حساب استانداری است که براساس پهنه آبگرفتگی، بازدید میدانی، نقشه هوایی و غیره، خسارت ها لحاظ و به کشاورزان پرداخت می شود.

سرپرست استانداری گلستان افزود: تاکنون هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و این رقم در چند روز آینده به ۲۴ میلیون تومان می رسد.

وی با بیان اینکه با همت دستگاه ها ۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی برای کشت دوم آماده شدند، اضافه کرد: ۲۴۵ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با کارمزد چهار درصد به بانک ها ابلاغ شده تا برای جبران خسارات به کشاورزان پرداخت شود.

غراوی تصریح کرد: در بخش شیلات، زنبورداری، آبزیان هم ۷۷ واحد خسارت دیده داشتیم که ۱۸۵ نفر بیکار شدند.

وی تأکید کرد: به ۱۴۸ واحد صنعتی هم خسارت ۱۹۰ میلیارد تومانی وارد شد که امیدواریم پرداخت خسارت به آنها هم شروع شود.

غراوی بیان کرد: بیشترین آسیب در بخش شهرک صنعتی آق قلا بود که با تلاش دستگاه های مختلف بسیاری از آنها به در همان روزهای ابتدایی به عرصه تولید برگشتند.

وی با بیان اینکه ۱۳ واحد تولیدی این شهرک همچنان تعطیل است، ادامه داد: هزار و ۶۰۰ نفر از کارگران از بیمه بیکاری استفاده می کنند.

غراوی همچنین به واحدهای صنفی آسیب دیده اشاره کرد و گفت: که پنج هزار واحد صنفی در سیل دچار خسارت شد.

۷۳۰۰ واحد مسکونی نیازمند احداث مجدد است

سرپرست استانداری گلستان اظهار کرد: سیل همچنین به ۱۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی آسیب رساند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری و هفت هزار و ۳۰۰ واحد هم احداثی است.

غراوی بیان کرد: ۱۱ هزار پرونده در بخش مسکن تشکیل شده که هشت هزار و ۳۲۵ فقره به بانک معرفی و هزار و ۴۵ فقره هم منجر به عقد قرارداد شده است.

وی با بیان اینکه ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به خانوارهای پرداخت شده، گفت: ۴۸۷ واحد پی کنی، ۳۵ واحد هم به مرحله فونداسیون رسیده است.

غراوی همچنین از بانک ها خواست تا روند پرداخت تسهیلات را تسریع کنند.

کد خبر 4635836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =