مراسم رونمایی از «فرهنگ واژگان تازی به فارسی»

مراسم رونمایی از کتاب «الصراح من الصحاح»، فرهنگ واژگان تازی به فارسی، چهارشنبه ۵ تیرماه دراندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از کتاب «الصراح من الصحاح» فرهنگ واژگان تازی به فارسی، چهارشنبه ۵ تیر در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

درمقدمه این اثر ۲ جلدی که با تصحیح و ترجمه «محمد حسین حیدریان» از سوی انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شده، آمده است: «کتاب صراح اللغه یا الصراح من الصحاح ابوالفضل محمدبن عمربن خالد مشهور به جمال قرشی، دانشمند ترکستانی متولد ۱۲۸ ه ق در شهر المالیغ (الما آتای کنونی) و متوفای دهه اول قرن هشتم بین سال‌های ۷۰۰ تا ۷۱۰ هجری است. صراح در لغت به معنای وجه و بخش خالص هر چیز و در اینجا به معنای وجه خالص، غیر مشوب و پاک و پاکیزه لغات است.

این کتاب در اصل ترجمه فارسی کتاب الصحاح جوهری است که عنوان کامل آن الصحاح تاج اللغه و صحاح العربیه است. صحاح توسط اسماعیل بن حماد جوهری فارابی تألیف و به ابومنصور عبدالرحیم بن محمد بی‌شکی تقدیم شد. جوهری که همچون فارابی بزرگ، کنیه ابونصر دارد و متولد فاراب است در سال ۳۶۰ ه ق به دنیا آمد و در عراق نزد ابوسعید سیرافی و ابوعلی فارسی تعلیم یافت و سپس برای ایجاد ارتباط با عرب اصیل و خالص (به تعبیر خود او در مقدمه صحاح) به میان قبایل «ربیعه و مضر» رفت. این سفر، او را با عمق و ریشه لغات عربی در فرهنگ بومی و اصیل عرب آشنا نمود و شاید جمال قرشی که کتاب صحاح او را به الصراح من الصحاح یا صراح اللغه برگرداند در انتخاب این عنوان متأثر از مقدمه جوهری در صحاح بود که عربی اصیل و خالص را در قبایل عرب جست‌وجو کرد و نه صرفاً در فرهنگنامه‌ها و کتب لغت. (شاید هم غیر مشوب دانستن الصراح خود در قیاس با الصحاح) ادامه حیات جوهری در دامغان و نیشابور است تا سال ۳۸۹ ق (۳۹۳ هم گفته‌اند) که به مرگی عجیب در مسجد جامع قدیم نیشابور از دنیا رفت.»

دراین مراسم که از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سعید واعظ، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، جمشید کیانفر، پژوهشگر تاریخ و محمد حسین حیدریان، مترجم و مصحح کتاب «الصراح من الصحاح» سخنرانی خواهند کرد.

حضور در این برنامه فرهنگی برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

کد خبر 4635848

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =