کاهش هزینه‌های جاری شهرداری تبریز/نمی‌توان ازچارچوب بودجه خارج شد

تبریز- شهردار تبریز از کاهش هزینه‌های جاری شهرداری تبریز خبر داد و گفت: مأموریت‌های غیر ضروری و نیمه ضروری مدیران شهرداری که دستاوردی برای شهر ندارد را حذف کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، ایرج شهین باهر صبح امروز یک شنبه در جلسه علنی شورای شهر تبریز که در عمارت ساعت تبریز برگزار شد، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم از چارچوب بودجه شورا خارج شویم. در بحث اضافه کاری کارکنان از شورای شهر به دلیل مطرح کردن مباحث معیشتی کارکنان تشکر می‌کنم.

وی ابراز داشت: اعضای شورا و کمیسیون بودجه ردیف بودجه را مشخص کند، بنده به عنوان شهردار تبریز آرزو دارم شرایطی فراهم شود که بیشتر از حقوق فعلی به کارکنان شورا پرداخت شود.

شهردار تبریز در خصوص کارت‌های منزلت نیز گفت: درصدد همه شمول کردن کارت منزلت هستیم. گروه‌های ویژه در کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر مشخص شود تا بر اساس اولویت و میزان بودجه، خدمات کارت منزلت به این گروه‌ها ارائه شود.

گفتنی است در این جلسه بر اساس رأی اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، سعید نیکوخصلت به عنوان نماینده این شورا جهت شرکت در جلسات شورای سالمندان استان انتخاب شد.

تمامی تکالیف بودجه طی سال جاری در حال انجام است

مرتضی موحدنیا معاون برنامه ریزی شهردار تبریز نیز در این جلسه گفت: در سال ۹۸ تمامی تکالیف بودجه در حال انجام است، چرا که نیاز شهر بوده و به شهرداری تکلیف شده است.

وی افزود: کارت منزلت قبلاً موجب نارضایتی شده و اکنون لازم است تا این طرح مرحله به مرحله اجرا شود.

موحد نیا ابراز داشت: برای حفظ شأن و حرمت بازنشستگان، امکاناتی که در اختیار شهرداری است می‌تواند در اختیار آنها قرار بگیرد.

وی گفت: بحث درمان و سفر از جمله مواردی است که اغلب مورد درخواست بازنشستگان است.

سونیا اندیش عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: با همکاری دیگر ادارات و وزارتخانه‌ها، کارت منزلت می‌تواند علاوه بر بازنشستگان شهرداری، شامل همه بازنشستگان شود.

اپلیکیشن جدید برای پارک حاشیه‌ای تبریز طراحی شده است

آدی بیگ، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز نیز در این جلسه گفت: بر اساس اپلیکیشن طراحی شده جدید برای پارک حاشیه‌ای، نیم ساعت اول پارک خودروها در حاشیه خیابان‌ها رایگان می‌شود و پس از نیم ساعت اول برای پارک خودرو به صورت الکترونیکی هزینه دریافت می‌شود.

وی ادامه داد: پارکبان‌ها باید در تشخیص هویت، تأیید صلاحیت شده و حقوق بگیر و بیمه باشند تا دیگر مشکلی بین شهروندان و پارکبانان ایجاد نشود.

وی افزود: مشکلات موجود در قرارداد قبلی با طرف قرارداد طرح پارک حاشیه‌ای باید در قرارداد جدید برطرف شود.

علی آجودان زاده رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و ارزیابی شورای شهر تبریز نیز در ادامه گفت: در ارتباط با پرونده پارک حاشیه ای بیش از ۸ ماه در کمیسیون با همکاری سازمان ترافیک کار شده است.

وی با بیان اینکه در قرار داد فوق نظارت بر نحوه اجرای قرارداد بر عهده سازمان ترافیک بوده است، گفت: بعنوان نماینده مردم و شهروند اعلام می‌کنم که در کارت های شارژ پارکبانی مبالغ هنگفتی رسوب شده است.

وی ادامه داد: شهرداری باید به افکار عمومی پاسخگو باشد که شرکت طرف قرارداد چگونه بیش از ۳.۴ میلیارد تومان را بدون اطلاع شهرداری تبریز برداشت کرده است.

محمدباقر بهشتی عضو شورا گفت: شهرداری لایحه ای با محوریت ارایه خدمات به بازنشستگان به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان با محوربت بازنشستگان شهرداری ارائه کرده است، بازدید رایگان از موزه ها، عضویت رایگان در کتابحانه ها و فرهنگسراها، ۵۰ درصد تخفیف در بی آرتی و مترو، استفاده با تخفیف از تالار شهرداری و غیره از جمله مواد مطورحه در این لایحه است.

تقی پور، دیگر عضو شورا نیز گفت: اگر همکاران موافق باشند طبق مکانیزم موجود در دنیا حمل و نقل عمومی برای تمام بازنشستگان را رایگان کنیم.

صادقزاده در ادامه افزود: بحثی‌که در کمیسیون مطرح شد بهره مندی تمام بازنشستگان از مزایای این کارت است، پیشنهاد می شود عملیات اجرایی این کارت با همکاری کانون های بازنشستگی اجرا شود.

وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد می شود شرط سنی بهره مندی از کارت حذف شود، در شهرداری های مشهد، اصفهان و شیراز بیمه تکمیلی بازنشستگی برای تمام بازنشستگان شهرداری تبریز و همسران آنها لحاظ شده است، لذا پیشنهاد می شود در شهرداری تبریز نیز این طرح عملیاتی شود.

صادقزاده یادآور شد: در تبصره دایمی در بند ۲۶ منحصراً به استفاده بازنشستگان و کودکان اشاره شده است.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز نیز در این جلسه گفت: در لایحه پیشنهادی شهرداری تبریز تبریزی ها بالای ۶۵ سال پیشنهاد شده است، زیرا کسانی هستند که از هیچ نهادی بازنشسته نیستند.

سونیا اندیش، دیگر عضو شورا در این خصوص گفت: کارت منزلت نباید فقط برای بازنشستگان شهرداری تبریز باشد چراکه پولی که در این مورد هزینه خواهد شد مربوط به همه است و باید شهرداری تبریز با همکاری دیگر دستگاه ها کارت منزلت را برای همه بازنشستگان اختصاص دهد.

موضوع برای بررسی بیشتر مجدداً به کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز ارجاع شد.

در ادامه این جلسه بررسی مشکلات امتداد خیابان ۴۲ متری در دستور کا اعضا شورای اسلامی شهر تبریز قرار گرفت.

فریدون بابایی اقدم رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: از سال ۹۲ مسیرگشایی این خیابان در بودجه شهرداری تبریز آورده شده است.

وی ادامه داد: برخی از مالکین با شهرداری تبریز توافق کرده اند و در بخشی بعد از توافق شهرداری برای باقیمانده ملک پروانه اخذ کرده اند ولی تا بحال شهرداری کد بر و کف اعلام نکرده است و مدت زمان پروانه اخذ شده سپری شده است و این مالکین بلاتکلیف هستند.

بابایی افزود: در برهه ای از زمان شهرداری حدود ۲۷۰ ملک تملک کرده است و در حال حاضر شهرداری برای تملک منازل استعلامی از مسکن و شهرسازی انجام می دهد و این نهاد نیز اعلام می کند که این اراضی جزو اراضی ملی است و عملاً تملک بلا تکلیف مانده است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز همچنین گفت: از شهرداری تبریز تقاضا داریم با اهتمام ویژه نسبت به تملک اراضی باقیمانده اقدام نماید.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز نیز در این خصوص توضیحاتی داد و گفت: متاسفانه یکی از مشکلات در این پروژه ارایه اطلاعات توسط مشاور است.

وی ادامه داد: مشاور شهرسازی در این پروژه یک خط دو بعدی کشیده و بدون مطالعه در دسترسی ها این پروژه را تعریف کرده است و برای حل مشکل مشاور طرح تفصیلی بعنوان مشاور شهرسازی ملزم شده است همانگونه که طرح دو بعدی ارایه کرده است اطلاعات فاز اجرایی را نیز ارایه کند.

شهردار تبریز همچنین افزود: پیشنهاد می شود در ادامه مسیر که امکان تملک و اجرا وجود ندارد تعیین تکلیف شود و ترافیک به مسیرهای جایگزین توزیع شود.

محمد فرج قلیزاده نیز در این رابطه گفت: حذف یا جابجایی یک خیابان ۴۲ متری تفریبا امکانپذیر نیست و حذف یا جایگزینی پروژه نمی تواند از اختیارات یک کمیسیون باشد.

شهرام دبیری دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص گفت: ظاهراً شهرداری نیز با توقف ادامه مسیر موافق است و شهرداری می تواند این موضوع را در قالب یک طرح به ماده پنج ارایه کند.

دبیری گفت: تفریق بودجه باید طبق قانون تا پایان اردیبهشت توسط شهرداری ارایه و شورا نیز تاپایان خرداد تصویب کند.

وی ادامه داد: تمام مسئولین قول داده اند که خط یک قطار شهری تا پایان سال به اتمام برسد، ولی با وضعیت موجود این کار به اتمام نخواهد رسید چراکه پول اوراق مشارکتی که تصویب شده بود فعلاً به شهرداری نرسیده است.

کریم صادقزاده تبریزی نیز در تذکری گفت: قطعاً یکی از افتخارات شورا در دوره پنجم توجه به کارگران مجموعه شهرداری بوده است.

وی ادامه داد: اخیراً تذکری در ۸ بند با امضا ۱۰ عضو شورا تقدیم شهردار شده بود و امیدواریم خبر خوش شهردار در ارتباط با اتخاذ تمهیدات لازم این موضوع به نحو احسن اجرا شود.

صادقزاده افزود: از شهردار بخاطر نامه نگاری به وزارت کشور در خصوص توجه به وضعیت نیرو های تامین نیرو نیز تشکر می کنیم و باید به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نیروهای انسانی توجه ویژه داشته باشیم.

این عضو شورذای اسلامی شهر همچنین گفت: باید یکسان سازی قرارداد ها که در مجلس نیز طرح شده عملیاتی شود.

شهردار تبریز نیز ضمن ارایه توضیحاتی در این خصوص گفت: شورا در مورد اضافه کار چارچوبی ارایه کرده است که نمی توان از این جارچوب خارج شد و باید ردیفی برای تامین کسری میزان حقوق و اضافه کاری توسط شورا تصویب شود چراکه شهرداری در پرداخت اضافه کاری مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: با کاهش هزینه های جاری در فروردین و اردیبهشت ماه اضافه کاری خرداد پرداخت خواهد شد.

شهردار تبریز با اعلام اینکه شهرداری نهایت صرفه جویی را اعمال می کند خاطر نشان کرد: کمیسیون برنامه و بودجه ردیف و اعتبار لازم را برای پرداخت کامل اضافه کاری را ارایه نماید تا شهرداری تبریز نسبت به پرداخت اقدام کند.

کد خبر 4635927

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 7 =

  نظرات

  • تبریز IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   0 0
   اینهمه جلسه ولی امان از جلسه ای که فکری به حال خیابان های پر از چاله و چوله تبریز رسیدگی کنه!!!!!