پیوندی: هلال احمر ۱۵۰ میلیارد تومان در سیل اخیر هزینه کرد

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: رئیس جمعیت هلال احمر در جلسه فراکسیون متبوعش اعلام کرد که، هلال احمر از منابع خود حدود ۱۵۰ میلیارد تومان در سیل اخیر هزینه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات جلسه صبح امروز (یکشنبه) این فراکسیون با رئیس جمعیت هلال احمر، گفت: در ابتدای جلسه، حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون با توجه به اهمیت نقش هلال احمر، ابراز امیدواری کرد تا این جلسه منجر به نتایج مناسبی در شرایط فعلی کشور شود.

وی با بیان اینکه در ادامه جلسه اعضای فراکسیون نقطه‌نظرات خود را در مورد هلال احمر ارائه کردند، اظهار داشت: رسیدگی به هلال احمر استان‌ها و شهرستان‌ها، به‌ویژه در ساخت و ساز ساختمان‌های هلال احمر، توجه به نقش هلال احمر در تحقق اقتصاد مقاومتی و ضرورت بهره‌وری بهتر از این امکانات تولیدی و تجاری و ضرورت افزایش اعتماد ملی و مردمی به هلال احمر به عنوان مراجع اصلی کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان از موارد بیان شده توسط نمایندگان مجلس بود.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: همچنین نمایندگان معتقد بودند که هلال احمر باید پیگیری کند تا مشخص شود مبالغ واریزی به حساب سایر افراد چگونه هزینه شده است، همچنین تأکید شد تا هلال احمر تبدیل به حیاط خلوت دولت‌ها، احزاب و گروه‌ها نشود یا به بیان دیگری هلال احمر ستاد انتخاباتی گروهی نشود.

نقوی‌حسینی تصریح کرد: در حوادث اخیر در میدان عمل واقعیتی دیده می‌شد و آن عبارت از این بود که نهادهایی که امکانات داشتند در صحنه حضور نداشتند و بسیج مردمی و حضور داوطلبانه مردم نیز به دلیل عدم وجود امکانات کاری را از پیش نمی‌برد، شاید لازم باشد مأموریت هلال احمر بازتعریف شود.

وی ادامه داد: پس از اظهار نظر اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، پیوندی رئیس سازمان هلال احمر مطالب خود را ارائه کرد.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: آقای پیوندی در این جلسه اظهار داشت که مسئله مطرح موضوعات خوبی بود با توجه به اینکه ۲۴ استان درگیر سیل بودند، تقریباً همه کشور را درگیر خود کرده بود، امداد و نجات اصلی‌ترین وظیفه هلال احمر است و در همه این حوادث ما ابتدا باید افراد را نجات دهیم.

نقوی‌حسینی تصریح کرد: رئیس جمعیت هلال احمر گفت که ما حدود ۲۰ هزار نیرو را در این راستا بسیج کردیم از ناوگان هوایی هلال احمر استفاده خیلی خوبی شد، هزار و ۴۵ ساعت پرواز داشتیم، هزار تُن مواد غذایی و محمولات با ناوگان هوایی حمل و نقل شد، دومین وظیفه ما اسکان اضطراری بود که ۱۵۰ هزار نفر اسکان داده شدند، وظیفه بعدی تغذیه اسکان‌یافته است.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: پیوندی تصریح کرد که ۶۰ هزار چادر توزیع شد و در کنار آن درمان اضطراری بود که با اکیپ‌های پزشکی به نقش درمانی خود پرداختیم و آخرین وظیفه ما در این زمینه کنترل فضای روانی و اجتماعی آسیب‌دیدگان است، هلال احمر از منابع خود حدود ۱۵۰ میلیارد تومان در سیل اخیر هزینه کرد.

نقوی‌حسینی اضافه کرد: رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد که، این جمعیت از فدراسیون جهانی صلیب سرخ درخواست کمک کرد، ۱۵ کشور در این زمینه کمک‌هایی ارسال کردند و ۲.۵ میلیون یورو در فدراسیون جهانی جمع شد ولی اجازه ندادند این پول به ایران اعطا شود، زیرا کارشکنی‌های آمریکا مانع از تحقق این امر شد، هلال احمر نهایت تلاش خود را کرد تا از منابع مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کند.

وی اضافه کرد: پیوندی گفت که ایران عضو فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ است و اعتراضات خود را هم نسبت به تحریم کمک‌های جهانی از سوی آمریکا اعلام کرده‌ایم، دبیرکل فدراسیون هم قول داده که موضوع را پیگیری و کمک‌های مذکور را آزاد کند و در اختیار ایران قرار دهد؛ رئیس جمعیت هلال احمر گفت که کمک‌رسانی به سیل‌زدگان انصافاً یک کار ملی با انسجام و حضور فعال همه نهادها، ارگان‌ها به‌ویژه مردم، بسیج، سپاه و ارتش بود.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: رئیس جمعیت هلال احمر گفت که آموزش همگانی مهم‌ترین برنامه سال آتی هلال احمر است، سرمایه اجتماعی حضور مردم را باید با آموزش‌های لازم تکمیل کنیم؛ صرفه‌جویی در دستور کار هلال احمر است و تقویت ناوگان هوایی هلال احمر مهم است که باید در دستور کار قرار گیرد؛ البته تقویت ارتباط متقابل با داوطلبان هلال احمر، ایفای نقش پررنگ در راهپیمایی بزرگ اربعین، تقویت توانبخشی هلال احمر از سایر برنامه‌های امسال و سال آتی هلال احمر است.

نقوی‌حسینی ادامه داد: رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد که پروژه‌های زیادی در سطح کشور از چهار دهه قبل هنوز باقی مانده و نیمه کاره است که باید اعتبارات زیادی از ناحیه خیرین تأمین شود تا آن‌ها را تکمیل کنیم.

وی اذعان داشت: پیوندی در این جلسه همچنین گفت که هلال احمر باید برای چهل هزار خانواده بسته لوازم خانگی حدود پنج میلیون تومانی تهیه کند ولی ساخت و ساز و نظم و امنیت کار هلال احمر نیست، تصویب لایحه مدیریت بحران کشور هم در مجلس کار ارزشمندی است؛ هلال احمر به هیچ‌وجه وارد کار سیاسی نخواهد شد و به هیچ‌وجه نگاه جناحی نداشته و نخواهد داشت؛ در مرحله بعدی، اگر فدراسیون به وظیفه خودش عمل نکند، از امکانات و راه‌حل‌های حقوقی استفاده خواهیم کرد.

کد خبر 4636075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =