اجرای موفق پروژه زمین چمن مصنوعی فوتبال شهر رباط کریم

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های چمن مصنوعی در سطح کشور، توسط گروه چمنزار و در شهر رباط کریم احداث شد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، تمامی مراحل اجرایی پروژه زمین چمن مصنوعی فرتبال شهر رباط کریم که در مساحتی حدود ۱۰۴۴۰ احداث و از اغلب پروژه‌های سراسر کشورابعاد استاندارد بزرگ‌تری دارد، توسط متخصصان گروه چمنزار انجام شد.

در این بخش توضیحات مختصری پیرامون مراحل اجرایی پروژه چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم ارائه می‌شود.

مرحله نخست: مخلوط‌ریزی، آب‌پاشی و غلطک‌زنی

مرحله نخست پروژه چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم شامل مخلوط‌ریزی، آب‌پاشی و غلطک‌زنی بود که ابتدا مخلوط کوهی در بخش‌های مختلف زمین دپو شد، سپس این مخلوط‌ها توسط گریدر در سطح زمین پخش و پس از آن آب‌پاشی و عملیات غلطک‌زنی انجام شد. همچنین شیب‌بندی سطح زمین در این مرحله انجام می‌شود.

مرحله دوم: اجرای لایه اولیه

پس از اجرای لایه چسبنده زیر اساس، نوبت به شن‌ریزی یا دانه‌بندی ۱۵ تا ۳۵ شکسته (بادامی) رسید که ضخامت این لایه بین ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر بود.

مرحله سوم: اجرای لایه‌ی نهایی

در این مرحله که سطح نهایی زیرسازی زمین پروژه چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم محسوب شده، به مانند لایه قبلی ضخامتی بین ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر داشت و از دانه‌بندی ۰ تا ۱۵ تشکیل شد.

نکته‌ی بسیار حائز اهمیت در مورد این لایه اجرای آن به صورت دستی است، زیرا اگر لایهی نهایی به‌صورت دستی صورت نمی‌گرفت، تمیزی و دقت کار از بین می‌رفت.

مرحله چهارم: حفر چاه جذبی و جای‌گذاری لوله‌های زهکش

در این مرحله عملیات زهکشی انجام شد و طبق نقشه لوله‌های زهکش در بخش طولی و یا حتی عرضی زمین جای‌گذاری شدند.

شیب‌بندی باید به گونه‌ای صورت می‌گرفت که آب‌های این لوله‌ها به سمت چاه جذبی حفرشده هدایت شده تا عملیات زهکشی به صورت کامل انجام شود.

مرحله پنجم: آغاز مرحله اجرایی

پروژه چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم نیز مانند سایر پروژه‌های فوتبالی در شش مرحله انجام شد. تنها آیتمی که در چمن‌های مصنوعی با ابعاد بزرگ متفاوت است، اجرای خط‌کشی‌های زمین با استفاده از چمن سفید بود که بخشی از خط‌کشی در کارخانه و در رول‌های چمن مصنوعی بافته شد و بخش دیگر، مانند قوس‌های میانه‌ی زمین و محوطه جریمه، توسط تیم اجرایی برش داده و اجرا شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های پروژه عظیم چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم استفاده از الیاف دایمند است که از تمامی جهات جزو بهترین چمن‌های موجود در کشور محسوب می‌شود.

صحبت پایانی

حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که تمامی هزینه‌های پروژه چمن مصنوعی فوتبال رباط‌کریم توسط خیّر محترم جناب آقای مهندس گیوه‌چیان انجام شده‌است تا دانش‌آموزان و جوانان این شهرستان امکان انجام فعالیت‌های ورزشی روی یک زمین باکیفیت بالا و ابعاد استاندارد را تجربه کنند تا بتوانند در آینده در ورزش این کشور خوش بدرخشند.

در این راستا گروه چمنزار از آقای عسگریان و حاج آقا عسگری رئیس انجمن خیّرین مدرسه‌ساز رباط‌کریم بابت اعتماد و همکاری‌هایشان نسبت به این گروه تشکر کرده و ابراز امیدواری کرد شاهد گسترش هرچه بیشتر فرهنگ ورزش در سطح کشور باشیم.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4636805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =