حمایت از تولید اسباب‌بازی بومی از وظایف سازمان تبلیغات است

رییس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: تولید ملی محصولات اسباب‌بازی را باید بیشتر کرد؛ دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه دارند از این حوزه حمایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، افتتاحیه اولین نمایشگاه دائمی اسباب‌بازی‌های ایرانی و بررسی و تحلیل نقش اسباب‌بازی به عنوان یک کالای فرهنگی هویت‌ساز امروز عصر دوشنبه، ۲۰ خردادماه، با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و… در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اسباب‌بازی با اشاره به که در دوران مبارزات انقلاب افرادی بارها بارها خدمت امام خمینی (ره) رفتند تا مبارزات مسلحانه داشته باشند، گفت: روزی عده‌ای خدمت حضرت امام (ره) رفتند و درباره ضرورت مبارزه مسلحانه صحبت کردند که امام فرمودند مسیر مبارزاتی ما مبارزه مسلحانه نیست، ما مدل مبارزاتمان فرق می‌کند ما باید مدل مبارزه خودمان را داشته باشیم، که البته مدل مبارزه خودمان را هم داشتیم. مجدد عده‌ای نزد امام (ره) رفتند و بیان کردند که حزب تشکیل دهند، امام (ره) باز هم اجازه ندادند و فرمودند مدل مبارزه ما مردم را به صحنه آوردن است، حزب مدل مبارزاتی ما نیست.

رئیس سازمان تبلیغات ادامه داد: ما یک خانواده بزرگ هستیم که زیست‌بوم متفاوتی دارد که اقتضائات خاص خودش و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. بسیاری از موضوعاتمان شبیه هیچ‌جای دیگر در دنیا نیست، اختصاصات ایران اسلامی را دارد که وقتی می‌خواهد پیشرفت کند یک سوال نزد اندیشمندانش این است که الگوی پیشرفت ما کدام است. آیا اگر شبیه آن کشور یا دیگر کشورها شدیم به معنای پیشرفت است؟

حجت‌الاسلام قمی اظهار کرد: ما الگوی بومی خودمان را برای پیشرفت می‌خواهیم و علوم انسانی بومی خودمان را می‌خواهیم؛ الگوی اسلامی پیشرفت یک ضرورت عقلانی است. ما در طول تاریخ در دنیا حرف برای گفتن داشتیم و امروز هم حرف‌ها داریم. می‌خواهیم تمدن دیگری بسازیم. در سبک زندگی ما چنان معنویت در تاروپود فرهنگ، باورهایمان و اعتقادمان ریشه دوانده که شکل و شمایل تمدن‌مان، سازه‌ها و معماری‌مان متفاوت است.

او تصریح کرد: در این سال‌های اخیر بسیار منفعل بوده‌ایم، اما حالا می‌خواهیم پیشرفت کنیم و یک قدم از آرمان‌هایمان کوتاه نمی‌آییم، ولی باید دنبال پیشرفت خودمان باشیم که مهندسی فرهنگی هم نام دارد. یعنی ما یک نظام ارزشی معیار و مطلوب داریم که همه شاخص‌ها را بر اساس نظام مطلوب خودمان شکل می‌دهیم که یکی از آن معیارها بازی است. بازی در عقبه تاریخی ما پدیده‌ای غنی بوده است. در عقبه تاریخی ما بازی باعث پیوند انسان‌ها بوده است، صمیمیت را بیشتر می‌کرده و تحرکات انسان‌ها بیشتر می‌شده است. تفریح و بازی تنها برای کودکان نبوده، بلکه بزرگترها هم از آن بهره می‌بردند. خیلی از تفریحات حلال ما جزو بازی بوده است.

حجت‌الاسلام قمی درباره اسباب‌بازی متناسب زیست بوم کشورمان گفت: باید به دنبال اسباب‌بازی متناسب با زیست‌بوم خودمان باشیم، البته چشممان را بر روی دست‌آورد دیگر کشورها نمی‌بندیم اما همه چیز را با آغوش باز و بدون بررسی جوانب و تبعاتش نمی‌پذیریم. اگر یک نوع بازی متولد شده که آدم‌ها سرهایشان را داخل گوشی می‌برند و از همدیگر فاصله می‌گیرند، باید به آفات و تبعات‌اش فکر کنیم.

او بیان کرد: این همه خلاقیت میان جوانان کشورمان موج می‌زند، حتماً می‌توانیم اسباب‌بازی متناسب زیست‌بوم و فرهنگ خودمان، به عنوان اسباب‌بازی جذاب‌تر، گیراتر از اسباب‌بازیهای غیربومی با ابزار نوین و فناوری دیجیتال تولید کنیم. باید صنایع فرهنگی را به صورت جدی‌تر و خلاقانه‌تر پیگیری و دنبال کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه گفت: شما تصور کنید که فرزند ایرانی در بغل پدرش است اما کسی دیگر ذهن او را به اختیار می‌گیرد که نظام ارزشی دیگری دارد و این واقعاً خوب نیست.

او همچنین افزود: البته ما بعد اقتصادی ماجرای اسباب‌بازی را هم دست‌کم نمی‌گیریم. چرخش اقتصادی اسباب‌بازی در دنیا امری مهم است و بعد از اسلحه و مواد مخدر و… تجارت اسباب‌بازی در دنیا رونق اقتصادی پدید می‌آورد.

این مقام مسئول اظهار داشت: از منظر تولید ملی هم باید به مسئله اسباب‌بازی و نوشت‌افزار توجه نشان داد که مثلاً چند درصد این محصولات ایرانی است. حتی چند درصد کتاب‌ها برای کودکان ترجمه‌ای است؟! که حتی نقاشی‌هایش هم خارجی است که بسیار آفات و صدمات زیادی را برای کودکان ما دارد.

او اظهار کرد: اسباب‌بازی بر روی ابعاد شناختی و هویتی فرزندان اثر مستقیم دارد و کسی که بر زیست‌بوم فرهنگی کشورش حساس است حتماً ضرورتی را در این بخش‌ها ایجاد می‌کند. اینکه می‌گوئیم اقتصاد باید به سمت تولید ملی برود اقتضا می‌کند که در موضوع اسباب‌بازی اهتمام ورزیده شود و ما دست تمام کسانی که در این حوزه تولید ملی دارند را می‌فشاریم.

حجت‌الاسلام قمی تصریح کرد: باید تولید ملی محصولات اسباب‌بازی را بیشتر کرد. همچنین دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه دارند از این حوزه حمایت کنند.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه اسباب‌بازی گفت: مسئله مهم در ایجاد چنین نمایشگاه‌هایی میدان دادن به جوانان خلاق برای خلق اسباب‌بازی متناسب با زیست‌بوم خودمان است و آن را تقویت کند.

او در پایان با اشاره به خاطره‌ای در خصوص تبادل دو هدیه در خانواده‌اش گفت: من یکی از مهم‌ترین هدایایی که از همسرم گرفتم، البته اسباب‌بازی نبوده، بلکه نوشت‌افزار بوده است ولی یکی از مهم‌ترین هدیه‌هایی که به ایشان (همسرم) دادم مداد رنگی بوده است. ما باید در این زیست بوم و این فرهنگ غنی و با بچه‌هایی که بمب استعداد هستند حتماً باید به تولید اسباب‌بازی‌های پر مغز و پرمحتوا و جذاب و خواستنی اهتمام بورزیم.

کد خبر 4637223

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =