طرح «به نژادی مشارکتی» در مزارع استان کردستان اجرایی می شود

قروه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از اجرای طرح به نژادی مشارکتی در استان خبر داد و بیشترین رقم به کار رفته در قروه را از نوع پیشگام و به میزان ۹۰ درصد عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، خالد جعفری شامگاه دوشنبه در جریان بازدید از طرح های تحقیقاتی به نژادی مشارکتی در شهرستان قروه، اظهار داشت: کردستان باتوجه به اینکه از نظر تولید گندم یکی از استان های شاخص کشوری است و معمولاً بین ۱۰ تا ۱۲ درصد گندم کشور را تولید می کند به اجرای یکسری از مسایل مرتبط به کشت محصول با ارقام مناسب نیاز دارد.

به گفته وی جدای از مسایل مدیریتی مثل مبارزه با علف هرز و آفات و همچنین تغذیه مناسب، یکی از مهمترین اهرم های مدیریتی بحث استفاده از ارقام مختلف در بذرهاست که باید باتوجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی از بهترین رقم ها انتخاب شود.

جعفری به تعیین یکسری از مزارع شهرستان در راستای اجرای پروژه ایران ایکاردا به صورت مشارکتی اشاره کرد و افزود: برای این طرح تعدادی از مزارع را تحت عنوان «PVS» تعیین کردیم و در قروه مربوط به بذر گندم آبی است که کشت شده است.

وی با بیان اینکه باتوجه به اعمال مدیریت ها این مزارع به عنوان واحدهایی برای بازدید کشاورزان بوده تا بتوان برای استفاده از رقم بذر، هم مادری و هم گواهی شده در اختیار کشاورزان قرار داد و هم از نزدیک ببینند عملکرد آن را و انتخاب کنند.

جعفری با تأکید بر اینکه این شیوه در دنیا به خوبی جواب داده و در کردستان هم مورد استقبال واقع شده، بیشترین میزان کشت شده بذر در قروه را از نوع پیشگام با ۹۰ درصد عنوان کرد.

کد خبر 4637538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =