پاسخگویی وزیر سابق آموزش و پرورش در برابر اصحاب تعلیم و تربیت

بسیج دانشجویی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران از سید محمد بطحایی دعوت کرد تا در برابر اصحاب تعلیم و تربیت به دنبال استعفای خود پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، بسیج دانشجویی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران خطاب به وزیر سابق آموزش و پرورش در پی استعفای ایشان از مسند وزارت بیانیه ای صادر کرد و دعوت به پاسخگویی در برابر اصحاب تعلیم و تربیت کرد. متن این بیانیه که در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است، به شرح زیر است:

«وزارت محترم سابق آموزش و پرورش
جناب آقای بطحائی؛
سلام علیکم

درطول تاریخ پر برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و در شئون کلان مملکتی، بالأخص ساحت تمدن ساز تعلیم و تربیت، ملت عظیم‌الشأن ایران، باوجود تمام نواقص و کم‌کاری‌ها، همواره شاهد خدمات ارزندۀی فرهنگیان و مدیرانی بوده است که دست به کارهای بزرگ برای اعتلای فرزندان این مرز و بوم زده‌اند. جناب‌عالی نیز، بعنوان چهاردهمین خدمتگزار این عرصۀ عظیم، توفیق یافتید و خدمات اثرگذاری به ارمغان آوردید که در جای خود ارزنده‌اند؛ اما در دومین بهار خدمت خود، این رسالت سترگ را فروگذاشتید.

نظر به کارنامۀ مدیریتی دولت حاضر در جابجایی دو وزیر درطی ۵ سال و حالا استعفای جناب‌عالی در ششمین سال دولت تدبیر و امید، این حد از بی‌ثباتی در مدیریت کلان آموزش و پرورش، فارغ از دلایل مطرح شده، ناقض هدف ۲۲ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. هدفی که ناظر بر ارتقاء مدیریت راهبری آموزشی و تلاش برای افزایش ثبات مدیریت در مجموعۀ نظام تعلیم و تربیت می‌باشد.

گذشته از چالش‌های خرد و کلان مبتلا به امر وزارت، در شرایطی که پروندۀ مشکلات بر زمین‌ماندۀ فرهنگیان، طرح‌های روی کاغذ، عدم شفافیت در مسئله رتبه‌بندی و… همچنان گشوده مانده، به نحو غیرمنتظره‌ای اقدام به ترک میدان کرده‌اید. با این عمل، دفعتاً واکنش‌های بسیاری از کنش‌گران و فرهیختگان و ایضاً، مخاطبان امر تعلیم و تربیت اعم از دانش‌آموزان، معلمین، کادر مدارس و بهتر است بگوییم عموم ملت را برانگیخته و همچنان سکوت پیشه کرده‌اید. اغراق نیست که مخاطب نهاد آموزش و پرورش را آحاد مردم بدانیم و ضربه به نظام آموزش را ضربه به تربیت عموم. چگونه است که باوجود اهمیت امر، اینگونه بی‌صدا سلب وظیفه کرده و پاسخگوی وضعیت حاضر نیستید؟

گویا ترک میدان و عدم شفاف‌سازی، کم‌کم درحال تبدیل شدن به رویه‌ای در بدنۀ قوۀ مجریه شده است و این اتفاق از نگاه‌های تیزبین پنهان نیست؛ و متأسفانه این رفتار غیر حرفه‌ای در سال‌های اخیر به طویل‌ترین وزارتخانه تسری پیدا کرده و عرصۀ پاک و مقدس تعلیم و تربیت را آلوده به حواشی سیاسی ساخته است. طبیعی است که چنین فرصت‌سوزی‌هایی قطار پیشرفت آموزش و پرورش را متوقف ساخته و حتی به عقب می‌راند. مستحضرید که ترک‌گفتنی اینچنین مبهم و سوال برانگیز، با سوگند یاد شده در بدو وزارت و برنامۀ دقیق پیشنهادی قابل جمع نیست و پرسش همگان را برانگیخته است؛ برنامه‌هایی مبنی بر خدمات و وعده‌هایی نظیر اجرای متوازن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، ارتقاء منزلت و تأمین معیشت معلمان و برنامه‌های مهم دیگر.

نظر به توضیحات فوق، بسیج دانشجویی دانشکدۀ روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، بعنوان نهاد کنش‌گر و دغدغه‌مند تربیت فرزندان ایران اسلامی، ضمن نگاه به خدمات شایستۀ شما، به خطیر بودن مأموریت وزارت آموزش و پرورش، مسائل پیش‌رو و دشواری کار واقف است و باهدف حفظ ساحت مقدس تعلیم و تربیت، از جناب‌عالی جهت حضور در دانشگاه تهران برای شفاف‌سازی و ارائه توضیحات در جمع دانشجویان، اساتید و فعالین تربیتی، در تاریخ مقرر از سوی جنابتان در بازۀ ٢۵ لغایت ٢٩ خرداد، دعوت بعمل می‌آورد.

با تشکر
والسلام علیکم و رحمة الله

بسیج دانشجویی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران»

کد خبر 4637887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =