نشست کمیته اجرایی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام آغاز به کار کرد

نخستین جلسه اعضای کمیته اجرایی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اولین نشست اعضای کمیته اجرایی ISC از کشورهای نیجریه، مالزی، ترکیه، و پاکستان به نمایندگی از مناطق مختلف شامل آفریقا، جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و شبه قاره هند در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با حضور دکتر محمدجواد دهقانی رئیس ISC برگزار شد.

هدف از این نشست، بحث در مورد شیوه اجرایی کردن برنامه های ISC در مناطق و نیز کشورهای اسلامی بخصوص همکاری در نمایه سازی نشریات علمی معتبر، پایش عملکرد علمی کشورهای اسلامی، کمک به افزایش ارتقای عملکرد پژوهشی دانشگاه ها و رتبه جهانی آنها در نظام های رتبه بندی بین المللی و برگزاری کارگاه های آموزشی نظام مند برای دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی با هدف افزایش اثربخشی پژوهش در مقیاس های منطقه ای و جهانی بود.

دکتر تونجای دوگراوغلو، معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، دکتر اسماً اسماعیل، رئیس آکادمی علوم مالزی و رئیس دانشگاه USM، دکتر اظهر علی شاه رئیس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان، دکتر سلیمان باباتنده رامون یوسف مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات، و عضو کمیسیون دانشگاه های ملی نیجریه، دکتر ابراهیم محمد بشیر دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در نیجریه از اعضای کمیته اجرایی حاضر در این جلسه بودند.

همچنین، دکتر عباس قنبری باغستان، رایزن علمی سابق ایران در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه به عنوان مشاور ریاست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در امور همکاری های علمی بین المللی در این نشست حضور داشت.

اعضای کمیته اجرایی ISC توسط وزرای آموزش عالی کشورهای مربوطه و به نمایندگی از منطقه مربوطه معرفی و با حکم رییس شورای راهبری ISC (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران) انتخاب شده اند.

در این نشست پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامی در خصوص جایگاه و نقش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ایراد شد. وزیر علوم در این پیام اظهار امیدواری کرده است همکاری بین ISC و کشورهای اسلامی به ارتقای اهداف بلندمدت علوم، تحقیقات، فناوری و نوآوری در جهان اسلام بیانجامد.

دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در این نشست به معرفی اجمالی جایگاه کنونی کشورهای اسلامی در میان کشورهای جهان پرداخته و در مورد میزان رشد کمی و کیفی تولیدات علمی کشورهای عضو OIC در طی ۲۰ سال اخیر توضیحاتی را مطرح کرد.

وی همچنین به تشریح وظایف، مسئولیتها و فعالیتهای ISC در حوزه های ملی و بین المللی ارائه کرد.

در ادامه دکتر حقیقت معاون پژوهشی و فناوری ISC ، رتبه بندی بین المللی ISC و شاخص های مهم و روش شناسی آن را تشریح کرد.

برنامه های ISC در خصوص کیفی سازی و ارتقای مجلات معتبر در پایگاه داده ISC توسط مدیر تجزیه و تحلیل منابع، از سوی جواد حیات داوودی ارائه شد.

در ادامه، دکتر اسماً اسماعیل رئیس دانشگاه USM مالزی، ضمن تایید اهمیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه ها و دانشمندان، خاطرنشان کرد: کشور مالزی و دانشگاه های مالزی با وجود دارا بودن دانشجویان خارجی متعدد و رتبه و جایگاه مناسب در رتبه بندی های جهانی از جمله تایمز و کیو اس، سیستم ارزیابی ویژه و خاص خود را دارا هستند و از شاخص ها و معیارهای غرب پیروی نمی کند.

وی افزود: مالزی فراتر از رتبه بندی حرکت می کند؛ برای کشور مالزی، همگام شدن با رشد علم و فناوری و جهانی سازی بسیار مهم است، اما در این کشور در کنار رشد علم و دانش، به پرورش جنبه های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده این کشور نیز اهمیت بسیار داده می شود.

پروفسور اسماً اسماعیل سپس راهکارهای افزایش تعداد نشریات علمی معتبر در مالزی را تشریح کرد.

دکتر سلیمان باباتنده رامون یوسف مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات کمیسیون دانشگاه های ملی نیجریه، ضمن ارائه آماری از دانشجویان آموزش عالی و با اشاره به میزان تولیدات علمی در دانشگاه های دولتی و خصوصی نیجریه، خاطر نشان کرد: به منظور رشد سیستم ارزیابی عملکرد علمی، همگام شدن با فرآیند جهانی سازی علم و فناوری، آموزش مجازی و چالش های موجود بر سر راه این فرآیندها در کشور نیجریه، به طور حتم کمک و همکاری تمام کشورهای اسلامی لازم و موثر خواهد بود.

وی سپس ضمن توصیف آموزش عالی در کشور نیجریه، به بیان راهکارهای عملی جهت ارتقاء دانشگاه ها پرداخت.

دکتر رامون یوسف این جلسه را راهکاری موثر جهت ارتقاء جایگاه علمی کشورهای اسلامی دانست و تاکید کرد: مصوبات این جلسه باید هم راستا با فرهنگ تک تک کشورهای اسلامی باشد.

وی خواستار مطرح شدن راهکارهای موثر برای توسعه ملی کشورهای اسلامی در این جلسه شد. تدوین سیاست های کارآمد و انتخاب اهداف واقع گرایانه از پیشنهاداتی بود که دکتر رامون یوسف جهت پیشگیری از اتلاف بودجه ملی و هدر رفتن انرژی مطرح کرد.

سپس دکتر اظهر علی شاه، رئیس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان ضمن معرفی دانشگاه سیند، آماری از جایگاه علمی دانشگاه های پاکستان، و تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی پاکستان ارائه داد و به معرفی راهکارهای رشد جایگاه دانشگاه های جهان اسلام در رتبه بندی های جهانی پرداخت.

در انتها، دکتر تونجای دوگراوغلو معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، برخی سیاستها و اقدامات صورت گرفته توسط آموزش عالی ترکیه در خصوص ارزیابی کیفی محققان و دانشگاه ها را بر شمرد.

وی با اشاره به تعداد هشت میلیون دانشجوی در حال تحصیل در کشور ترکیه، توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور را زمینه ساز تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور دانست. اعتبارسنجی آموزش عالی از دیگر مواردی بود که دکتر دوگراوغلو بر آن تاکید کرد.

در انتهای این نشست، گزارش نهایی وظایف اعضای کمیته اجرایی ISC به بحث و گفتگو گذاشته شد و در نهایت، ضمن تصویب موارد پیشنهادی ISC، چند مورد به پیشنهاد اعضای کمیته اجرایی، اضافه شد و به امضای اعضا و مسئولان رسید.

کد خبر 4638723

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =