راه علم و فناوری سالم از خطوط اندیشه اسلامی می گذرد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر بخواهیم علم و فناوری را در مسیری قرار دهیم که آن مسیر، باعث سلامت جامعه شود، قطعاً راهی جز خطوط اندیشه اسلامی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، سعیدرضا عاملی امروز در مراسم سی و هفتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی که هم‌اکنون در واحد علوم و تحقیقات در حال برگزاری است، اظهار داشت: دانشگاه و حوزه با درآمیختن حکمت نظری و عملی می‌توانند مسیر همواری را برای رشد میسر کنند. این امر روشنی است که علم و فناوری در جهان در موارد بسیاری بدون هدف عمل کرده و هدف‌های ارزشمند را دنبال نکرده است. فاصله کوتاهی میان عقلانیت و نیرنگ وجود دارد و مصداق نیرنگ این است که اندیشه و فکر به سمت تخریب حرکت می‌کند. تولید سلاح کشتار جمعی و تولید دانش‌های سلطه بر جهان، محصول نیرنگ است. دنیای غرب تفاوتی بین عقلانیت معطوف به تعالی جامعه و عقلانیت به سمت نیرنگ نگذاشته است و باعث مصیبت‌های بسیاری در جهان شده است.

وی افزود: اگر بخواهیم علم و فناوری را در مسیری قرار دهیم که آن مسیر، باعث سلامت جامعه شود، قطعاً راهی جز خطوط اندیشه اسلامی نداریم. این اندیشه، اندیشه‌ای است که مرجعش خداست و خداوند، خالق هستی و او مصلحتی را تبیین کرده و اگر این مصلحت را نشناسیم، به بیراهه کشانده می‌شویم و در نهایت آب هوا خاک و محیط زیست و انسان تخریب می‌شود.

عاملی با اشاره به اینکه توسعه پایدار محصول شکست توسعه صنعتی بدون توجه به طبیعت است، گفت: به سمتی پیش رفتیم که توسعه پایدار به اقتصاد و طبیعت و جامعه و … توجه می‌کند اما همچنان توسعه پایدار خلاء اندیشه پایدار را دارد و به جنبه‌های تعالی انسان توجه نکرده است. امروز بیماری‌های روانی بیشتر شده و احساس تنهایی به عنوان آسیب بزرگ مطرح می‌شود و به این دلیل است که به ماهیت توجه نکرده ایم . لذا باید به توسعه پایدار به‌عنوان ظرفیت الهی که شرایطی فراهم می‌آورد که خودمان و جامعه خوب زندگی کنیم، نگاه کنیم.

وی با بیان اینکه سی و امین سالگرد رهبری مقام معظم رهبری را پشت سر می‌گذاریم و این جزو افتخارات دوره چهل ساله انقلاب است که فاخر ترین رهبری جهان را (رهبری امام‌خمینی و مقام معظم رهبری) در ایران تجربه کردیم‌، گفت: در کتابی به ۷ خصوصیت ایشان اشاره کرده ام که یکی از مهمترین خصوصیات حکیم انقلاب اسلامی، حکمت ایشان است. حکمت مانع ظلم می‌شود و ریشه در تشخیص و تمایز میان جهل و علم و عدل و ظلم دارد. ایشان در طول ۳۰ سال گذشته، علی رغم هنجارهای گفتمانی بر جهان، مسیری را ترسیم کردند که رسالت رهبری فاخر و حکیم است. ایشان حکیمانه جامعه را اداره کردند که اداره بسیار مهمی است. یکی دیگر از خصوصیات رهبری یکپارچگی و سامان داشتن اندیشه ایشان است. یک استقرار و نظم فکری در اندیشه امام و رهبری وجود دارد که پایداری را به خوبی حس می‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: خصیصه سوم بروز این‌حکمت، تاکید بر ارزش‌های انقلاب اسلامی است. اسلام انقلابی تاکید بر بنیانی به نام مقاومت دارد و ایشان دائماً بر ارزش‌های انقلابی تاکید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در گام دوم انقلاب دو نکته را برجسته می‌کنم، گفت: نکته اول نگاه حضرت آقا بر گذشته، حال و آینده است. در متنی که ایشان تهیه کرده و عصاره حکمت چندین ساله ایشان است، نگاه مثبت است. جامعه ما از نگاه منفی رنج می‌برد و یک غم پنهان و آزردگی پنهان به نام نگاه منفی وجود دارد و دائماً تشویق به آسیب می‌کنیم.

عاملی ادامه داد: حضرت آقا در نگاه به گذشته به ظرفیت‌ها و برجستگی‌ها اشاره کرده اند و ۷ محوری که برای آینده مشخص شده، محورهای راهبردی و مثبتی هستند.

وی با تاکید بر اینکه مسیری که داشته‌های ما را به نداشته تبدیل کند، باید تغییر یابد، گفت: نظام ارجاع دهی در نظام علمی غرب قابل توجه است؛ حال این سوال وجود دارد که ما چقدر ارجاع علمی می‌دهیم؟ چقدر پای تئوری‌های یکدیگر و مفهوم سازی ها می‌ایستیم.

حجت الاسلام عاملی نکته دوم در مورد گام دوم انقلاب را آینده اندیشی مطرح کرد و افزود: بسیاری بر این باور هستند که از زمانی که انسان اجتماعی شد، تصویری از آینده در ذهن او شکل گرفت. در مرحله بعد باید گفت که بنیان آینده شناسی از دین آغاز شده است. مسیر آینده جهان ما، مسیر آخرت ما هم هست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه مطالعات آینده شناسی به این دلیل که عوامل نوآورانه در مسیر زندگی تغییر یافته اند، دچار بحران شده است، گفت: جهان بعد از اینترنت بسیار متفاوت از قبل شده است و در واقع فنون و حرف اینترنت، تحول عظیمی را به وجود آورده است. رفتن به سمت مدل‌های روش شناسی که اساساً فضای مطلوب را طراحی می‌کند و بر مبنای فضای مطلوب به امروز بازگشت می‌کند، حائز اهمیت است. به طور مثال فضای مطلوب در روایات مربوط به مهدویت، اینطور ترسیم شده که دوره امام مهدی دوره‌ای است که در جامعه ظلمی وجود ندارد و عدالت در آن فراگیر است.

وی در ادامه اظهار داشت: باید توجه داشت که رهبری از مدل مطلوب گرا در ترسیم گام دوم، استفاده کردند و ادامه مسیر بر مبنای چالش‌ها تنظیم و ترسیم نشده است. در واقع برای ترسیم آینده به ۷ محور دانش مبنا و فرهنگ بنیان اشاره کرده اند. علم و فناوری باید فرهنگ بنیان باشد و ما توسعه و پیشرفت را با حفظ متغیر اصلی ارزش‌های اسلامی برای جامعه می‌خواهیم که این متغیر اصلی، در واقع تضمین توحید و عدالت است.

عاملی با تاکید بر اینکه اگر جامعه قدرتمند نشود دچار بحران می‌شود، خاطرنشان کرد: کشور ما باید به لحاظ اقتصادی پیشرفته و زندگی در شأن یک فرد مسلمان باشد. کشور باید بتواند درآمد سرانه را به بالاترین میزان برساند و در این صورت است که ترسیم تمدن اسلامی راحت تر می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: دانشگاه آزاد با ظرفیت بزرگ اعضای هیأت علمی که دارد باید مبحث گام دوم انقلاب را در دستور کار قرار دهد و گروه‌های مطالعاتی به وجود آورد.

کد خبر 4638837

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =