خدمت‌رسانی به جامعه عشایر خراسان‌جنوبی ضعیف است

بیرجند-مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی گفت: خدمت‌رسانی به جامعه عشایر خراسان‌جنوبی ضعیف است و هنوز در حوزه آب و برق نیازمندی هایی دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین حسین‌پور ظهر چهارشنبه در شورای عشایری شهرستان بیرجند تصریح کرد: در حوزه خدمات‌رسانی به عشایر انتظار ما از دستگاه‌هایی که با جامعه هدف عشایری در ارتباط هستند بیش از دستگاه‌هایی است که به صورت ملی در این زمینه کار می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه جامعه عشایری اولین جامعه کشور بوده که بعدها تبدیل به جامعه روستایی و درنهایت شهری شده است، ادامه داد: اما خدمت‌رسانی به جامعه عشایری در خراسان‌جنوبی بسیار ضعیف است.

حسین‌پور با بیان اینکه عشایر چشم انتظار بسیاری از خدمات هستند، افزود: از منظر خدمات رسانی نباید تفاوتی میانی عشایر ساکن در نقطه صفر مرزی و شهرنشین در شهرهای کلان باشد.

وی گفت: بارها سخن از نقش عشایر در رونق اقتصادی و توسعه اقتصادی زده‌ایم ولی همین جامعه عشایر امروزه در بسیاری از مناطق با مشکل آب رو به رو بوده و آب شرب مورد نیاز خود را در برخی مناطق از حوض انبارها تأمین می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: آب شرب حوض انبارها شاید در فصول سرد سال و بهار مطلوب باشد ولی با شروع فصل گرما و رشد حشرات و مسائل بهداشتی دیگر مناسب نیست.

حسین‌پور با اشاره به اینکه در سه- چهار سال گذشته در حوزه عشایر اتفاقات بسیار خوبی در زمینه اصلاح قوانین رخ داده است، اظهار کرد: به عنوان مثال در برنامه ششم توسعه ۱۷ بار در کنار کلمه شهری و روستایی از کلمه عشایری نیز استفاده شده است.

وی بیان کرد: متأسفانه گاه به علت عدم آشنایی با قوانین اعتباری که باید در حوزه عشایر هزینه شود نگه داشته می‌شود در حالی که ما به همان نسبت که به شهر و روستا خدمات زیربنایی ارائه می‌دهیم باید به عشایر نیز خدمت ارائه کنیم.

مدیر کل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به تفاهم نامه ملی با شرکت توزیع نیروی برق مبنی بر اینکه در مناطق عشایری که امکان انتقال شبکه برق وجود ندارد باید از برق سیار چون پنل خورشیدی برای برق رسانی استفاده شود، ادامه داد: با این حال تاکنون نتوانسته‌ایم در خراسان‌جنوبی از شرکت توزیع نیروی برق یک پنل خورشیدی بگیریم.

کد خبر 4639209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =