نمایش عروسکی و قصه گویی برای کودکان کار برگزار شد

شیراز- گروه عروسکی با کارگردانی مینا شیروانی و همراهی رامین شه منش و قصه گویی او برای بچه ها، به مناسبت روز جهانی کودکان کار به برقراری تعامل بچه ها و عروسک ها پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعیت امام علی (ع)، خیریه دارالکرام و گروه کودک و نوجوان گالری سروناز به بهانه این روز میزبان تعدادی از کودکان محروم و کار بودند.

مهگان فرهنگ در گفت و گو با خبرنگار مهر، پیرامون این برنامه گفت: سابقه همکاری گروه‌های خیر و ارگان‌های دیگر در راستای کودکان مناطق محروم و کار به مدت‌های زیاد بر می‌گردد و گالری سروناز فعالیت‌هایی اینچنینی را برای کودکان سیل زده شیراز نیز انجام داده بود.

این هنرمند و فعال اجتماعی افزود: انجام برنامه‌های شاد، اجرای نمایش عروسکی جی جی وی جی و کارگاه نقاشی و پذیرایی در گالری چند ساعتی این کودکان را با شادی و بخشی از فرهنگ ایرانی و شیرازی آشنا کرد.

فرهنگ در ادامه گفت: شناخت قصه‌ها و افسانه‌های ایرانی، معرفی شیراز و لهجه شیرازی، کودکان را به یک فضای خودمانی و ساده دعوت می‌کرد، زیرا کودکان کار به جز حق تحصیل، حق شاد بودن نیز دارند.

وی اضافه کرد: در شیراز هم فعالان و خیرین و هنرمندان تلاش می‌کنند در این روز آگاهی رسانی کنند و برنامه‌هایی را برای این کودکان در نظر بگیرند، ۱۲ ژوئن برابر با ٢٢ خرداد؛ روز جهانی مبارزه با کار کودکان است.

به گفته مهگان فرهنگ، "کودک کار" به کودکی می‌گویند که به یکی از اشکال کار «سبک / سخت» و «داوطلبانه / اجباری» جهت کسب درآمد دارد، نه کسب توانمندی، کار فقط مربوط به کارخانه‌ها و سیستم‌های استثماری نیست مربوط به کارهای سخت در محیط‌های خانگی نیز می‌باشد؛ به عبارتی منظور از "کار کودک" درگیر نمودن کودکان در آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی است که مانع تحصیل، آموزش و برخورداری آنان از امکانات اولیه رشد فردی و اجتماعی‌شان می‌شود و با آسیب و بهره ‏کشی همراه است.

وی با توجه به پیشینه نامگذاری روز جهانی مقابله با کار کودک، بیان کرد: سازمان بین‌المللی کار، از سال ۲۰۰۲ بر گستره جهانی کار کودک و اقدامات و تلاش‌های مورد نیاز برای محو آن تمرکز کرد بر همین اساس روز ۱۲ ژوئن از همان سال به عنوان روز جهانی مقابله با کار کودک اعلام شد که مستلزم همکاری دولت‌ها، کارفرمایان و سازمان‌های کار، جامعه مدنی و میلیون‌ها انسان از سراسر جهان است تا بتوان اقدام مؤثری را برای کمک به کارگران کودک انتظار داشت.

فرهنگ افزود: در جهان، تعداد زیادی از کودکان در مشاغل خانگی بدون مزد یا با مزد در خانه فرد ثالث یا کارفرما مشغول هستند؛ این کودکان نسبت به استثمار بسیار آسیب‌پذیر هستند. کار آنها اغلب از نگاه جامعه مخفی است، احتمال دارد این کودکان منزوی شوند و آنها در موارد بسیاری جدا از خانه و خانواده خود به سر می‌برند. موارد اذیت و آزار کودکان در کار خانگی واقعیت تلخی است که متأسفانه رواج فراوان دارد.

این کنشگر اجتماعی و هنرمند شیرازی تصریح کرد: شعارهای زیادی از طرف مجامع بین المللی حقوق کودکان مطرح شد که طی سال‌های اخیر بسیار بیان شده، به عنوان مثال: کار کودکان نه، تحصیلات کودکان آری، کار کودکان نه، تحصیلات کودکان آری، حقوق بشر و امنیت اجتماعی … بیایید کار کودکان را متوقف کنیم، آینده‌ای عاری از کار کودک و …اما ما اعتقاد داریم گاهی شادی باعث می‌شود که این کودکان کمی از قدرت کودکی خود را پیدا کنند و به حال و هوای خود برگردند. افزایش سواد اجتماعی بهش مهمی از تحصیلات است که از طریق هنر و فعالیت‌های هنری اجتماعی می‌توان انجام داد.

به گفته این مدرس دختران دانش آموز، امروزه در سراسر جهان، ۲۱۵ میلیون کودک کار شناسایی شده‌اند که بسیاری از آنها به کار تمام‌وقت اشتغال دارند. این کودکان مدرسه نمی‌روند و وقت کمی برای بازی دارند و یا اصلاً چنین وقتی ندارند. اغلب این کودکان از تغذیه و مراقبت مقتضی برخوردار نیستند و در کل از امکان و فرصت کودک‌بودن محروم هستند.

فرهنگ ادامه داد: بیش از نیمی از این کودکان، در معرض بدترین اشکال کار کودک هستند که از جمله به کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا دیگر اشکال کار اجباری، فعالیت‌های غیرقانونی شرکت دارند، اگر چه باید برای ساماندهی کلی به یک نگرش کلی جهانی رسید، اما با انجام فعالیت‌هایی اینچنینی و دعوت این کودکان و کودکان محروم به محیط‌هایی که می‌توان در آن فرهنگ سازی کرد، البته بدون هیچ گونه هیاهو و سو استفاده تصویری و شخصیتی از آنها، شاید بتوان تلنگری در ایجاد خلاقیت و رؤیا پردازی آنها بوجود آورد کودکان انسان‌های تازه نفس هستند که برای بال گرفتن نیاز به تلنگر دارند، شاید از قِبَل یک فیلم، قصه خوانی، نقالی، نمایش، نقاشی و یا حرکت گروهی، بال زدن خود را آغاز کنند.

کد خبر 4640045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =