نشست مدیران ورزش شهروندی برگزار شد

نخستین نشست مدیران ورزش شهروندی کلانشهرهای کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران، نشست مدیران ورزش شهروندی با حضورنمایندگانی از حوزه‌های ورزشی شهرهای کرمان، قم، کرج، همدان، اصفهان، تبریز، زاهدان، ارومیه، رشت و تهران، با هدف بررسی راهکارهایی به منظورفراگیری ورزش شهروندی در نقاط مختلف کشورمان، تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات، برپایی جشنواره‌های مشترک به صورت همزمان در کل کشور و مواردی از این دست، برگزار شد.

در این جلسه که به ریاست محمد ابراهیم عموئی دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور انجام شد، هر یک از نمایندگان شهرهای یاد شده، به بیان دیدگاه‌ها، تجربیات، نظرات و چالش‌های مربوط به حوزه‌ی شهری خود در عرصه‌ی ورزش همگانی پرداختند.

شرایط اجتماعی، فرهنگی و ساختاری متفاوت درشهرهای مختلف، موجب شده بود تا موضوعاتی که در یک شهر، چالش به حساب می‌آمد، در شهر دیگر، جز نقاط قوت محسوب شود. اجرای برنامه‌ها و اعمال سیاست‌هایی از جمله برگزاری مسابقات ورزشی در سطح محلات و برگزاری همایش‌های مختلف ورزشی، اما فصل مشترک اظهارات حاضران در جلسه به شمار می‌رفت.

در ابتدای این نشست، حیدر سلیمانی جانشین سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران، ضمن خوشامدگویی به نمایندگان ورزش کلانشهرها و بیان مختصری از عملکرد ورزش شهرداری پایتخت، به راهکارهای سازمان متبوعش در زمینه‌ی توسعه‌ی ورزش شهروندی پرداخت.

وی اجرای طرح‌های نظیر حریم گردی ورزشی با استاده از پتانسیل و ظرفیت اداره کل حریم و ستاد گردشگری شهرداری پایتخت و نیز بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی در برپایی کمپین "دوشنبه‌های ورزشی" را، نمونه‌ای موفق از کاهش هزینه‌ها و افزایش مشارکت شهروندان در این عرصه برشمرد.

فروغی رئیس کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع کلانشهرها هدف از برگزای این نشست و تشکیل کمیته‌ی ورزش را استعداد یابی و ایجاد نشاط اجتماعی در میان توده مردم در شهرهای مختلف خواند و افزود: ما تصمیم داریم در راستای هم افزایی ملّی، برنامه‌های عملیاتی، یکپارچه و منسجم در تمامی کلانشهرها به مرحله‌ی اجرا درآوریم. این کار از اوایل تابستان سال جاری آغاز خواهد شد.

بهمن عبدی نماینده‌ی حوزه ورزش شهرداری تبریز، از محدودیت‌های قانونی موجود در ابلاغیه‌های شهرداری و عدم اجازه‌ی هزینه کرد مناسب در برنامه‌های ورزشی انتقاد کرد و گفت: ساختارهای بروکراتیک شهرداری‌ها، امکان چابکی و خلاقیت را از حوزه ورزش گرفته است.

وی تهران را در زمینه‌ی سرانه‌های ورزشی، امکانات، زیرساخت و برنامه‌های قابل اجرا، شهری موفق و الگویی کارآمد خواند و افزود: برنامه‌های عملیاتی نظیر "سه شنبه‌های بدون خودرو" و یا پویش "دوشنبه‌های ورزشی" می‌تواند در سایر شهرها هم اتفاق خجسته ای باشد.

جانشین سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: برون سپاری اماکن ورزشی به افراد متخصص با تعیین ضوابط خاص، نه تنها منافاتی با اهداف اصلی ورزش همگانی ندارد بلکه با ایجاد درآمدهایی، صرف ورزش شهروندی در بخش‌های دیگر به خصوص اقشار ضعیف جامعه دارد.

محمدرضا شیخ شعربافان نماینده رشت در این جلسه، از نگاه مثبت شهرداری این شهر به حوزه ورزش تقدیر کرد و گفت: ما می‌خواهیم با الگو برداری از شهرداری‌های موفق، مسیرهای تازه ای را برای شهروندانمان به نمایش بگذرایم. تهران یکی از موفق ترین و کاربردی‌ترین الگوهاست.

وی در ادامه، ایجاد تعامل و تفاهم با فدراسیون‌های ورزشی را ضرورتی غیر قابل انکار برشمرد و خواستار ورود جدی کمیسیون فرهنگی کلانشهرها به این موضوع شد.

پیام حیدری نماینده همدان نیز از تجربه این شهر در ایجاد سالن‌های چند منظوره مطابق با استانداردهای تعریف شده جهانی در بخش ورزش همگانی سخن گفت و تسرّی این موضوع به سایر نقاط کشور را ضروری برشمرد.

در همین راستا، فروغی که از انعقاد تفاهم نامه‌هایی به واسطه کمیسیون فرهنگی مجمع کلانشهرها با ۵ فدراسیون ورزشی شامل، فدراسیون بومی – محلّی، شنا، تنیس روی میز، هاکی و شطرنج نام برده بود، بر لزوم ایجاد پل ارتباطی جدید میان این مجمع و کمیته ورزش، با فدراسیون پزشکی – ورزشی به منظور استفاده از ظرفیت‌های این فدراسیون صحه نهاد.

حمیدرضا داوری نماینده قم نیز از تجربه شهر خود درتقویت NGOهای مختلف و بهره برداری از این فرصت به منظور برگزاری رقابت‌های ورزشی خبر داد. وی گفت: ما برای برگزاری رقابت‌های ورزشی، از ظرفیت‌هایی همچون "ستاد کانون مساجد" و یا هیأت‌های مذهبی استفاده می‌کنیم. داوری پیشنهاد ایجاد اپلیکشین هایی ورزشی برای همهشهروندان با در نظر گرفتن مشوّق هایی برای استفاده از آن، ارائه داد.

هادی قربان نژاد نماینده ارومیه در این جلسه به طرح سوالی پرداخت که حدّفاصل میان ورزش همگانی و حرفه ای را مشخص می‌کرد. وی که ساختار ورزش در ارومیه را متشکل از دو بخش ورزش باشگاهی و ورزش شهروندی بر می‌شمرد، از سرازیر شدن بودجه به باشگاه‌ها و غافل شدن از ورزش همگانی انتقاد کرد.

قربان نژاد گفت: متأسفانه همکاری خوبی از سوی هیئت‌های ورزشی ارومیه با سازمان ورزش شهرداری این شهر صورت نمی‌گیرد. جذب بودجه نیز در ورزش همگانی بسیار ضعیف‌تر از باشگاه هاست و همین موضوع، مانعی جدی در مسیر توسعه‌ی ورزش شهروندی محسوب می‌شود.

در ادامه‌ی نشست، فرید علیمرادی از کرمان نیز به ایجاد آکادمی‌های ورزشی در این شهر با هدف استعدادیابی و ایجاد فضای مناسب برای شهروندان اشاره کرد و از کمیته ورزشی کلانشهرها خواست با ارائه ی طرحی یکپارچه برای ورزش، تمام شهرها، همزمان به استقبال تابستان بروند.

این جلسه با توضیحات افسانه بیابانی، کاظم دستگردی و بهادران به ترتیب معاون ورزش بانوان، معاون ورزش آقایان و نماینده اداره تفریحات سازمان ورزش شهرداری تهران درباره عملکرد هر یک از واحدهای مذکور در عرصه ورزش و تفریحات ورزشی شهر تهران ادامه یافت.

سلیمانی در پایان از لزوم همکاری‌های متقابل و انتقال تجربیات ورزشی کلانشهرها در فضای مجازی سخن گفت.

عموئی رئیس جلسه نیز، پیشنهاد تشکیل کارگروهی به منظور انتقال تجربیات را ارائه داد که مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

دومین نشست تخصصی مدیران ورزش شهروندی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور، اواخر تابستان سال جاری به میزبانی تبریز برگزار خواهد شد.

کد خبر 4640367

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =