لزوم رفع محرومیت در عسلویه/ مسئولان پاسخگوی مردم بردخون باشند

بوشهر - تاکید بر لزوم رفع محرومیت در عسلویه و پاسخگویی مسئولان به مردم از مسائل مهم مطرح شده در نماز جمعه عسلویه و بردخون بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علی هاشمی نژاد در خطبه‌های امروز نماز جمعه عسلویه به حقوق متقابل زن و مرد اشاره کرد و اظهار داشت: خیلی از مشکلات خانوادگی به خاطر عدم آشنایی و عدم رعایت حقوق یکدیگر است؛ یا آشنا نیستند یا تعهدی به ادا یحقوق همدیگر ندارند.

وی به بیانات رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن اشاره و اضافه کرد: رهبر انقلاب خیلی زیبا سخن گفتند؛ دشمن چند سال کار می‌کند، کلی حساب و کتاب می کنند و رهبر انقلاب با یک جمله همه چیز آنها را زمین می زند. راحت و ساده آب پاکی روی دست شان ریختند.

امام جمعه عسلویه تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد. رهبر انقلاب در بحث تغییر رژیم ایران هم گفتند که آمریکا اگر چنین قصدی هم داشته باشد نمی توانند و اگر می توانستند این کار می کردند.

وی افزود: تا این ملت بصیر و چنین رهبر آگاهی داریم هیچ غلطی نمی توانند بکنند. در بحث سلاح هسته‌ای آقا فرمودند ما دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستیم و مخالف آن هستیم و اگر قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم آمریکا نمی توانست کاری کند. آمریکا صلاحیت ندارد راجع به داشتن سلاح هسته‌ای کشورها حرف بزند چون خودش چند هزار کلاهک هسته‌ای در انبارها دارد. ما با همه دست اندازی‌ها و مانع تراشی آنها پیشرفت کرده‌ایم.

هاشمی نژاد مهمترین دستاورد کشور ما را قدرت دانست و گفت: موسسات کارشناسی تحقیقاتی بین المللی به قدرت جمهوری اسلامی اذعان دارند. ما چون پشت به آمریکا کردیم پیشرفت کردیم و به قدرت رسیدیم. در آخرین گزارش یکی از موسسات معتبر در متغیرهای قدرت مثل اعتماد سازی، نظامی و موشکی، نفوذ سیاسی و اقتصادی ایران هفتمین کشور جهانی است. اینها در سایه تضاد با آمریکا به دست آمده است.

امام جمعه عسلویه یکی از مطالبات جدی مردم شهرستان را استقرار ادارات دانست و گفت: هر اداره ای که بناست استقرار پیدا کند با امکانات کامل و چارت تشکیلاتی باشد. برخی ادارات کمبود نیروی انسانی و تجهیزات دارند و نمی توانند کار مردم انجام دهند و باری از دوش مردم بردارند اگر هم می خواهند نیروی برای ادارات بگیرند از ظرفیت خود شهرستان استفاده کنند.

هاشمی نژاد درد محرومیت را یکی از دردهای مردم شهرستان دانست و گفت: جای تاسف است در کنار این ظرفیت عظیم نفت و گاز و پتروشیمی افراد محروم زیاد باشد. الان در شهرستان عسلویه هزار و ۴۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند.

وی ادامه داد: خیلی از محرومین هم هستند که تحت پوشش نیستند واقعاً نا زیبا است و باید از مسئولین امر سوال شود چرا چنین است. کسانی که سوار هستند از پیاده ها خبر ندارند. هزار و یک بخشنامه می آورند که نخواهند به محرومان کمک کنند. اگر می توانند کمک کنند و نمی کنند ظالم هستند. هم به خودشان و هم به مردم محروم ظلم می کنند. سرشان را پایین می اندازند و از کنار این مسایل می گذرند. انگار هیچ خبری نیست. اینها پیرو کدام امام و مکتب هستند. باید محرومیت در این شهرستان رفع شود.

مسئولان باید پاسخگوی مردم باشند

حجت الاسلام سیدحسین رکنی حسینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بردخون با بیان اینکه ایمان به خدا و تقوا دو ویژگی اولیاء‌الله است، اظهار داشت: ویژگی‌های مسئولان در نظام مردم‌سالاری دینی شامل شایسته‌سالاری، قانون‌مداری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی است.

امام جمعه بردخون افزود: بسیاری از مشکلات کشور به دلیل عدم رعایت شایسته‌سالاری است، زیرا مسئولیت‌ها امانت است و باید آن را به اهلش سپرد اما آنچه در این سال‌ها شاهد بودیم جناح و جناح‌بازی و بازی‌های سیاسی بوده که جناح‌پرستی مانند نژادپرستی محکوم به شکست است.

وی اضافه کرد: اگر از افراد متعهد، معتقد و مؤمن استفاده می کردیم شرایط به گونه‌ای دیگر بود اما هرکس به دنبال حزب و جناح خود است، در صورتی که وقتی برای منصبی فردی را در نظر می گیرند به جای تعهد و تخصص و اعتقاد به نظام اسلامی به دنبال حزب و جناح هستند.

رکنی حسینی ادامه داد: یکی از عوامل موفقیت پیامبر اسلام گسترش فرهنگ اسلامی، قانون‌مداری بود که امروز نیز انتظار مردم از مسئولان احترام به قانون و قانون‌مداری است همانگونه که مقام معظم رهبری در برابر قانون‌شکنان مقاومت کرد.

خطیب جمعه بردخون با تأکید به اینکه مسئولیت‌ها برای احقاق حق و دفع باطل باشد، ابراز داشت: مسئولان باید پاسخگوی مردم و رفتار و عملکرد خود باشند و فرهنگ مطالبه‌گری و پاسخگویی در جامعه نهادینه شود، یعنی مردم باید از مسئولان مطالبه کنند نه اینکه بنشینند تا حقشان را بدهند و مسئولان پاسخگو باشند.

وی گفت: مسئولان ما بویژه رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و شوراهای اسلامی که منتخب مردم هستند باید پاسخگو باشند اما برخی از مسئولان پس از انتخاب پاسخگوی مردم نیستند، یک نماینده باید پاسخگو باشد چرا نماینده لامرد سال‌ها به دنبال موضوع حق آلایندگی بوده اما نمایندگان استان هیچ اقدامی نکرده اند.

امام جمعه بردخون با بیان اینکه برخی گفتن واقعیت‌ها را تخریب و سیاه‌نمایی می دانند، افزود: شوراهای اسلامی نمایندگان مردم هستند چرا اقدامی در زمینه آلایندگی نکرده اند، وظیفه شورا این نیست که هر روز به شهرداری برود و پای بخورد و خارج شود بلکه باید مطالبات مردم را پاسخ دهد.

رکنی حسینی اضافه کرد: دو سال گذشته و شورای اسلامی یک بار با مردم نشست نداشته، مردم نامحرم نیستند و بیایید با مردم حرف بزنید، نماینده مردم هم با مردم نشست بگیرد.

وی آثار پاسخگویی را برشمرد و گفت: پاسخگویی، مطالبه‌گری مردم را تقویت می کند که نتیجه اش اصلاح امور و پیشرفت است و زمینه شفاف‌سازی و ایجاد فضای اعتماد بین مردم و مسئولان و مانع اعمال نفوذها را فراهم می کند و موجب حفظ و تقویت همبستگی و کاهش فساد و ناهنجاری‌های اجتماعی و شایعات می شود.

امام جمعه بردخون با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت: برخی به حضور نخست وزیر ژاپن در ایران خوشبین بودند اما مقام معظم رهبری رئیس جمهور آمریکا را شایسته پاسخ ندانست و ارزشی برای پیام او قائل نشدند.

رکنی حسینی ادامه داد: دشمنی آمریکا در ۴۰ سال گذشته برای همگان مشخص شده و پیام بیانات مقام معظم رهبری نیز استقامت و استقلال و پایداری و عدم تسلیم در برابر زورگویی‌ها و فشارها و تحریم‌ها بود زیرا هدف دشمن فریب‌کاری و به دنبال فریب افکار عمومی دنیا و ایجاد جنگ روانی در کشور است اما تجربه تلخ مذاکره را تکرار نمی کنیم.

وی با اشاره به اینکه برخی مسئولان متمایل به مذاکره بودند، بیان داشت: آمریکا گاو شیردهی مانند ملک سلمان می خواهد اما درباره ایران اشتباه می کنند و آرزوی تسلط بر ملت ایران را به گور خواهند برد.

امام جمعه بردخون خطاب به دولتمردان گفت: هر روز سخنی از احتکار می شنویم که مهم‌ترین عامل احتکار عدم نظارت است پس ضرورت دارد مدیران و مسئولان قوه قضاییه با محتکران با قاطعیت برخورد کنند زیرا مردم از یک طرف تحت فشار تحریم‌های آمریکا قرار دارند و از طرف دیگر زیر فشار محتکران و گران‌فروشان به سر می برند.

خطیب جمعه بردخون با اشاره به اظهار نظر یکی از مسئولان استان در زمینه اینکه نشاط اجتماعی هفتگی شود، خاطرنشان کرد: مشکل مردم با نشاط اجتماعی حل نمی شود.

کد خبر 4640455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =