برداشت ۲.۵ میلیون متر مکعبی چاه های غیرمجاز از منابع آبی

بیرجند- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی از برداشت ۲.۵ میلیون متر مکعبی چاه های غیرمجاز از منابع آبی استان خبر داد.

حسین امامی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از دو هزار چاه برقی در استان تاکنون یک هزار و ۷۳۲ حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شده است که این اقدام سبب کاهش ۲۱.۶۴ درصدی مصرف آب در این چاه‌ها شده است.

وی بیان کرد: همچنین در حال حاضر ۳۲۲ حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه در استان وجود دارد که ۲.۵ میلیون متر مکعب حجم استحصال آب از این چاه‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه در طول پنج سال توانستیم کسری مخازن آبی استان را از ۱۷۰ میلیون متر مکعب به ۱۲۰ میلیون متر مکعب کاهش دهیم، افزود: در سال جاری نیز با توجه به بارندگی‌های مناسب پیش بینی می‌شود کسری مخزن منابع آبی استان به کمتر از ۱۰۰ میلیون متر مکعب برسد.

کاهش برداشت چاه‌های کشاورزی به ۵۲۰ میلیون متر مکعب

امامی اضافه کرد: این جبران کسری مخازن آبی در یک مقطعی محقق شد که تمام استان درگیر خشکسالی شدید مواجه بود و این اقدام بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه در مجموع طی پنج سال سالیانه از ۷۰۹ میلیون متر مکعب برداشت چاه‌های کشاورزی را به کمتر از ۵۲۰ میلیون متر مکعب رسانده ایم، گفت: ولی این عدد با توجه به خشکسالی و عدم تغذیه سفره در جبران کسری مخزن خود را معادل ۵۰ میلیون متر مکعب نشان داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نزدیک به سه دهه مازاد برداشت معادل سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب از سفره‌ها داشته ایم، عنوان داشت: در حال حاضر نیز نزدیک به ۱۲۰ میلیون متر مکعب مازاد از ظرفیت تجدید شوندگی سفره‌ها استفاده می‌شود.

برنامه پنج ساله برای جبران کسری مخازن آبی

امامی ادامه داد: در همین راستا برنامه داریم تا پایان برنامه ششم در طول پنج سال کسری مخزن را به صفر برسانیم تا تعادلی بین تغذیه سفره و برداشت‌ها انجام دهیم.

وی یادآور شد: تلاش می‌شود تا طی برنامه ۲۰ ساله مجموع کسری مخزن انباشته سفره‌های آب زیرزمینی استان را جبران کنیم تا با این وضعیت هم از لحاظ کمی و کیفی اعتدال در وضعیت سفره‌ها ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه این تصور که با بارندگی‌های اخیر مشکل آبی استان حل شده نیز درست نیست، بیان داشت: در حال حاضر با اضافه برداشت مواجه هستیم و باید مدیریت مصرف را داشته است.

به گفته امامی در حال حاضر مصرف آب شرب ۶۷ میلیون مترمکعب در سال است که این نیز باید با همکاری مناسب مردم و به خصوص کشاورزان بهبود یابد.

کد خبر 4640947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =