۱۲ محصول جدید در جنوب کرمان تولید شد/ لزوم حمایت از بخش کشاورزی

کرمان - مدیر کل جهاد کشاورزی جنوب گفت: امسال بالغ بر ۱۲ محصول جدید در جنوب تولید کردیم که بر اساس تغییر تنوع کشت بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید برخوری پیش از ظهر یکشنبه در دیدار مدیران جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان با استاندار کرمان در خصوص اهمیت بحث کشاورزی در دنیا بیان داشت: اهمیت بخش کشاورزی در تأمین نیازهای مردم در دنیا بر کسی پوشیده نیست؛ این موضوع در کشور ما هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شاهدیم که در بسیاری از محصولاتی که در حال حاضر وجود دارد با یک تفکر جهادی به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: یک نکته حائز اهمیت این است که کشورهایی که به سمت صنعت پیش رفته‌اند بعد از چند سال به سمت کشاورزی برگشتند.

مدیر کل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: به واسطه روحیه‌ای که در کشاورزان وجود دارد این افراد نسبت به شغل‌شان متعهد هستند و کارشان را بهتر انجام می‌دهند. در شرایط تحریم همتی که در بخش کشاورزی شد در دنیا بی‌نظیر و بسیار با اهمیت بود اما مسئولان ما به لحاظ اعتباری و یارانه‌ای کمتر به این بخش اهمیت می‌دهند.

وی گفت: خاک بسیار خوبی برای کشاورزی در جنوب استان کرمان داریم بنابراین برای کشاورزی باید برنامه‌ریزی داشته باشیم تا از این نعمت‌های الهی به خوبی استفاده کنیم.

کاهش جمعیت روستایی در جنوب استان کرمان

رئیس جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان به کاهش جمعیت روستایی اشاره کرد و گفت: نرخ زاد و ولد در جنوب زیاد است اما جمعیت در این منطقه کمتر شده که بعد از تحقیقات متوجه شدیم مهاجرت از عوامل آن است که مسئولان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی تصریح کرد: یکی از بحث‌هایی که در جنوب در بحث تولیدات کشاورزی وجود دارد ریسک فروش محصولات و شرایط اقلیمی است که بخش عمده ریسک فروش محصولات تولید شده به دلیل نوسانات قیمت است زیرا کشاورز با یک سردرگمی مواجه است که آیا محصولش به فروش خواهد رسید یا نه؟

مدیر کل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان یادآور شد: امسال بالغ بر ۱۲ محصول جدید در جنوب تولید کردیم که بر اساس تغییر تنوع کشت بوده است.

برخوری با اشاره به اینکه بیش از ۵۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ارزش تولیدات محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان است، گفت: ۶۳ درصد مردم جنوب در آماری که سازمان برنامه‌ریزی ارائه کرده کشاورز هستند. دولت باید برای پایداری این اشتغال برنامه‌ریزی و حمایت کند تا مهاجرت صورت نگیرد که اگر به آن توجه نشود در مرکز استان شاهد به وجود آمدن حاشیه‌نشینی و مسائل مربوط به آن خواهیم بود.

وی افزود: تولید محصول سالم و برند سازی در دستور کار ما قرار گرفته تقریباً در سه الی چهار برنامه کلی به سه هدف رسیدیم اول اینکه جنوب را باید به عنوان هاب گلخانه‌ای حساب کنیم همچنین بحث کشاورزی قراردادی است و طرح توسعه بیمه محصولات کشاورزی به ویژه بیمه درآمد در بخش کشاورزی را دنبال کنیم.

برخوری به وضعیت یارانه‌های بخش کشاورزی در ایران اشاره کرد و بیان داشت: ۹۰ درصد یارانه بخش کشاورزی مختص یارانه نهاده‌ها و عوامل تولیدی است همچنین سهم کمتر از ۱۵ درصدی بخش کشاورزی از یارانه اختصاصی نسبت به سایر بخش‌ها و عدم رشد موزون یارانه تولید در مقابل یارانه مصرف است.

وی افزود: میزان حمایت از بخش کشاورزی در کشورهای پیشرفته بیشتر بوده و در کشورهای در حال توسعه گرایش به سوی عدم حمایت از این بخش است.

مدیر کل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان یادآور شد: بررسی پژوهش‌های مجلس نشان از عدم رشد مناسب حمایت از بخش کشاورزی ملی طی سه دهه گذشته دارد.

وی ابراز داشت: بر اساس آمار میزان کل یارانه پرداختی به بخش کشاورزی از کل یارانه‌ها در اقتصاد طی ۲۲ سال گذشته تنها ۱.۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام حسینی نماینده ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان اظهار داشت: بار مسئولیت در جهاد کشاورزی بسیار سنگین است زیرا استان کرمان در بخش کشاورزی دارای ظرفیت‌های بزرگی است.

وی افزود: ما در جنوب استان کرمان برای کشاورزی نیازمند نگاه ویژه‌ای از طرف مسئولان هستیم زیرا اعتبارات استانی در بخش کشاورزی جنوب کافی نیست.

کد خبر 4641995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =