حضور زنان به عنوان هیئت نظارت و اجرایی در انتخابات شورایاری ها

اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به تبصره الحاقی حضور زنان به عنوان عضو در هیئت نظارت و اجرایی مرکزی منطقه رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان بررسی آئین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره شورایاری های شهر تهران به پیشنهاد شهربانو امانی، سیدآرش میلانی و زهرا نژاد بهرام تبصره الحاقی مبنی بر اینکه همه ارکان در آئین نامه عدد فرد باشد و حتماً زنانی به عنوان عضو در هیئت نظارت و اجرایی مرکزی و منطقه حضور داشته باشند، مطرح و بررسی شد.

امانی در دفاع از پیشنهاد خود گفت: باید برای زنان سهم ویژه ای تعریف شود. امروز بانوانی که در شورای شهر عضو هستند بر اساس سهمیه ای که تعریف شده بود به شورا راه یافتند و معتقدم باید این رویکرد در انتخابات آتی شورایاریها لحاظ شود.

اما ناهید خداکرمی با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت: من با جنستیی دیدن موضوع مخالف هستم و پیشنهاد رد آن را می دهم.

مجید فراهانی در دفاع از این پیشنهاد اعلام کرد: از مهمترین اهداف تشکیل شورایاری ها افزایش مشارکت مردم در مدیریت محلات است و می توان با این کار بانون بیشتری را به صحنه آورد. برای توانمندسازی بانوان این یکی از تصمیمات خوب است که مانع از ترکیب مردانه شود. معتقدم زنان باید در هیئت نظارت بر اجرای مرکزی و منطقه حضور داشته باشند.

بهاره آذین در مخالفت با این پیشنهاد گفت: من مخالفتی برای حضور بانوان ندارم اما با شیوه اجرای آن مخالف هستم زیرا افرادی که در هیئت نظارت و اجرایی حضور دارند هر کدام نماینده بخشی هستند و تنها کرسی برای بانوان، ستاد هماهنگی شواریاران است و این یعنی ما تنها می توانیم در این جایگاه به زنان سهم دهیم.

ابراهیم امینی که در غیاب محسن هاشمی ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: به نظرم اجرایی شدن این موضوع بسیار سخت است و به نظرم توصیه شود که از زنان در هیئت نظارت اجرایی استفاده شود.

در نهایت این پیشنهاد با ۱۲ رای موافق و ۵ رای مخالف به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در زمان بررسی آئین نامه اجرایی انتخابات شورایاری ها تعدد و تنوع پیشنهادات از سوی اعضای شورا بسیار بالا بود. از این رو محسن هاشمی پیشنهاد داد که این موضوع در خارج از صحن توسط ستاد هماهنگی شورایاری ها مجدداً بررسی شود که با وجود موافق و مخالفانی از این پیشنهاد در نهایت محسن هاشمی پیشنهاد خود را پس گرفت وبا تمدید نیم ساعت جلسه، پیشنهادات اعضا مورد بررسی قرار گرفت که عمده این پیشنهادات از سوی اعضا رد شد. در نهایت پس از کش و قوس های فراوان در جلسه علنی امروز آئین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره فعالیت شورایاری ها به تصویب رسید.

کد خبر 4642108

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =