اجازه تضییع حقوق شهروندان استان تهران را به کسی نمی دهیم

شهریار- معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار تهران گفت: هرجا که حس کنیم منافع مردم در شهرهای استان خدشه دار شده با قدرت وارد می شویم و اجازه تضییع این حقوق را به کسی نخواهیم داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد تقی زاده ظهر یکشنبه در نشست فصلی شهرداران استان تهران که در باغستان برگزار شد، طی سخنانی گفت: شهرداران در خط مقدم ارائه خدمات در شهرهای متبوع خود هستند و عملکرد شهرداران بعضاً فراتر از مقیاس نقشه جغرافیایی محل خدمت است.

وی افزود: در اتفاقات سیل اخیر در استان خوزستان کاملاً مشخص بود که نقش شهرداران منحصر به شهر محل خدمت خود نبود و با همه امکانات پیشگام ارائه خدمت بودند و این زحمات شایسته تقدیر است، البته بعضاً در مواردی هم که مسئولیت حقوقی ندارند اما عموم با گسترش دامنه مسئولیت شهرداران را مسئول می‌دانند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: در مجموعه معاونت عمرانی استانداری تهران از همه ظرفیت‌ها برای حمایت از شهرداران بهره خواهیم گرفت، اگر شهر را به منزله موجود زنده فرض کنیم که دوران اوج و افول دارند، می‌توان اذعان کرد که شهرها نیز همچون موجود زنده دچار عارضه و بیماری می‌شوند و در این مواقع باید به متخصص رجوع کنیم.

فضای سبز شهرها مورد توجه شهرداران باشد

وی افزود: یکی از وظایف مدیریت شهری مراقبت از مجموعه تحت مدیریت خود است و در این راستا آموزش‌های شهروندی و مدیریتی یک ضرورت است.

تقی زاده گفت: به عنوان نمونه ایجاد عرصه‌های فضای سبز شهری یکی از این موارد است که باید مورد توجه شهرداران قرار گیرد.

وی افزود: منابع انسانی در اختیار شهرداران یکی از ابزارهای مهم ارتقای کیفیت زیست تلقی می‌شود و یکی از شاخص‌هایی که در ارزیابی شهرداری‌ها در استان تهران باید مدنظر قرار بگیرد ارزیابی بر اساس شاخص‌های کیفی است.

تقی زاده اضافه کرد: مشارکت مردم در عرصه اداره امور شهر یکی دیگر از ابزارهای مهم رسیدن به زیست مطلوب در شهرها است و مدیریت در شهرداری‌ها به دلیل کسب منابع درآمدی و هزینه کرد دشوار و برای تعادل بخشی در این دو حوزه حتماً باید برنامه محور باشند.

وی گفت: تدوین برنامه ۵ ساله برای اداره شهر از سوی شهرداران و برنامه محور بودن آنها یک اصل اساسی در ارزیابی شهرداران است.

شهر تهران بار به شهرستان‌های این استان تحمیل می‌کند

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار تهران افزود: امروزه مطالبات شهروندان از شهرداری‌ها در مقایسه با گذشته دچار تغییر ماهوی شده است و باید بررسی کرد که چقدر توانستیم متناسب با مطالبات جدید شهروندان ساختارها را متحول کنیم و برای ایجاد شرایط جدید در شهرها نیازمند تحول در نگاه مدیریت شهری و شهرداران هستیم.

وی به روز بودن، اشراف به قوانین و تحصیلات مرتبط در کنار قدرت تصمیم گیری در لحظه را از اصلی ترین ویژگی‌های لازم برای شهرداران دانست و تاکید کرد: البته برنامه محوری در روستاها با توجه به اعتبارات ارزش افزوده باید مدنظر قرار گیرد.

تقی زاده گفت: در جلساتی که با نمایندگان مجموعه شهرداری تهران و نمایندگان شورای شهر تهران داریم تداخلات شهر و استان تهران را بررسی می‌کنیم، به هر ترتیب شهر تهران باری را به شهرستان‌های استان تحمیل می‌کند و در عوض شهرستان‌های استان نیز از خدمات شهر تهران بهره می‌برند و البته این مطلب باید از سوی شهرداران استان آسیب شناسی شود.

وی گفت: هرجا که حس کنیم منافع مردم در شهرهای استان خدشه دار شده با قدرت وارد می‌شویم و اجازه تضییع این حقوق را به کسی نخواهیم داد، فرآیند بررسی و رسیدگی پرونده‌های کمیسون منطقه ۵ در معاونت عمرانی متغیر شده و در روند رسیدگی به این پرونده‌ها تسریع می‌شود.

اعزام افرادی که به شهرداری‌ها برای بررسی نامحسوس محوه ارائه خدمات

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: در غرب استان تهران که ظرفیت‌های خوبی برای حمل و نقل عمومی وجود دارد توسعه قطار حومه‌ای را عملیاتی می‌کنیم، وضعیت راه‌های استان چه شهری و چه روستایی به هیچ عنوان مطلوب نبوده و بازدیدهای هفتگی را در این راستا در دستور کار داریم.

تقی زاده افزود: در راستای ارتقای سطح خدمات به مردم به مدیران معاونت عمرانی ابلاغ کردم که از مکاتبات غیرضروری و چرخه معیوب بروکراسی اداری اجتناب کنند و روان سازی دیوان سالاری اداری مدنظر شهرداران قرار گیرد و مکاتبات غیرضروری را حذف کنند، بعضاً افرادی را بطور نامحسوس به شهرداری‌های استان اعزام می‌کنم و نحوه ارائه خدمات از سوی شهرداری‌ها را فارغ از مجموعه بازرسی مورد ارزیابی وپایش قرار می‌دهیم.

وی گفت: شهرداران تسریع و تسهیل و تکریم ارباب رجوع را بیش از گذشته نصب العین قرار دهند و این موضوع را تنها در نصب تابلوی طبقات خلاصه نکنند.

کد خبر 4642152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =