سرانه فضای آموزشی دانشگاه آزاد در استان سمنان ۱۲.۴ سانتی‌متر است

سمنان - رئیس دانشگاه آزاد سمنان بابیان اینکه سرانه فضای آموزشی دانشگاه آزاد در استان برای هر دانشجو ۱۲.۴ سانتی‌متر است، گفت: این رقم از نرم میانگین کشوری بالاتر گزارش می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله خالص دوست ظهر یک‌شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی سمنان ضمن بیان اینکه سرانه فضای آموزشی برای هر دانشجو برای دانشگاه‌های دولتی ۱۲ سانتی‌متر مربع، دانشگاه‌های علمی کاربردی ۹ سانتی‌متر و مجموعه دانشگاه آزاد ۱۰ سانتی‌متر است، ابراز داشت: این رقم در استان سمنان ۱۲.۴ سانتی‌متر است که از میانگین دانشگاه آزاد کشور بالاتر است لذا پتانسیل مطلوبی برای ادامه کار محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه سرانه فضای ورزشی دانشگاه آزاد استان سمنان ۲۱۲ سانتی‌متر مربع است، اضافه کرد: این نرم به نسبت دانشگاه‌های دولتی و معتبر کشور بیش از سه برابر است.

تداوم روند جذب هیئت علمی در دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد سمنان بابیان اینکه شاخص استاد به دانشجو در استانداردهای بین‌المللی یک به ۱۸ تا ۲۰، دانشگاه‌های کشور یک به ۷۰، دانشگاه دولتی یک به ۳۲، در مؤسسات غیرانتفاعی یک به ۶۰ و در دانشگاه آزاد یک به ۲۸ است، ابراز داشت: این رقم نزدیک به بالاترین استانداردها در ایران حتی نزدیک به استاندار آموزشی بین‌المللی است.

خالص دوست بابیان اینکه آمارها نشان می‌دهد ازنظر تأمین استاد در دانشگاه آزاد اسلامی مشکلی وجود ندارد، تصریح کرد: در سال ۹۷ برای تعدادی از داوطلبان مصاحبه‌ها انجام و این آمار قطعاً بهبود خواهد یافت زیرا روند جذب هیئت‌علمی همچنان ادامه دارد.

وی بابیان اینکه نسبت استاد دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت است، افزود: شعار این دانشگاه در ۱۴۰۴ «دانشگاه آزاد انتخاب اول جامعه جوان» است که این اتفاق با این روند مطلوب دور از انتظار نخواهد بود و آمارها نشان می‌دهد در بسیاری از واحدهای دانشگاه انتخاب اول دانشجویان بوده است.

اعتقاد به توقف در رشد آموزش عالی نداریم

رئیس دانشگاه آزاد سمنان بابیان اینکه در بحث رشد آموزش عالی اعتقاد به توقف نداریم، ابراز داشت: کما اینکه کشورهای پیشرفته نیز همین روند را ادامه می‌دهند و رشد آموزش عالی به نسبت رشد جمعیت آنها پنج برابر است زیرا تحقق این گام زیرساخت جامعه را تشکیل می‌دهد.

خالص دوست بابیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۳۲ هزار نفر کارمند، ۴۰۰ واحد و مرکز آموزشی شبکه گسترده آموزشی در سراسر کشور را تشکیل می‌دهند، ابراز داشت: کارهای بزرگ نیازمند شبکه است و در استان سمنان نیز پنج واحد دانشگاهی، یک مرکز آموزشی با ۱۶ هزار دانشجو وجود دارد که ۱۰ درصد در مقطع دکترا، ۲۵ درصد حدود چهار هزار نفر در مقطع ارشد و ۵۵ درصد در مقاطع کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: در استان سمنان ۱۰۰ هزار دانشجو در انواع مراکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۱۶ هزار نفر را دانشجویان دانشگاه آزاد تشکیل می‌دهند که بار بزرگ آموزشی را عهده‌دار بوده و ۱۳۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل تحویل جامعه داده است.

توسعه علم و فناوری در دستور کار

رئیس دانشگاه آزاد سمنان بابیان اینکه توسعه دانشگاه آزاد در حوزه‌های علم و فناوری در دستور کار است، ابراز داشت: معتقدیم دانشگاهی موفق خواهد بود که مشکلات جامعه را بتواند حل کند دانشگاه‌های نسل اول و دوم دیگر موفق نخواهند بود زیرا استراتژی برای حل مشکلات جامعه ندارند لذا دانشگاه آزاد به‌عنوان یک دانشگاه مسئله محور به دنبال سامان‌دهی امکانات و به‌کارگیری آن در راستای توسعه پایدار است.

خالص دوست در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد بر اساس استراتژی کلی حل معضلات جامعه را دنبال می‌کند طرحی به نام پایش در حال انجام است که مأموریت‌های مختلفی برای دانشگاه‌های آزاد در استان‌های کشور تبیین شده است.

وی افزود: برنامه پایش به این صورت است که برای استان سمنان به دلیل مجاورت در حاشیه کویر برنامه‌ها و ماموریت‌هایی را در این راستا در دست دارد و محورهایی را برای آن تعیین کردند اما این معنای ورود به دیگر حوزه‌ها نیست، این موضوع به اصلاح ساختاری نیاز داشت و به‌عنوان‌مثال اگر یزد نیز بخواهد در این حوزه کار انجام دهد حتماً می‌بایست با استان سمنان هماهنگ باشد تا پژوهش‌ها به‌موازات صورت گیرد که موضوع کلی این امر در استان سمنان تصویب‌شده است.

لزوم تقویت مثبت گرایی

رئیس دانشگاه آزاد سمنان بابیان اینکه هنوز به ۴۰ سالگی دانشگاه آزاد نرسیدیم و اقدامات بسیاری پیش روی این نهاد قرار دارد، ابراز داشت: در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب از آموزشگاه‌های عالی سراسر کشور درخواست داشتند که رشد علمی دانشگاه‌ها نباید متوقف شود بلکه می‌بایست شتاب پیدا کند و دانشگاه آزاد نیز از همین بیانات تبعیت کرده و کارهای مهمی را در دستور کار دارد.

خالص دوست بابیان اینکه در گام دوم انقلاب برای تحقق این منویات استفاده از خدمات جمعی و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان برای ورود به عرصه رقابت و حل مشکلات جامعه در دستورکار است، تصریح کرد: نزدیک به پنج میلیون فارغ‌التحصیل در کل کشور و پرورش نیروهای علمی ازجمله این اقدامات است.

وی افزود: بحث مثبت‌گرایی در دانشگاه به‌عنوان گام دوم بیانیه انقلاب باید پیگیری و در این زمینه کارکرد، همان‌طور که می‌دانیم دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه است و اگر بتوانیم این توطئه‌ها را خنثی کنیم حتماً می‌توان در این زمینه نیز به پیروزی و موفقیت دست پیدا کرد لذا در جامعه جوان و دانشگاهی باید مثبت‌گرایی به‌عنوان مطالبات رهبری شود.

کد خبر 4642156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =