۱۸ پروژه بیابان‌زدایی در منابع طبیعی شاهرود انجام‌شده است

شاهرود - رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه ۱۸ پروژه بیابان‌زدایی در سطح شهرستان صورت گرفته است، گفت: برای اجرای این پروژه‌ها درمجموع بالغ‌بر ۱۵ میلیارد ریال اعتبار صرف شده است.

محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه سال گذشته ۱۸ پروژه بیابان‌زدایی در منابع طبیعی شاهرود انجام‌شده است، ابراز داشت: این تعداد شامل پنج پروژه مدیریت هرز آب، شش پروژه نهال‌کاری، چهار پروژه آبیاری، یک پروژه بذرپاشی، یک پروژه تولید نهال برای بادشکن و مبارزه با آفات می‌شود.

وی بابیان اینکه برای این تعداد پروژه مجموعاً بالغ‌بر ۱۵ میلیارد ریال اعتبار صرف شده است، افزود: در راستای جلوگیری از پیشروی بیابان کاشت درختان و گیاهان متناسب با اقلیم و مقاوم به تنش‌های محیطی مانند تاغ در عرصه‌های بیابانی جنوب شاهرود در دستور کار قرار دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه انجام پروژه‌های بیابان‌زدایی برای جلوگیری از شن‌های روان و خالی شدن روستاها از سکنه تأثیرگذار است، ابراز داشت: بذرپاشی در مناطقی که ازنظر بیولوژیک مستعد رویش هستند، مدیریت و ایجاد تعادل در چرای دام در مراتع و مبارزه با آفات در عرصه‌های طبیعی ازجمله برنامه‌هایی است که در اداره منابع طبیعی شاهرود به‌صورت مستمر انجام می‌شود.

کشاورزیان در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه تأمین منابع آبی در نواحی خشک و بیابانی با چالش‌های فراوانی همراه است لذا در طرح‌های بیابان‌زدایی عملیات پخش سیلاب و کنترل هرز آب به‌وسیله ایجاد بندهای کوچک خاکی در حوزه تحت مدیریت شهرستان اجرایی می‌شود.

وی افزود: عواملی مانند چرای بی‌رویه دام و عملیات کشاورزی غیراصولی از مهم‌ترین دلایل گسترش بیابان‌ها (بیابان‌زدایی) هستند که این موضوع تبعات خطرناکی مانند پدیده ریز گردها را در پی دارد بنابراین منابع طبیعی به‌عنوان متولی حفظ و حمایت از اراضی طبیعی و ملی همه‌ساله و به‌منظور مقابله با پدیده بیابان‌زایی اجرای این قبیل پروژه‌ها و اقدامات را در دستور کار خود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در سال ۱۹۹۴ با تشکیل یک کنوانسیون توسط سازمان ملل و به‌منظور تحکیم و گسترش همکاری‌ها، روز ۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان‌زدایی نام‌گذاری شده است.

کد خبر 4642635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =