ضرورت اجرای سیاست‌های تشویقی برای حل مشکل اجاره‌بها توسط شهرداری

کرمانشاه_معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه هم به کمپین «حمایت از مستاجرین» پیوست.

مهرداد سالاری در گفتگو با خبرنگار مهر، تشکیل کمپین حمایت از مستأجران در کرمانشاه را اقدام خوبی ارزیابی و از آن حمایت کرد.

وی ضمن اعلام آمادگی برای پیوستن به این کمپین اظهار داشت: واقعیت این است که اکنون مردم در این زمینه گرفتارند و هزینه‌های زندگی بالا رفته است و این اتفاق در بازار مسکن نیز رخ داده است.

سالاری با اشاره به تشکیل کارگروهی در این زمینه گفت: طبق رصدی که از بازار مسکن صورت گرفت، هفته گذشته جلسه‌ای گذاشتیم و از دادستان کرمانشاه، تعزیرات حکومتی، فرمانداری کرمانشاه، رئیس اتحادیه مشاورین املاک و سازمان بازرسی برای حضور در این جلسه دعوت کردیم و طبق بررسی و مشورت‌هایی که صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که درصدی از این افزایش جذب و روانی که ایجاد شده به دلیل حضور دلالانی است که در مراکز معاملاتی رفت و آمد دارند و پیگیری‌هایی می‌کنند تا از این طریق بازار خودشان را گرم کنند.

لزوم فرهنگ سازی در جامعه برای حفظ تعادل در بازار مسکن / گروه‌های مردم نهاد و کمپین‌ها در این زمینه موفق اند

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه افزود: درصد دیگری از این گرانی‌ها مربوط به مشاورین املاک متخلف است که اینها نیز برای گرم کردن بازار خود اقداماتی از این دست انجام می‌دهند.

وی درصد دیگر از این موضوع را مربوط به خود مردم دانست و بر فرهنگ‌سازی در این زمینه تاکید کرد.

سالاری ادامه داد: همین کمپین حمایت از مستأجران که ایجاد شده است نوعی فرهنگ‌سازی در این زمینه بوده و می‌تواند بسیار اثر گذار باشد.

وی با بیان اینکه فرهنگ مردم ما همواره کمک کردن به دیگران را تحسین کرده و رفتارهای ناپسند را مورد نکوهش و مذمت قرار داده است، گفت: می‌بینیم که مردم ما در خیلی از وقایع و مراسم به همنوعان خود کمک کرده‌اند و این برای ما جای سوال است که چطور یک مالک به خود اجازه می‌دهد که با کسی که هم وطنش است و گرفتاری‌های زیادی دارد وضع حقوق و محدودی برخوردار است، برخورد کند.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه حل مشکل افزایش نامتعارف قیمت رهن و اجاره‌ها را بیش از هر چیزی نیازمند کار فرهنگی دانست و تاکید کرد: همین گروه‌ها و تشکل‌ها می‌توانند در قالب کار فرهنگی از یک طرف در این زمینه کار کنند از طرف دیگر نیز مباحث نظارتی اعمال شود.

گشت‌های واحدهای نظارتی افرادی را که باعث قیمت‌های کاذب و نامتعارف می‌شوند شناسایی و با آنها برخورد خواهند کرد

وی افزود: ما با دادستان کرمانشاه صحبت کرده ایم که گشت‌های بازرسی و تعزیرات بر بازار مسکن نظارت داشته باشند که کسانی که باعث این قیمت‌های کاذب و نامتعارف در بنگاه‌ها می‌شوند را شناسایی و با آنها برخورد کنند.

سالاری طرف دیگر این حوزه را مشاورین املاک و بنگاه‌ها دانست و تأکید کرد: می‌تواند رویه‌ای اعمال شود که اگر مالکی قیمت نامتعارفی برای ملک خود تعیین کرد بنگاه آن را نپذیرفته در لیست قرار نداده و ثبت نکند.

وی افزود: همانطور که گفته شد می‌توان رویه ایجاد کرد که بنگاهی‌ها و مشاورین املاک کار کسانی را که قیمت‌های کاذب و غیر متعارف برای فروش و رهن و اجاره ملک خود تعیین می‌کنند را انجام ندهند و نمونه‌هایی نیز پیش از این وجود داشته است و برخی بنگاهی‌ها قبلاً هم این کار را می‌کردند.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در قالب جلسه‌ای که پیرامون این موضوع در استانداری کرمانشاه تشکیل شد قرار است تیم‌هایی بازار مسکن را کنترل کنند.

برخورد دادستانی با کسانی که در فضای مجازی با ارائه قیمت‌های نامتعارف باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شوند

وی افزود: دادستان کرمانشاه هم اعلام کردند کسانی که با اعلام قیمت‌های کاذب در سایت‌هایی مثل دیوار و یا گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی باعث تشویش اذهان عمومی می‌شوند و همچنین باعث بالا رفتن قیمت‌ها با قیمت‌های نامتعارفی که اعلام می‌کنند می‌شوند مورد برخورد قانونی قرار خواهند گرفت.

سالاری تاکید و خاطرنشان کرد: به نظر من اصل و سرنخ این موضوع خود مردم و همین مستأجران و مالکان هستند و باید مقداری در حق یکدیگر انصاف داشته باشند.

بنگاه‌ها و مشاوران املاک می‌توانند مالکانی که قیمت نامتعارف می‌دهند، بایکوت کنند و کار آنها را انجام ندهند

وی تصریح کرد: برای مثال به لحاظ قانونی نمی‌توان با مالکی که قیمتی را برای ملک خود تعیین کرده برخورد کرد اما مشاوران املاک و آژانس‌های معاملاتی می‌توانند آن را بایکوت کرده و هیچ مستاجری به او معرفی نکنند.

این مسئول تاکید کرد: اگر بنگاه‌های معاملاتی و مشاورین املاک با مالکان همکاری نکند قطعاً آنها نمی‌توانند که ملک خود را با قیمت‌های غیر متعارف اجاره و رهن بدهند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار اقدامات مذکور برای حل این موضوع نیازمند مردم و کمک‌های مردمی در قالب همین گروه‌هایی که تشکیل شده از جمله کمپین حمایت از مستأجران هستیم.

سالاری اشاره‌ای به اقدام مردم در نوروز ۹۸ مبنی بر نخریدن آجیل در قالب کمپین نه به آجیل داشت و گفت: با تشکیل این کمپین اغلب مردم آجیل نخریدن و کسی که اقدام به این کار می‌کرد به نوعی انگشت نما می‌شد و این نشان می‌دهد که اقدامات مردمی در جهت فرهنگ سازی بسیار اثر گذار تر خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر ما این پویش‌های مردمی را داشته باشیم چنانچه کسی هم بخواهد سودجویی کند بین مردم منفور خواهد شد و جایگاهی نخواهد داشت.

۱۰۰ درصد به کمپین حمایت از مستأجران می‌پیوندم و یک اقدام فرهنگی بسیار خوب است

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه در خصوص پیوستن به کمپین حمایت از مستأجران کرمانشاه نیز گفت: ۱۰۰ درصد به این کمپین خواهم پیوست و یک کار فرهنگی بسیار خوب است و همانطور که گفته شد نمونه این اقدام که نتیجه داد هم این کمپین نخریدن آجیل در نوروز ۹۸ بود.

وی در خصوص پیشنهاد یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر تشکیل یک کارگروه برای ساماندهی بازار مسکن و همچنین تنظیم شیوه نامه‌ای برای تعادلی کردن قیمت‌ها در یک چهارچوب خاص، گفت: کارگروه تشکیل شده و حتی رئیس شورای شهر یکی از اعضا نیز در این کارگروه حضور داشته‌اند.

سالاری افزود: ما از اعضای شورا که در جلسه حضور داشتند خواهش کردیم که به عنوان نمایندگان مردم در این زمینه کار فرهنگی انجام دهند و همین کمپینی که برای حمایت از مستأجران تشکیل شده است را چه ایرادی داشت که شورای شهر تشکیل دهد.

لزوم تصویب یک قانون محلی از طریق شهرداری و شورا و اجرای سیاست‌های تشویقی برای حل مشکل اجاره و رهن مسکن

وی در خصوص شیوه نامه مذکور با ضمانت اجرایی نیز گفت: هر کاری نیازمند یک قانونی است و قانون فعلی اجازه دخالت هیچ دستگاهی را در تعیین قیمت‌ها نداده است اما اجازه نظارت بر مشاورین املاک و بنگاه‌ها وجود دارد و می‌توان آنها را بنا بر قانون کنترل کرد.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه در خصوص پیشنهادات فوق گفت: به نظر من ابتدا باید یک کارگروه در شورای شهر تشکیل شود و شهرداری نیز که یک پایه این قضیه است نیز این کار را انجام دهد و برای مثال با تصویب یک قانون محلی، شهرداری بگوید هر کسی که خانه خالی خود را اجاره دهد ما از طریق شورای شهر معافیت سه ساله عوارض برای آنها تعیین می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری می‌توانند این کار را انجام دهند، گفت: اگر شورای شهر و شهرداری در منطقه مردم را دارند می‌توانند این کار را انجام دهند، ما نیز در این کارگروه آن را می‌پذیریم و در کنار ایشان خواهیم بود.

معاون استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: تصویب قانون در مجلس طولانی مدت بوده و دست ما نیست اما می‌توان در یک پارلمان محلی که در زمان کوتاه‌تر به نتیجه می‌رسد قانون مورد نیاز را تصویب کرد.

کد خبر 4642746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =