کشت گلخانه ای در بام ایران افزایش یافت/ارزآوری در زمینهای کشاورزی

شهرکرد- تعداد واحدهای گلخانه ای در چهارمحال و بختیاری افزایش یافته اند و تولید محصولات متنوع گلخانه ای در این استان مورد توجه قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: گلخانه‌ها یکی از مهمترین بخش‌های کشاورزی به شمار می‌روند که زمینه ساز توسعه و ارتقای یک منطقه هستند. یکی از مهمترین ارکان توسعه بخش کشاورزی توسعه گلخانه‌ها است.

تولید محصولات با کیفیت کشاورزی در گلخانه‌ها در کنار مصرف آب پایین و بهره گیری مناسب از نور خورشید و زمین کشاورزی از مهمترین ویژگی‌های گلخانه‌ها به شمار می‌رود.

استان چهارمحال و بختیاری به واسطه قرار گرفتن در ارتفاعات و بهره گیری مناسب از نورخورشید و دارا بودن منابع آب ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه واحدهای گلخانه‌ای دارد.

واحدهای گلخانه‌ای در استان چهارمحال و بختیاری طی یک دهه گذشته توسعه یافته‌اند و سالانه به تعداد واحدهای گلخانه‌ای در این استان افزوده می‌شود.

وسعت گلخانه‌های چهارمحال و بختیاری ۲۲ هکتار است

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره اظهار داشت: در حال حاضر تعداد گلخانه‌های فعال چهارمحال و بختیاری به ۷۵ مورد رسیده است.

ذبیح الله غریب اظهار داشت: وسعت گلخانه‌های چهارمحال و بختیاری ۲۲ هکتار است.

وی عنوان کرد: یک واحد گلخانه‌ای در منطقه مصطفی آباد در راستای تولید نهال درخت میوه به صورت کشت بافت فعال می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: این گلخانه با اعتبار بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حال راه اندازی است که تا پایان سال راه اندازی می‌شود.

توسعه واحدهای گلخانه‌ای از مهمترین برنامه‌های جهاد کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود وی بیان کرد: سه واحد گلخانه نیز در این استان تا پایان سال راه اندازی می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: توسعه واحدهای گلخانه‌ای از مهمترین برنامه‌های جهاد کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: شرایط آب و هوایی چهارمحال و بختیاری مناسب برای توسعه گلخانه‌های است.

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: بازار پسندی محصولات گلخانه‌ای از مهمترین ظرفیت‌های توسعه واحدهای گلخانه‌ای به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: حمایت‌های لازم در راستای توسعه واحدهای گلخانه‌ای انجام می‌شود.

گلخانه‌های چهارمحال و بختیاری در زمینه تولید گل شاخه بریده، توت فرنگی، صیفی جات و… فعالیت می‌کنند مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های توانمند در بخش گلخانه‌ها است.

ابراهیم شیرانی ادامه داد: هم اکنون گلخانه‌های چهارمحال و بختیاری در زمینه تولید گل شاخه بریده، توت فرنگی، صیفی جات و… فعالیت می‌کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: در حال حاضر ۱۲ واحد گلخانه‌ای تولید گل در چهارمحال و بختیاری فعال است.

شیرانی ادامه داد: این واحدهای در زمینه تولید گل رز و گل آلسترومریا فعال هستند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: سالانه هفت میلیون شاخه اصل گل شاخه بریده در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هشت واحد گلخانه در زمینه تولید توت فرنگی فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: سطح زیر کشت توت فرنگی در این گلخانه‌ها ۳.۵ هکتار است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: سالانه در این استان ۲۵۰ تن توت فرنگی تولید می‌شود.

کشت‌های گلخانه با توجه به راندمان تولید بالا و مصرف آب پایین‌تر نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی در این استان دارد. حرکت در مسیر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح استان و کشور دارد.

توسعه واحدهای گلخانه‌ای در این استان زمینه ساز اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی و کاهش نرخ بیکاری در این استان است.

کد خبر 4642773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =