کمبود اعتبارات مانع اجرای برنامه‌های فرهنگی در استان سمنان است

شاهرود - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه کمبود اعتبارات مانع اجرای برنامه‌های فرهنگی در استان شده است، گفت: مشکلات مالی قابل درک است اما به اجرای برنامه‌ها ضربه می‌زند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی شکری صبح دوشنبه در نشستی با مدیرکل بازرسی استان سمنان به میزبانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه حوزه مالی این اداره کل بخشی در خصوص تملک دارایی است که به دو بخش واسطه‌ای و دستگاهی تقسیم می‌شود و البته نوسانات زیادی در سال‌های اخیر داشته است، تاکید کرد: در سه سال اخیر که بحث اسناد خزانه مطرح و پرونده‌های خاص خود را داشته معمولاً اعتبارات تبلیغات اسلامی در حوزه ایجاد، تعمیر و نگهداری خانه‌های عالمی صرف می‌شود که این اعتبارات عدد چندانی را شامل نمی‌شوند. برای مثال برای تعمیر خانه‌های عالم اعتباری معادل پنج میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود که بسیار اندک است.

وی با بیان اینکه نوسانات قیمت‌ها، تخصیص، اسناد خزانه و … سبب شده که اتفاق خوبی در حوزه خانه‌های عالم استان سمنان رخ ندهد، افزود: عدم توانایی در اجرای این طرح‌ها متأسفانه سبب می‌شود سال به سال این تعمیرات و تجهیزها در خانه‌های عالم صورت نگیرد و همین امر انباشت کار را برای آینده ایجاد می‌کند.

اعتبارات تملک دارایی بسیار اندک است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان بیان کرد: این اداره کل متأسفانه در حوزه تملک دارایی دستگاه‌ها تا کنون نتوانسته فرمانداران را متقاعد کند که یکباره اعتبارات قابل توجهی را در بخش خانه‌های عالم و تملک دارای تبلیغات اسلامی بگذارند و سپس تا چند سال این اعتبارات را قطع کنند لیکن رویه امروز این است که فرمانداری‌ها اعتبارات خردی به این موضوع اختصاص می‌دهند که این رقم‌های خرد هم گاهاً با عدم تخصیص و کاهش و … روبرو می‌شود و در نهایت به رقمی معادل سه میلیون تومان می‌رسد که یک خانه عالم را با این اعتبار حتی نمی‌توان رنگ آمیزی کرد.

شکری افزود: بخش دوم اعتبارات تملک دارایی متعلق به مصلاهای استان است که شرایط خاص خودشان را دارند اما در حوزه اعتبارات جاری باید گفت همواره تلاش شده که سهم برنامه‌ها از اعتبارات بالا برود اما در کل اعتبارات بسیار محدود و کفاف امور فرهنگی را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه حوزه فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی بسیار وسیع است و یکی از بخش‌هایی که اعتبارات زیادی را به خود اختصاص می‌دهد همین موضوع روحانیان مستقر در روستاها است، گفت: این روحانیان در قالب قرارداد فرهنگی و فعالیت‌های فصل پنج، می گنجند و نیازمند حمایت است.

تلاش برای برنامه محور بودن

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان، گفت: این اداره کل در سال‌های اخیر تلاش کرده که چند اقدام را انجام دهد یکی اینکه این اداره کل برنامه محور باشد یعنی به عبارت دیگر همان اعتبارات اندک هم که تخصیص می‌یابد به برنامه‌ها داده می‌شود و آنگونه نیست که مرکز تصمیم بگیرد و یا ابلاغ کند خیر؛ برنامه‌ها در این اداره کل بر اساس نیازهای استانی تدوین و در چارچوب اصولی که تهران مشخص می‌کند، انجام می‌شوند این در حالی است که هزینه‌ها همگی از سوی تهران تعیین می‌شوند.

شکری با بیان اینکه در سال‌های اخیر در مجموعه اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان سعی شده دو رویکرد عمده اتخاذ شود، ابراز داشت: نخست اینکه اگر برنامه‌ای ابلاغ می‌شود مجموعه اداره کل در دو حوزه معاونت فرهنگی و مذهبی و امور قرآنی آن را اعلام و در سطح استان تقسیم کار می‌کند تا حیطه اجرای آن وسعت یابد و دوم در اخذ تصمیمات درون استانی سعی شده از فردیت دوری شود یعنی غالب تصمیمات به خصوص در حوزه هزینه کردها بر حسب نیاز از سوی جمع صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در تبلیغات اسلامی استان سمنان شاهد کاهش شدید اعتبارات و در نهایت عدم تخصیص آن‌ها هستیم، اضافه کرد: متأسفانه در نظام برنامه و بودجه‌ای تجربه نشان می‌دهد در ماه‌های ابتدایی سال اعتبارات به صورت قطره چکانی داده می‌شود در نتیجه زمان از دست داده می‌شود و برنامه‌ها به شش ماهه دوم سال می‌افتد آن هم زمانی اعلام می‌شود که تخصیص در نهایت به ۸۰ و ۸۵ درصد می‌رسد که باز هم بخشی از برنامه‌ها بلااجرا می‌مانند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه این نهاد در حوزه اجرای برنامه‌های خود با مشکلاتی مواجه است، گفت: تخصیص خزانه به هنگام نیست و به این دلیل غالباً مشکلاتی پیش می‌آید البته باید گفت ما هم مشکلات حوزه برنامه و بودجه را درک می‌کنیم و اینگونه نیست که آنها نیز تعمداً اقدام به عدم تخصیص اعتبارات می‌کنند اما به هر روی مجموعاً مشکلاتی در حوزه اجرایی و مالی وجود دارد که امیدواریم به زودی رفع و رصد شود.

کد خبر 4642870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =