تهران ۱۰۵ هزار هکتار بیابان دارد/تشدید بیابان زایی در این استان

تهران- معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: به دلیل استمرار خشکسالی ها و تغییرات اقلیمی به همراه بهره برداری های غیر اصولی شاهد تشدید بیابان زایی در استان تهران هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی عظیمی صبح دوشنبه و هم زمان با روز جهانی مقابله با بیابان زائی در جمع تعدادی از خبرنگاران در خصوص مقابله با پدیده بیابان زایی افزود: تاکنون بسیاری از کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در استان تهران تحت کنترل درآمده اما به دلیل استمرار خشکسالی‌ها و تغییرات اقلیمی به همراه بهره برداری‌های غیر اصولی از منابع ارزشمند (آب، خاک و گیاه) شاهد تشدید روند بیابان زایی در استان تهران هستیم.

وی افزود: بر این اساس ضرورت ایجاب می‌کند تا اجرای طرح‌های بیابان زدایی در سطح استان تداوم یابد و اقدامات انجام شده کافی نیست و نیاز است که طرح‌های بیابان زدایی در نقاط مختلف استان با شدت و جدیت بیشتری به مرحله اجرا درآید.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران پدیده بیابان زایی به همراه آثار زیانبارش از قبیل وقوع گرد و غبار را به عنوان سومین چالش جهانی نام برد و اظهار داشت: پدیده تخریب سرزمین در سالیان اخیر به عنوان یکی از چالش‌های جدی برای بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشور ایران که در کمربند خشک و نیمه خشک نیز قرار دارد به شمار می‌رود.

این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد: این پدیده که حاصل عوامل طبیعی و غیر طبیعی (انسانی) است خطرات نگران کننده‌ای را متوجه اکوسیستم‌های حیاتی در مناطق درگیر کرده است که برای مقابله با این پدیده عزمی ملی و نگرشی جامع و همه جانبه نگر نیاز است.

عظیمی با اشاره به اینکه استان تهران دارای ۱۰۵ هزار هکتار اراضی بیابانی است خاطر نشان کرد: این اراضی در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری و ملارد واقع شده است که تاکنون در قالب طرح‌های مصوب بیابان زدایی حدود ۲۲ هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش عملیات بیابان زدایی قرار گرفته است.

وی پدیده بیابان زایی را تهدیدی زیست محیطی برای استان تهران دانست و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان زایی علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامتی جوامع محلی و همچنین پایتخت نشینان، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می‌آید که با توجه به این مهم لازم است برای کنترل و مهار این پدیده اقدامات بیابان زدایی استمرار داشته باشد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ابراز امیدواری کرد: با همکاری، همیاری و حمایت‌های همه جانبه دستگاه‌های ذیربط و تخصیص اعتبارات لازم امیدواریم شاهد کاهش پدیده بیابان زائی و تولید گرد و غبار و همچنین افزایش سرسبزی و احیای اراضی تخریب شده در سطح استان تهران باشیم.

بر اساس این گزارش، ۲۷ خرداد مصادف با ۱۷ ژوئن روز جهانی مقابله با بیابان زدایی است و امسال بیست و پنجمین سالگرد این روز جهانی با شعار "بیایید با هم جهانی سبز بسازیم" نامگذاری شده است.

کد خبر 4642906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =