مهمترین هدف طرح زهکشی جلوگیری از توسعه شوره زار است

قزوین- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: مهمترین هدف از اجرای طرح زهکشی شوره زار در دشت الله آباد آبیک جلوگیری از توسعه شوره زار و تولید گردو غبار است.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه خمسه ظهر دوشنبه در جریان بازدید معاون آب و خاک وزارت کشاورزی از طرح های عمرانی، خدماتی و افتتاح طرح آبیاری نوین در روستای خرمن پشته اظهار داشت: طرح زهکشی از سال ۸۸ با هدف جلوگیری از گسترش شوره زار در دشت قزوین عملیاتی شده تا بتوانیم از ادامه شوره زار در منطقه دشت قزوین و اراضی بیابانی جلوگیری شود.

وی گفت: حدود ۶۵ هزار هکتار محدوده شوره زار است، آب منطقه ای می گوید اثربخشی اجرای طرح زهکشی کم است لذا معاون وزیر امروز بازدیدی از محدوده طرح دارند تا برای رفع موانع تصمیم گیری کنیم.

خمسه افزود: کارشناسان می گویند با اجرای طرح زهکشی ۳۰ درصد پابستی آب پایین رفته است و تاثیر گذار بوده اما امروز یک کمیته تشکیل شده تا بازنگری لازم صورت گیرد و تناقض با استان البرز برطرف شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: شاید نیازمند اصلاح و تغییر در برخی قسمت های طرح باشیم که در این میان استان البرز نگران تولید ریزگرد است ما در حال بررسی هستیم تا کارها نتیجه بخش باشد که نیاز است پس از بارندگی دوباره آن را بازنگری کنیم.

وی بیان کرد: در مجموع از نگاه جهاد کشاورزی کارکرد زهکشی مثبت بوده و شوری اراضی کم شده و زارعان اذعان کرده اند. که از کار راضی هستند البته آب منطقه ای می گوید به هدف زهکشی نرسیده ایم و باید آب در دشت توزیع شود در حالیکه هدف طرح جلوگیری از ادامه شوری در دشت الله اباد است.

خمسه یادآور شد: اختلاف محیط زیست، منابع طببعی، آب منطقه ای و جهاد کشاورزی با نشست تخصصی و بهره گیری از مشاور ضمن رفع ایرادات مطرح شده و اصلاح و تغییر برخی برنامه ها روند اجرای طرح زهکشی تداوم یابد و تقویت شود.

کد خبر 4643079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =