«پاراکماندار پناهنده» به پارالمپیک توکیو اعزام می‎شود؟

رئیس انجمن پاراتیروکمان در مورد ورزشکار پناهنده این رشته و اینکه «در صورت بازگشت به ایران وی به پارالمپیک اعزام می‎شود و از حقوق دیگر پارالمپیکی‎ها بهره‎مند می‎شود؟» توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان مسابقات جهانی پارا تیروکمان که دو هفته پیش به میزبانی هلند برگزار شد، تیم اعزامی ایران صاحب ۶ سهمیه در بخش‌های ریکرو و کامپوند مردان و بانوان شد.

یکی از سهمیه‌های پارالمپیکی بخش ریکرو مردان توسط پوریا جلالی پور به دست آمد. ورزشکاری که با تیم پا را تیروکمان به ایران بازنگشت و همین موضوع ابهاماتی را در مورد پناهنده شدن وی ایجاد کرده است.

این در حالی است که جلالی پور به عنوان یک ورزشکارِ دارای سهمیه پارالمپیک باید از حقوق و مزایای مصوب کمیته ملی پارالمپیک بهره مند شود، در اردوهای آماده سازی تیم پا را تیروکمان شرکت کند و با این تیم به محل برگزاری بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ در توکیو ژاپن اعزام شود.

اما پناهنده شدن وی در مورد همه این مسائل ایجاد ابهام کرده است. مجید کهتری رئیس انجمن پا را تیروکمان و سرمربی تیم ملی این رشته در گفتگو با خبرنگار مهر در این موارد توضیح داد.

کهتری در آغاز این گفتگو به موضوع پناهنده شدن پوریا جلالی پور پرداخت و گفت: ویزاهای اخذ شده برای حضور در محل برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در هلند برای مدت ۴۰ روز بود. از این مدت فقط ۱۰ روز به حضور تیم ملی اعزامی گذشت درحالی که برای ادامه حضور تا یک ماه دیگر مشکلی وجود نداشت.

سرمربی تیم ملی پا را تیروکمان تصریح کرد: بر همین اساس جلالی پور صحبت‌هایی در مورد اینکه قصد دارد از مدت زمان باقی مانده ویزای خود استفاده کرده و در هلند بماند، مطرح کرده بود. البته در این مورد صحبتی با من نداشت اما ظاهراً با مدیریت تیم صحبت‌هایی را انجام داه بود. در هر صورت ما خیلی اتفاقی متوجه شدیم که جلالی پور در میان اعضای تیم نیست. او بدون اطلاع از ترکیب تیم جدا شد.

کهتری با تاکید بر اینکه در صورت داشتن ویزا، نمی‌توان فرد را متهم به پناهنده شدن کرد، خاطرنشان کرد: در واقع ماندن او غیرقانونی نیست چراکه طبق ویزای قانونی انجام شده است. پلیس هم این مسئله را تأیید کرده است. مسئله مهم این است که باید ببینیم جلالی پور بعد از اتمام ویزای خود به کشور باز می‌گردد یا نه؟ بعد در مورد عملکردش صحبت و قضاوت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فعلاً از موقعیت پوریا جلالی پور بی اطلاع است به این پرسش مبنی بر اینکه «در صورت بازگشت جلالی پور، وی اجازه حضور در تمرینات را خواهد داشت و از حقوق و مزایای دیگر مسافران توکیو بهره مند خواهد شد؟»، پاسخ داد و گفت: به هر حال جلالی پور از اعضای تیم است. قطعاً مشکلی برای حضورش در میان دیگر ملی پوشان ایجاد نخواهد شد. البته تصمیم گیری نهایی با من نیست اما بعید است برای ورزشکاری که صاحب سهمیه شده، مشکلی پیش بیاد. شاید یکسری صحبت‌ها و تذکرها برای او ایجاد شود اما فکر نمی‌کنم موضوع دیگری مطرح شود.

رئیس انجمن پا را تیروکمان همچنین در این مورد که «حقوق و مزایای تعیین شده برای دارندگان سهمیه بازی‌های پارالمپیک توکیو به جلالی پور هم تعلق می‌گیرد یا احتمال دارد به خاطر جریمه وی از دریافت آنها منع شود؟»، گفت: اگر او به موقع به کشور بازگردد و حضورش در هلند به مرحله غیرقانونی نرسد، بعید است در پرداخت حقوق به او مشکلی پیش بیاید. به هر حال همه چیز به زمان بازگشت جلالی پور بستگی دارد.

کهتری با بیان اینکه جلالی پور با شکستن رکورد جهان صاحب سهمیه پارالمپیک توکیو شد، گفت: حتی او می‌توانست در همین مسابقات قهرمانی جهان (هلند) صاحب مدال طلا شود. این پا را کماندار یکی از پایه‌های مدال آوری در پارالمپیک است. جلالی پور می‌داند که در صورت بازگشت حقوق خواهد داشت و با مدال آوری در توکیو هم پاداش می‌گیرد. بنابراین باید خیلی سطحی نگر باشد اگر همه این موقعیت را به راحتی از دست بدهد.

کد خبر 4643167

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =