صنایع دستی بی‌کیفیت و تقلبی در میدان نقش جهان عرصه نمی شود

اصفهان-معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان گفت: در میدان امام خمینی (ره) صنایع دستی بی کیفیت و تقلبی نداریم اما این آثار بسته به قدرت خرید مردم در بازار با کیفیت های متفاوتی عرضه می‌شود.

جعفر جعفرصالحی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اهمیت و توسعه صنایع دستی را باید از دیدگاه‌های گوناگون بررسی کرد، اظهار داشت: تولید صنایع دستی می‌تواند به منبع درآمد پایداری برای شهروندان هر شهر تبدیل شود و به رونق این صنعت کمک کند و در اشتغال‌زایی و درآمدزایی افراد جامعه نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: تولید صنایع دستی برای نمونه «میناکاری» مستلزم صرف هزینه و وقت بسیار است و به واسطه تولید مستقیم توسط نیروی انسانی با قیمت‌های متنوعی عرضه می‌شود.

وی افزود: آنچه مهم است تولید صنایع دستی با رعایت استانداردهای کیفی خلق اثر است اما نباید انتظار این را داشت که تمام صنایع دستی تولید شده به آثاری فاخر تبدیل شوند.

ضرورت نیازسنجی از مخاطبان در راستای رونق تولید صنایع دستی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به نیازسنجی مخاطبان در رونق تولید صنایع دستی ابراز داشت: آنچه در زنجیره صنایع دستی باید در نظر داشت پاسخ به نیازهای مخاطبان است؛ ممکن است عده‌ای توان مالی هزینه و پرداخت آثار فاخر را داشته باشند اما از سویی عده‌ای هستند که تمایل به خرید آثار صنایع دستی دارند اما توان مالی در پرداخت هزینه‌های بالا را ندارند و با هزینه کردن از آثار دست هنرمندانی که در آغاز راه هستند هم از این قشر افراد حمایت خواهند کرد و هم کالای مورد علاقه خود را خریداری می‌کنند.

وی با توجه به ارائه صنایع دستی با کیفیت‌های بسیار متفاوت در بازار اصفهان به ویژه در ارتباط با میناکاری تاکید کرد: چیزی به عنوان صنایع دستی بی کیفیت و تقلبی در صنعت «میناکاری» وجود ندارد چون تمام مواد به کار رفته اعم از رنگ و بوم در سطح قابل قبولی است اما آنچه در طرح و قیمت «صنعت میناکاری» تفاوت ایجاد می‌کند پردازش آثار، توسط هنرمندان مختلف است که در نهایت هر مخاطبی بسته به وسع مالی می‌تواند از صنایع دستی مورد علاقه‌اش حمایت کند.

ساماندهی آموزش‌های صنعت میناکاری

جعفرصالحی با اشاره به ساماندهی آموزش‌های صنعت میناکاری گفت: چند سالی است که در جهت پشتیبانی از هنرمندان صنعت میناکاری آموزش‌ها با نظارت و کنترل صورت می‌گیرد، سعی شده تا به آموزش‌های لگام‌گسیخته پایان داده شود و به صورت هدفمند در جهت ارتقای سطح هنرمندان اقدام شود تا بازار صنایع دستی رونق بیشتری بگیرد.

میدان امام خمینی (ره) از هرگونه صنایع دستی تقلبی و خارجی پاکسازی شده است

وی با بیان اینکه میدان امام خمینی (ره) از هرگونه صنایع دستی تقلبی و خارجی پاکسازی شده است، تصریح کرد: به هیچ عنوان در میدان امام (ره) صنایع دستی خارجی نیست و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری اصناف و اتحادیه‌ها در خارج از فضای میدان امام خمینی (ره) هم بتوان در راستای رونق تولید داخلی گام‌های مهم و اساسی برداشت.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان با اعلام برگزاری یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و گردشگری که از فردا در محل دائمی نمایشگاه‌های اصفهان برگزار می‌شود، ابراز داشت: قرار است این نمایشگاه پیوند مجدد و محکمی بین دو صنعت گردشگری و صنایع دستی برقرار کند، از فردا با حضور ۲۵ شهر و روستا که در نمایشگاه حضور دارند می‌توانیم با توانمندی‌های حوزه صنایع دستی در رشد آن مؤثر واقع شویم.

تزئینات وابسته به معماری در نمایشگاه صنایع دستی اصفهان

وی افزود: زمینه اصلی صنایع دستی در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی «تزئینات وابسته به معماری» است تا با معرفی و رواج صنایع دستی در چیدمان و مبلمان و ضرورت آن در معماری سرمایه گذاران بخش گردشگری را به صنایع دستی پیوند بزنیم.

کد خبر 4643339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =