انتقال آب شاهرود می‌تواند مشکل باغات زیتون را حل کند

قزوین- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در صورت انتقال ۲۵ میلیون مترمکعب آب از رودخانه شاهرود می‌توان ضمن تأمین آب مورد نیاز باغات زیتون طارم زمینه اجرای طرح‌های توسعه را فراهم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه خمسه در جلسه با معاونان، مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی با اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی که عصر دوشنبه در سالن باغستان برگزار شد اظهار داشت: با هدایت راهبری پروژه‌ها در جهاد کشاورزی توانسته‌ایم پروژه‌های خوبی را اجرا کنیم.

وی بیان کرد: تا سال ۹۲ به طور متوسط سالانه حدود ۲۵۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در استان اجرا می‌شد اما از سال ۹۶ شاهد سرعت بخشیدن در این زمینه هستیم و در سفر رئیس جمهور اجرای ۲۰ هزار هکتار آبیاری مصوب شد که بیش از ۱۶ هکتار آن عملیاتی شده و تکمیل شده و فقط ۳۵۰۰ هکتار آن باقی مانده است.

خمسه یادآور شد: بیشتر اعتبارات به سمت لوله گذاری پایاب و اجرای طرح‌های آبیاری هزینه شده و در سال قبل ۷۰ کیلومتر لوله گذاری پایاب در استان انجام شده است.

وی بیان کرد: دشت قزوین از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با تهدیداتی که در خصوص آن وجود دارد درخواست پایداری ردیف بودجه برای اجرای طرح‌های آبیاری را داریم تا از این مجموعه ارزشمند صیانت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: البته دو میلیارد تومان برای توسعه کشت در اراضی شیب دار و ۴ میلیارد تومان برای آبیاری تخصیص داده خواهد شد تا کارها تسریع شود اما اعتبارات کافی نیست و قادر به جوابگویی به همه نیازها نیستیم.

بازنگری در طرح زهکشی شوره زار

خمسه با اشاره به دستاوردهای طرح زهکشی در اراضی شوره زار دشت الله آباد آبیک گفت: مهمترین هدف ما کاهش شوری دشت در این محدوده است و با توجه به مسائلی که برخی دستگاه‌های اجرایی از جمله آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص اجرای طرح مطرح کرده‌اند آمادگی داریم در نشست‌های تخصصی آن را بازنگری کنیم.

وی اظهار داشت: استان قزوین آمادگی دارد به عنوان پایلوت اجرای طرح حسابرسی آب انتخاب شود تا الگویی کشوری از آن حاصل شود اما به دلیل مشکلات انتظار همراهی داریم تا امسال اعتبار خوبی برای احیای دشت قزوین اختصاص داده شود.

خمسه در مورد ضرورت تخصیص آب به میزان ۲۵ میلیون مترمکعب از شاهرود اظهار داشت: این سهم تاکنون از استان دریغ شده است ولی ما بشدت به آن نیازمندیم تا آب باغات زیتون طارم را تأمین کرده و طرح‌های توسعه را عملیاتی کنیم.

وی گفت: چالش کمبود آب در طارم بسیار جدی است و در شرایطی که باغداران ما در کنار آب شاهرود هستند نمی‌توانند از آن برخوردار شوند که منتظر مساعدت معاون وزیر در حل این مشکل هستیم.

کد خبر 4643547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =