هر استان حداقل به یک مدرسه اوتیسم نیاز دارد

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور گفت: آموزش و پرورش امروز به دنبال عادی‌سازی و یکپارچگی دانش‌آموزان است و هر استان حداقل به یک مدرسه اوتیسم نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید قدمی در گردهمایی مشترک معاونان وزیر، مدیران حوزه ستادی و ادارات کل تابعه سازمان نوسازی مدارس کشور که از ۲۶ خرداد در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است، بر توجه به تقاوت‌های فردی افراد تاکید کرد و گفت: سال گذشته ۸۳ هزار دیرآموز در طرح سنجش معرفی شدند که این نشان می‌دهد مخاطبان ما یکسان نیستند و طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند و این فقط یک مصداق از تفاوت‌هاست، فضای آموزشی باید در مواجهه با این تفاوت‌ها آماده باشد.

او ادامه داد: دانش‌آموز دیرآموز در یک نظام آموزشی مناسب با یک فضای متناسب با شرایط می‌تواند پیشرفت خوبی داشته باشد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با تمجید از اجرای طرح توصیفی در مدارس ابتدایی افزود: آموزش و پرورش امروزی به سمت ارزیابی‌های کیفی پیش می‌رود و در طرح توصیفی هم همین موضوع مورد توجه قرار گرفته است و وظیفه ما شناسایی دانش‌آموزان در طرح‌های کیفی است.

قدمی به آمار دانش آموزان با نیازهای ویژه اشاره کرد و گفت: بیش از ۷۸ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه داریم. همچنین حدود ۶۷ هزار دانش‌آموز در مدارس عادی تلفیقی تحصیل می‌کنند.

او گفت: نگاه آموزش و پرورش پیشرفته امری برای عادی‌سازی است چرا که مدرسه باید نمایی از جامعه باشد و خط قرمز ما زمانی است که دانش‌آموز نتواند در مدرسه عادی تحصیل کند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به موضوع اختلالات یادگیری هم اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان دچار مشکلات اختلال یادگیری هستند، این افراد دارای هوش عادی‌اند اما در یک یا دو درس مشکل دارند که تحقیقات نشان می‌دهد معلم بی‌سواد یا کم‌سواد در دوره ابتدایی می‌تواند باعث اختلال یادگیری شود و به همین دلیل گفته می‌شود که معلم دوره ابتدایی باید اصولی انتخاب شود.

قدمی گفت: هدف سازمان استثنایی عدالت آموزشی است و با توجه به زیرنظام فضا و تجهیزات نظام روانشناسی فضا برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ضرورت دارد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی به مدارس اوتیسم هم اشاره کرد و گفت: ۲۰ مدرسه اوتیسم در کشور داریم که باید تعداد آن به ۳۲ برسد البته در طراحی مدارس اوتیسم هم باید به طراحی و روانشناسی رنگ توجه شود.

کد خبر 4644191

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =