برگزاری نهمین نمایشگاه صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز

تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری نهمین نمایشگاه صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز سه شنبه نشست رسانه‌ای «نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز» با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، قائم مقام و معاونین صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات استان برگزار شد.

مرتضی آبدار در این نشست ضمن تقدیر از همکاری مستمر اصحاب رسانه استان با اداره کل، از برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز در تیرماه خبر داد و گفت: با توجه به لزوم توسعه و ترویج صنایع دستی و تقویت زیرساخت‌های گردشگری منطقه و کشور، برگزاری نمایشگاه‌ها بستری مناسب برای تحقق اهداف تبیین شده در این راستا می‌باشد، در همین راستا نمایشگاه صنایع دستی تبریز با فراهم سازی امکانات گسترده‌تر و همچنین نخستین نمایشگاه گردشگری در راستای معرفی استان و تعریف تورهای ورودی به منطقه برگزار خواهد شد.

آبدار در ادامه با بیان اینکه تبریز طی سه سال اخیر به طور پیاپی میزبان هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور بوده است، ادامه داد: نمایشگاه صنایع دستی تبریز به عنوان یکی از نمایشگاه‌های ممتاز کشوری در سال‌های اخیر میزبان هنرمندان سراسر کشور بوده به طوری که همه ساله هنرمندان بیشتری جهت شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص نمایشگاه ملی صنایع دستی و گردشگری تبریز، گفت: نمایشگاه صنایع دستی با ۲۱۰ غرفه از هنر دست هنرمندان سراسر کشور و نمایشگاه گردشگری با ۵۰ غرفه از دفاتر، انجمن‌ها، هتل‌ها و ادارات کل ۱۲ استان کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تبریز سالن طی روزهای ۱۱ الی ۱۵ تیرماه از ساعت ۱۶ الی ۲۲ آماده پذیرایی از گردشگران و مردم استان آذربایجان شرقی خواهد بود.

تقویت ظرفیت‌های موجود گردشگری در آذربایجان شرقی

آبدار برگزاری همزمان نمایشگاه گردشگری با صنایع دستی را عاملی مهم در معرفی استعدادها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گردشگری آذربایجان شرقی بیان و اضافه کرد: با توجه به اینکه شهر تبریز طی سه سال اخیر به یکی از مقاصد مهم گردشگری ایران تبدیل شده است، این نمایشگاه می‌تواند بسترهای مهمی برای توسعه این صنعت در استان فراهم کند.

وی در ادامه به برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری و کارگاه‌های هنری در پیرامون برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی در ادامه با تاکید به اینکه به دنبال سیاست گذاری‌های مؤثر مجموعه‌های استانی در رویداد تبریز ۲۰۱۸، شاهد توسعه گردشگری در منطقه بودیم و نمایشگاه گردشگری حاضر به دنبال تقویت ظرفیت‌های موجود در استان خواهد بود، افزود: با توجه به اینکه تبریز ۲۰۱۸ سکوی آغازین توسعه گردشگری استان بود، لذا به دنبال آن ظرفیت‌های موجود در تبریز و شهرستان‌ها تقویت شده و در حال حاضر با فراهم سازی بسترهایی همچون نمایشگاه گردشگری در صدد گسترش فعالیت‌های وابسته به این حوزه نظیر ایجاد تعامل با کشورهای همسایه جهت تورهای ورودی و همچنین سایر استان‌ها توسط بخش‌های خصوصی و انجمن‌های وابسته هستیم.

وی در ادامه به اهم اقدامات زیرساختی در راستای تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: در راستای اقدامات تبریز ۲۰۱۸، طی ۳ سال گذشته شاهد افزایش ۴۰ چشمگیر تخت‌های مراکز اقامتی استان بودیم به طوری که میزان تخت‌های موجود از ۷ هزار و ۴۰۰ به ۱۰ هزار ۶۸۰ تخت در مراکز اقامتی تحت نظارت میراث فرهنگی استان افزایش یافت که در راستای توسعه گردشگری استان در افق ۱۴۰۰، این میزان به بیش از ۱۵ هزار تخت خواهد رسید، البته قابل ذکر است که با احتساب تخت‌های آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها این میزان در افق ۱۴۰۰ با افزایش ۳۰۰ درصدی به ۲۵ هزار تخت اقامتی در استان خواهد رسید.

۳۰ هتل جدید در استان احداث می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰ هتل جدید در استان در دست احداث است، ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ هتل جدید با ۲۲۴۳ اتاق و مجموع ظرفیت ۴۵۰۰ تخت اقامتی در سطح استان در حال احداث است که ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند؛ همچنین تا پایان دولت دوازدهم، تعداد ۱۷ هتل به چرخه هتلینگ استان اضافه می‌شود که از این میان ۶ هتل تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه در راستای توسعه گردشگری استان بر اساس دومین سند تدبیر توسعه گردشگری تبیین شده است، ادامه داد: در راستای دستیابی استان به جایگاه مناسب به عنوان یکی از مقاصد شاخص گردشگری در کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان اهداف خود را در دومین سند تدبیر توسعه گردشگری استان در افق ۴ ساله تبیین کرد. این سند با انطباق حداکثری با اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است.

آبدار به اقدامات اساسی تبیین شده در این سند اشاره کرد و گفت: در راستای دستیابی به این اهداف اقدامات اساسی در جهت ارتقا سطح ظرفیت‌های گردشگری، مدیریت جاذبه‌ها و بناهای تاریخی و تقویت زیرساخت‌ها و بازارچه‌های عرضه صنایع دستی، در قالب ۲۱ مگا پروژه و ۶۵۵ زیر پروژه در چشم انداز چهارساله تا سال ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در راستای مرمت اماکن تاریخی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان ۸۰۷ پروژه در قالب ۱۶۳ قرارداد در دست اقدام است، افزود: در حال حاضر ۶۲ پروژه توسط بخش خصوصی به میزان ۲,۸۰۷ میلیارد تومان در حال اجرا است که با توجه به اقدامات صورت گرفته در این راستا معاونت سرمایه گذاری اداره کل رتبه نخست ارزیابی سازمان میراث فرهنگی استان را کسب کرد.

روند مستمر مرمت سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه به اقدامات شاخص این اداره کل طی ۳ سال گذشته اشاره کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان طی سه سال گذشته در تلاش بوده تا ظرفیت‌های موجود در استان را تقویت و زمینه لازم را در راستای توسعه گردشگری فراهم سازد که در این حوزه می‌توان به افزایش چشمگیر ظرفیت مراکز اقامتی، ایجاد ۱۹۷ اقامتگاه بومگردی، تعریف ۲۰۰ مسیر طبیعت گردی، صادرات ۱۴ میلیون دلاری صنایع دستی، کاوش و مرمت مستمر مجموعه‌های شاخص تاریخی تبریز نظیر حسن پادشاه و ربع رشیدی و اقدامات زیرساختی و حفاظتی بازار تبریز اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به روند مستمر مرمت سرای ایکی قاپیلی تبریز، گفت: مدیران دستگاه‌های مسئول در مسائل بازار به جای صلب مسئولیت به وظایف قانونی خود عمل کنند، میراث فرهنگی با تمام توان مشغول مرمت کالبد قسمت‌های آسیب دیده بازار تبریز است.

آبدار در خاتمه با اشاره به موارد مطرح شده درباره بازنشستگی خود گفت: با توجه به استعلام صورت گرفته از صندوق بازنشستگی، بازنشسته نیستم و منتظر تعیین تکلیف و تصمیم گیری سازمان میراث فرهنگی کشور هستم.

کد خبر 4644358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =