۳ شهر دیگر ایران به شبکه جهانی صنایع دستی می پیوندد

اصفهان - رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: سهم ایران از شبکه جهانی صنایع دستی ۱۰ شهر است که علاوه بر شهرهای فعلی به زودی سه شهر دیگر ایران به این شبکه می پیوندد.

به گزارش خبرنگار مهر، غادا هیجاوی عصر سه شنبه در آئین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه باعث خوشحالی است که من بار دیگر در شهر اصفهان حضور دارم، اظهار داشت: اصفهان اکنون به شبکه شهرهای جهانی صنایع دستی متصل شده است، عنوان شهر جهانی صنایع دستی مسئولیت سنگین ایجاد می‌کند و شهرهای دارای این عنوان برای نگه داشتن آن باید تلاش کنند.

وی افزود: این شهرها باید گزارش دوسالانه به سازمان جهانی میراث فرهنگی ارائه کنند و در مورد فعالیت پروژه‌ها توضیح دهند و این گزارش‌ها از اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی دریافت شده است.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی بیان داشت: پروژه شهرهای جهانی صنایع دستی از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و همانند برنامه‌های یونسکو برای شهرهای خلاق به شکل تخصصی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ سه شهر به این شبکه ملحق شدند و تا به امروز ۳۰ شهر در حوزه آسیا و اقیانوسیه در این لیست جای دارند اما شهری از آمریکای شمالی در لیست وجود ندارد.

هیجاوی با بیان اینکه در این میان سهم ایران ۱۰ شهر است که سه شهر دیگر ایران در حال اتصال به شبکه شهرهای صنایع دستی است، ابراز داشت: امروز صبح از نمایشگاهی در میبد بازدید کردم و میراث صنایع دستی در شهرهای ایران نشان دهنده شکوه میراث فرهنگی در ایران است.

وی اضافه کرد: اهمیتی که مردم به ارزش‌های متنوع صنایع دستی نشان می‌دهند باعث افتخار است و درکنار دولت، اراده کارآفرینان و بخش خصوصی شاهد پیشروی و توسعه صنایع دستی ایران خواهد شد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با بیان اینکه حمایت عظیمی که صنایع دستی در توسعه پایدار و یکپارچگی منطقه دارند باید صیانت شود، اظهار داشت: صنایع دستی به عنوان ابزار فرهنگی ثابت کرده ابزار تأثیرگذار و کارآمدتری برای دوستی صلح آمیز در بین جوامع است.

وی اضافه کرد: با تجربه‌ای که دارم از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ با بازدید از شهرهای ایران شاهد فعالیت‌های صنایع دستی بودم که صنایع دستی را برنامه‌ای ملی دانستند و در جریان توسعه ملی قرار دادند. این از طریق فعالیت‌های بین بخشی می‌تواند به سرانجام رسد.

هیجاوی ابراز داشت: برای مثال می‌توان به نمونه خوب همکاری صنایع دستی و گردشگری در یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد که از طرف خودم و هیأت مدیره بخش آسیا و اقیانوسیه از این اقدام تشکر می‌کنم.

کد خبر 4644643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =