رفع موانع بانکی و تهاتر گام مهم برای تجارت ایران و پاکستان است

رئیس هیات دوستی ایران و پاکستان گفت: رفع موانع بانکی و ایجاد کمیته تهاتر مهمترین گام در جهت تسریع بخشی به رشد جهشی حجم تجارت میان ایران و پاکستان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد امیرآبادی فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مؤسسه مطالعاتی مجلس ملی پاکستان با حضور نمایندگان و کارشناسان و چند تن از وزرای قبلی پاکستان سخنرانی کرد.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین

خیلی خوشحال هستم که به همراه همکارانم اینجا هستیم و از مهمان‌نوازی بسیار خوب شما تقدیر و تشکر می‌نمایم و از خانم‌ها و آقایان که در اینجا حضور دارند قدردانی می‌کنم.

دین، تاریخ، فرهنگ، تمدن و همجواری سرزمینی عواملی هستند که ایران و پاکستان را طی سالیان گذشته به یکدیگر پیوند داده اند. سابقه این همبستگی به پیش از جدایی پاکستان از هند برمی گردد. دورانی که فرهنگ و تمدن نسل به نسل منتقل شده و با استقلال پاکستان از هند به مردم این کشور به ارث رسید، چنان که شاعران و عالمان پاکستان از زبان فارسی بهره بوده و اشعار بسیاری به این زبان سروده‌اند که از جمله آن سرود ملی پاکستان است. این پیوند ناگسستنی و علاقه ملت ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مسلمان، همسایه و برادر با خواست و اراده دولتمردان و سیاستمداران دو کشور مستحکم‌تر شده است. چنان که پس از اعلام استقلال پاکستان، ایران نخستین کشوری بود که در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ این کشور را به رسمیت شناخت و ۳۲ اکتبر همان سال سفارت ایران در کراچی (پایتخت وقت پاکستان) تأسیس گردید.

اولویت جمهوری اسلامی ایران در تحکیم روابط با همسایگان و به طور اخص پاکستان منعکس از نگاه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جمهوری اسلامی ایران به پاکستان به عنوان همسایه مسلمان می‌باشد. ایران در همه سطوح و ابعاد همکاری اعم از اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی آماده همکاری و همیاری بوده و از هر گونه پیشنهادی برای ارتقای مناسبات دو جانبه استقبال می‌کند. خرسندیم سفر مقامات دو کشور در بالاترین سطوح در جریان بوده و پیشرفت‌های قابل توجهی در جهت توسعه روابط ایجاد شده است.

علی رغم تلاش برخی دولتها و بازیگران ثالث در جهت تخریب روابط ایران و پاکستان و به چالش کشیدن حسن نیت دو کشور به یکدیگر، خوشبختانه حجم تجارت ایران و پاکستان روند صعودی داشته و گام‌هایی برای بهبود مناسبات اقتصادی و مالی برداشته شده است. با این وجود لزوم استحکام و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور بیش از پیش احساس می‌گردد.

علی رغم ظرفیت‌ها و توانمندیهای بسیار بالای در دو کشور متأسفانه روابط تجاری و اقتصادی فعلی طرفین در حد روابط دوستانه‌ای که دو ملت و دو کشور دارند نیست. رفع موانع بانکی و ایجاد کمیته تهاتر مهمترین گام در جهت تسریع بخشی به رشد جهشی حجم تجارت میان دو کشور با توجه به برخورداری از مرز مشترک طولانی است که در سفر اخیر جناب آقای عمران خان نخست وزیر محترم پاکستان به تهران دو کشور در این خصوص توافق کردند و مذاکرات مربوط به آن در حال انجام است.

توسعه مناسبات تهران - اسلام آباد در حوزه‌های امنیتی و نظامی نیز طی چند سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. ایران و پاکستان طی سالهای طولانی با معضلی به نام تروریسم و افراط گرایی روبرو بوده‌اند و از این حیث دچار خسارات مالی و جانی فراوانی شده اند.
ما هموارد امنیت و ثبات همسایگان و کشورهای همجوار را امنیت و ثبات خود تلقی نموده و همکاری‌های دوجانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات مشترکی چون تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی را از مهمترین وجوه مشترک فعال و مؤثر جمهوری اسلامی ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی پاکستان می‌دانیم.

البته باید توجه داشته باشیم افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری امروز نه تنها تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه غرب آسیا و شبه قاره هند محسوب می‌شود، بلکه کل جهان، اروپا و آمریکا و کشورهای ایجاد کننده این چالش‌ها را به مخاطره انداخته است. مقابله با این معضلات، نیازمند همفکری، هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است. چرا که بررسی ریشه‌های شکل گیری این جریانات ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژیک تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه مؤثر و قاطع با ریشه‌های تروریسم و افراط گری است.

واضح است که تجهیز و تأمین مالی و لجستیکی گروه‌های افراطی و تروریست توسط کشورهای فرامنطقه و برخی از کشورهای منطقه با هدف عقب ماندگی اقتصادی و سیاسی ایران و پاکستان و ایجاد تخاصم و واگرایی میان دو کشور صورت می‌گیرد. ایران و پاکستان به عنوان دو کشور بزرگ مسلمان در منطقه‌ای پرتنش و آشوب، کارکرد مهمی بر عهده دارند که آن نیازمند همفکری و کمک هر دو کشور برای تغییر فضای رقابت، تفرقه و جنگ افروزی در این منطقه است.

همگان به خوبی واقفند حضور کشورهای فرامنطقه ای و عاملان آنها در پیرامون ما علت اصلی این بی ثباتی و نا امنی بوده است، اما تهران و اسلام آباد مانع از دخالت و تأثیرگذاری کشورهای ثالث در مسائل داخلی کشور خود و روابط دوجانبه می‌شوند.

یکی از مهمترین زمینه‌های همکاری دو کشور، در حوزه پارلمانی است. نهادهای پارلمانی برخاسته از خواست ملت‌ها بوده و به نمایشگر و دنبال کننده منافع ملت‌ها هستند، از این رو است که مجلس شورای اسلامی و مجلس ملی و سنای پاکستان از تعاملات مستمر و سازنده برخوردار بوده و یکی از بهترین مثال‌های همکاری در کشور به شمار می آیند. این تعاملات نه تنها به صورت دوجانبه و از جمله سفر متقابل رؤسای پارلمان‌های دو کشور برقرار بوده، بلکه به صورت منطقه‌ای از جمله در مجمع مجالس آسیایی، اتحادیه بین المجالس و همچنین اجلاس رؤسای مجالس شش کشور با ابتکار پاکستان و حضور سازنده ایران دنبال می‌شود. این سطح از تعاملات پارلمانی بی نظیر و شایسته تقدیر بوده و می‌تواند الگویی برای پارلمان‌های سایر کشورها باشد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور می‌توانند نقش ارزنده، سازنده و استحکام بخشی را در ارتباطات دو کشور و دو ملت است.

کد خبر 4644648

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =